Burzovní kalendář (13. 6. - 17. 6. 2016)
|

Burzovní kalendář (13. 6. - 17. 6. 2016)

V nadcházejícím týdnu se investoři rozhodně nudit nebudou. Čeká je série zasedání centrálních bank včetně ostře sledovaného zasedání FOMC a sada důležitých ekonomických údajů. Očekávat lze rovněž sílící diskuzi o budoucnosti Spojeného království, Evropské unie a evropské i světové ekonomiky v souvislosti s blížícím se referendem o budoucnosti ostrovního království v evropském společenství.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

První polovina uplynulého týdne byla na světových trzích navzdory slabým květnovým datům z amerického trhu práce, která vyšla v pátek 3. června, klidná. Obrat přišel ve čtvrtek, kdy dění na trzích ovlivňoval vývoj cen černého zlata. V pátek se pak ke slovu přihlásilo blížící se referendum o setrvání Spojeného království v Evropské unii naplánované na 23. června.

Z ekonomických údajů investoři více pozornosti věnovali zprávě o vývoji ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí a čínské a německé inflaci.

V pondělí trhy sledovaly vstoupení šéfky Fedu Janet Yellenové, poslední plánované vystoupení kohokoli z vedení centrální banky USA před zasedáním měnového výboru Fedu naplánovaným na 14. a 15. června. Yellenová řekla, že předpokládá další zvýšení úrokových sazeb, načasování tohoto kroku je podle ní ale nejisté. Poznamenala také, že pozitivní vývoj v ekonomice podle ní převažuje nad limitujícími faktory, přestože květnová data z trhu práce byla zklamáním (americká ekonomika v květnu vytvořila jen 38 tisíc nových pracovních míst, čekal se přírůstek 160 tisíc).

"Pokud budou nové údaje v souladu s trendem zlepšování situace na trhu práce a přibližováním inflace k našemu dvouprocentnímu cíli, což také očekávám, bude zřejmě další zvyšování sazby na federální fondy přiměřené a bude nejvhodnější z hlediska plnění a udržení těchto cílů," citovala Yellenovou agentura Reuters.

Americké akcie se v uplynulém týdnu na směru neshodly. Dow přidal 0,33 %, S&P 500 ale klesl o 0,15 % a Nasdaq Composite přišel o 0,97 %. V prvních třech dnech týdne americké indexy rostly, ve čtvrtek ale skončily v červených číslech, kam je stáhly především banky a ropné firmy, které zasáhl pokles cen ropy. Také v pátek indexy v USA klesly, tentokrát jak vlivem poklesu cen ropy, tak kvůli průzkumu veřejného mínění ve Spojeném království, který uskutečnila společnost ORB pro list The Independent a který ukázal, že pro odchod Británie z EU by nyní hlasovalo 55 % dotázaných, zatímco proti odchodu země ze společenství by bylo jen 45 % respondentů. Výsledek průzkumu ORB se ale výrazně odchyluje od výsledků ostatních průzkumů, které naznačují, že souboj britských odpůrců a zastánců EU bude 23. června velmi vyrovnaný.

Výsledek ankety ORB zasáhl v závěru týdne i západoevropské burzy, jejichž hlavní indexy klesly o 1,9 % až 2,5 %. Za celý týden britský index FTSE 100 odepsal 1,51 %, německý DAX klesl o 2,66 % a francouzský CAC 40 přišel o 2,57 %.

"Na evropské akcie má zjevně dopad britské referendum, které se koná za necelé dva týdny, a také pokračující slabý hospodářský růst v EU," řekl agentuře Reuters obchodník Markus Huber ze společnosti City of London Markets. Poptávku po evropských akciích podle něj zřejmě omezují rovněž obavy z teroristických útoků během evropského fotbalového šampionátu ve Francii.

Pozorně investoři v závěru týdne sledovali rovněž dění na dluhopisových trzích, kde výnosy německých bundů (10letých vládních dluhopisů) koketovaly se zápornými hodnotami. Denní minimum činilo 0,01 %.

Velmi slabý týden za sebou má pražská burza, která podle indexu PX klesla o 4,5 % a je na sedmiletém minimu. Kvůli obavám kolem možného brexitu se v pátek nejvíce propadly finanční tituly (Erste -5,72 %, Komerční banka -3,25 %, MONETA Money Bank -1,5 %, VIG -4,11 %). Výrazně spadly též akcie energetické skupiny ČEZ (-3,11 %) a Pegasu Nonwovens (-2,92 %). Index PX v pátek přišel o 3,2 % hodnoty. Za celý týden nejvíce zlevnily akcie Erste Group (-7 %), naopak nejrůstovějším titulem byl Unipetrol (+3 %).

Akcie Erste srážela také zpráva, že Uniqua Foundation, čtvrtý největší akcionář banky, prodala celý svůj 4,1% podíl institucionálním investorům za 607,70 Kč za akcii.

Akcie Unipetrolu naopak podporovala skutečnost, že se s nimi v pátek obchodovalo naposledy s nárokem na dividendu, a rovněž informace, že společnosti byl potvrzen nárok na odškodnění v souvislosti s pojistnou událostí vyplývající z mimořádné události na etylénové jednotce v petrochemické výrobě v Chemparku Záluží u Litvínova z loňského 13. srpna. Společnost si je s ohledem na dopis od zajistitelů prakticky jistá, že pojistné plnění nebude nižší než 164 milionů USD. Zohlednit plánuje firma odškodnění ve výsledcích za druhé čtvrtletí, které zveřejní 21. července.

Výplata dividendy Unipetrolu ještě nebyla schválená a rozhodnuto nebylo ani o její výši. Návrh managementu je vyplatit na akcii 5,52 Kč (hrubý výnos 3,1 %), společnost Paulinino Limited, jejímž prostřednictvím ovládá 23,7 % akcií Unipetrolu finanční skupina J&T, ale