KONTEXT: Dron nad (čínské) zlato. Jakou roli mohou v geopolitickém souboji západu a Číny sehrát moderní technologie?
|

KONTEXT: Dron nad (čínské) zlato. Jakou roli mohou v geopolitickém souboji západu a Číny sehrát moderní technologie?

Čína musí "důrazně" bránit svá práva a zájmy na moři, vyzval čínský parlament tamní vrchní soudce. Chystá proto mezinárodní soudní těleso, které má napříště rozhodovat v případě sporů o námořní cesty a uzly. Peking tím jen potvrzuje historické pravidlo, že hlavní dopravní komunikace a koridory reflektují zájmy dominantních mocenských struktur. V celosvětovém měřítku dnes většina dálnic všeho druhu koresponduje se záměry USA, jejich pozice ale eroduje. Společně s tím se objevují snahy vystavět či vynutit si alternativní trasy, které budou udávat, co, kam a jak se bude dopravovat. O s tím souvisejícím střetu tvrdých i měkkých sil jsme diskutovali s politickým geografem vyučujícím na Univerzitě Karlově Michaelem Romancovem.

Čína Emerging Markets Infrastruktura Technologie Geopolitická rizika Světová ekonomika

Dopravní komunikace a koridory tradičně reflektují zájmy mocenských struktur, které je stavěly či prosadily. V Evropě tak i 1 500 let po pádu Říma většina cest vede právě do něj, což potvrdila skupina soustředěná kolem moovel lab. V celosvětovém měřítku pak většina globálních dálnic všeho druhu koresponduje se zájmy Spojených států. Jejich dominance nicméně slábne a společně s tím se objevují alternativní mocenské instituce a komunikace. Tou nejznámější je čínský projekt Nové hedvábné stezky. Nejde o tradiční komunikaci z bodu A do bodu B, ale o síť, která by měla pokrýt celou planetu. Jako taková má svou suchozemskou a námořní část. O té druhé se zatím tolik nemluví, ačkoli moře je pro Čínu a její ekonomiku založenou na exportu a importu nesmírně důležité. Právě proto se Peking snaží nabourat, ne-li přímo změnit zažitý řád, který nadiktovali a dozorují Američané. Ty nejznámější z toho vyplývající střety, ke kterým dochází, se odehrávají v Jihočínském moři. Lze předpokládat, že s tím, jak Čína i na moři expanduje (staví nebo plánuje nové přístavy, například v Barmě, Pákistánu nebo na pobřeží Afriky), bude docházet stále častěji ke střetům v podstatě po celém světě?

Michael Romancov: Spíše vidím paralely s tím, jak svého času komunikovalo Britské impérium s do popředí se deroucími USA. Na konci 19. století mnozí odborníci sázeli na nevyhnutelnost americko-britského fyzického konfliktu; mimo jiné kvůli sporům o výstavbu Panamského průplavu, ale těch sporných témat a míst tam bylo mnohem více. Nakonec k sobě tyto dvě mocnosti dokázaly najít cestu. Bylo to komplikované a rozhodně těžší pro Británii, která opouštěla svou výsadní pozici (Spojené státy byly na vzestupu, pro ně to bylo snazší). Nakonec ale dokázaly najít jakýsi modus vivendi, který trvá dodnes. Pokud se něco podobného podaří najít USA a Číně, ke střetu nebo střetům dojít nemusí. I v takovém případě ovšem lze čekat, že v dílčích oblastech světa zažijeme problémy, jako byla v předchozím rozložení sil například Suezská krize v roce 1956, která proti sobě postavila země, jež zároveň stály proti Sovětskému svazu.

Čína se pře o území v podstatě se všemi svými sousedy. Nedořešené územní nároky má ale mnoho dalších zemí v Asii, Africe i Latinské Americe. A o tom, že ani ve zdánlivě stabilní a předvídatelné Evropě nejsou hranice neměnné, svědčí krize na Ukrajině. Možných ohnisek regionálních nepokojů či tektonických pohybů se tedy nabízí celá řada. Kde podle vás k něčemu dojde, kde je to nejpravděpodobnější?

Michael Romancov: Podle mě bude přibývat komplikací na všech frekventovaných námořních cestách. Je možné je shrnout pod termín "pirátství". Dávno to není jen téma Adenského zálivu, respektive somálského pobřeží. K pirátským útokům dochází hojně i ve zmíněném Jihočínském moři, u afrického pobřeží a okolo Latinské Ameriky. A podle mě jich bude přibývat, protože globalizovaná ekonomika se bez pohybu po vodách světového oceánu neobejde. Otázkou je, kdy dojde k nějaké konfrontaci i mezi státy. Může v tom samozřejmě sehrát roli špatná situace na pevnině, tedy ve státech, které mají šanci ovlivnit onu mořskou dimenzi, často bezprostředně přiléhající k jejich pobřeží. Napadají mě Perský záliv, Rudé moře, východní část Středozemního moře a další oblasti, kde se mohou vyhrocovat konflikty. Jihočínské moře je také celkem horkým kandidátem.

Čína - nová Hedvábná stezka

V souvislosti s možnými střety je zajímavé zmínit odlišné strategie, které Amerika a Čína v oblasti Pacifiku využívají. Zatímco Čína ve velkém buduje infrastrukturu, například Hedvábnou stezku nebo ostrovy v Jihočínském moři, USA se snaží potvrdit svůj vliv v Pacifiku, případně ho zvýšit, za pomoci takzvané měkké síly. Příkladem je obchodní dohoda známá jako Transpacifické partnerství. V čí prospěch podle vás tento střet odlišných kultur a koncepcí nakonec vyzní?

Michael Romancov: Spojené státy, podobně jako kdysi Británie, dokázaly pro ty, kdo s nimi sdíleli svět a hráli v něm nějakou podstatnější roli, vytvořit prostředí, ve kterém se nakonec tito menší hráči mohli cítit komfortně. Pokud Čína dokáže něco podobného, má obrovskou šanci zvítězit. Zatím tomu ale nic nenasvědčuje. Zatím vidíme spíše to, že s Číňany sice všichni obchodují, ale že čínský rozmach vzbuzuje stále větší obavy. Bude primárně na Číně, aby tyto obavy rozptýlila. Jak se jí to aktuálně daří, nejsem schopen posoudit z čínské perspektivy. Z pohledu globálních zdrojů informací, které jsem schopen vnímat a vstřebávat, v tom zatím příliš úspěšná není.

Jistý mimoúrovňový střet vyvolává i sázka na odlišné technologie. Čína buduje v Asii i v Africe železnice a silnice, tedy standardní komunikace a koridory. USA, čímž mám na mysli zejména americké korporace přímo i nepřímo podporované státem, nasazují nejnovější techniku – přepravní společnosti sázejí na bezpilotní letouny (drony), velké technologické firmy chtějí světu dodat levný internet s pomocí satelitů a podobně. Jaký bude výsledek této části diskutované velké hry o příští uspořádání světa?

Michael Romancov: Pokud Čína nezačne dělat totéž co západ, jsem přesvědčen, že to musí dopadnout dobře pro současný vyspělý svět. Má to jeden prostý důvod, a to rozdíl mezi pružnými a pevnými koridory. Čína se soustředí hlavně na ty pevné. V Africe díky nim například bude nakonec vystupovat v pozici úplně jiného hráče než západ, dříve či později na tom bude stejně jako Evropa, když budovala kolonie. Mám na mysli to, že část zisků, které to přináší, bude muset reinvestovat, bude muset investovat do ochrany komunikačních tepen. Případně se jí ještě zvýší náklady s celým projektem spojené. Pokud bude západ komunikovat odněkud ze vzduchu či jinak na dálku, bude mít možnost vytvořit "ostrovy", které bude možné zasíťovat, a o zbytek se nestarat. Čína bude muset mít pod kontrolou každý metr svých komunikací, což je vyčerpávající a nevděčné. Dříve či později to mimo jiné bude znamenat nějaké krveprolití, a navzdory tomu, že citlivost vůči ztrátám na lidských životech je v Číně výrazně nižší než ta naše, představuje to z dlouhodobého hlediska obrovský problém.

OSN:Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento
před 35 minutami

OSN:Globální ekonomika může letos klesnout o téměř jedno procento

Globální ekonomika by mohla letos kvůli novému koronaviru klesnout o téměř jedno procento. Uvedla to ve své zprávě...
Světová ekonomika Hospodářský růst Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
Co musíte ráno vědět (2. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. dubna)

Jak se ve středu (ne)dařilo světovým akciím, které ekonomiky budou podle ING kvůli koronaviru pod největším tlakem a...
Musíte vědět
Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem
včera v 22:40

Nizozemsko navrhuje fond pro státy tvrdě zasažené koronavirem

Nizozemsko navrhlo vytvoření fondu na podporu zemí nejtvrději zasažených koronavirem a vyzvalo další členy Evropské...
Evropská unie Evropská ekonomika Koronavirus
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu…
včera v 22:00

Americké akcie na úvod druhého čtvrtletí výrazně oslabily, ve středu odepsaly přes 4 %

Americké akcie zahájily druhé čtvrtletí výrazným poklesem. Dolů je tlačí rostoucí obavy investorů z dopadů šíření...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily,…
včera v 21:59

Středa na trzích (1. dubna 2020): Evropské akcie výrazně zlevnily, americké indexy odepsaly přes 4 %

Západoevropské akciové indexy ve středu výrazně klesly. Investory znervóznilo vyjádření amerického prezidenta Donalda...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů
včera v 21:30

SHRNUTÍ: Vláda chce stav nouze do 11. května a odložit splácení úvěrů

Vláda chce kvůli koronavirové epidemii prodloužit nouzový stav o dalších 30 dní, takže by platil do 11. května. Na...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021
včera v 19:39

Vláda odsouhlasila vyšší schodek veřejných financí na rok 2021

Vláda v rámci novely zákona o rozpočtové odpovědnosti zvýšila pro příští rok strukturální deficit na čtyři procenta...
Česká republika Česká ekonomika Rozpočet
ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank
včera v 19:30

ČBA: Vládní opatření odkladu splátek úvěrů navazuje na postoj bank

Návrh vládních opatření při splácení úvěrů v souvislosti s pandemií navazuje na postoj bank vůči klientům, v rámci...
Česká republika Česká ekonomika Úvěry
Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték
včera v 19:25

Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték

Lidé a firmy budou moci zřejmě přerušit splácení úvěrů a hypoték, a to na tři nebo šest měsíců. Výběr délky bude na...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna
včera v 18:47

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 20. dubna

Automobilka Škoda Auto podruhé prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli pandemii...
Auta Volkswagen Koronavirus
Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint
včera v 18:22

Operátor T-Mobile US dokončil spojení s konkurentem Sprint

Americká telekomunikační společnost T-Mobile US dokončila spojení s konkurentem Sprint. Oznámila to firma, která si...
Americké akcie Fúze a akvizice Telekomunikace
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu výrazně zlevnily, indexy spadly i o více než 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo ve středu zhruba 3 % v červených číslech. Během dne indexy ztráty...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot
včera v 17:55

MONETA Money Bank ve středu dokončila koupi dvou společností Wüstenrot

Skupina MONETA Money Bank dokončila akvizici Wüstenrot stavební spořitelny a Wüstenrot hypoteční banky, a stala se...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Akcie ČR Fúze a akvizice
ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu
včera v 17:39

ČBA: Uvolnění limitů ČNB pro hypotéky je snahou o oživení trhu

Česká bankovní asociace vnímá a vítá zmírnění limitů ukazatelů pro poskytování hypoték jako logickou snahu České...
Banky Hypotéky ČNB
Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009
včera v 17:01

Aktivita zpracovatelského sektoru USA byla nejslabší od roku 2009

Aktivita zpracovatelského sektoru ve Spojených státech v březnu klesla, její index sestoupil na nejnižší úroveň od...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu
včera v 16:50

Pražská burza se ve středu po úterním růstu vrátila k poklesu

Pražská burza po úterním růstu opět klesla. Index PX odepsal 2,43 % na 770,67 bodu. Dolů ho táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců
včera v 16:19

Soukromý sektor v USA hlásí poprvé za 2,5 roku úbytek zaměstnanců

Soukromý sektor ve Spojených státech v březnu zaznamenal první pokles počtu pracovních míst za dva a půl roku....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Pracovní trh
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték
včera v 16:03

ČNB zmírnila limity ukazatelů pro poskytování hypoték

Česká národní banka ve středu uvolnila limity tří úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky. Limit...
ČNB Banky Hypotéky
EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu
včera v 15:57

EK navrhla evropský systém podpory kurzarbeitu

Evropská komise (EK) ve středu navrhla systém podpory krátkodobého zaměstnávání lidí, kteří by jinak mohli přijít o...
Evropská ekonomika Evropská unie Pracovní trh
Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu
včera v 14:42

Schodek slovenského státního rozpočtu do března vzrostl o třetinu

Schodek státního rozpočtu Slovenska v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostl o třetinu na bezmála 1,55 miliardy...
Slovensko Rozpočet Koronavirus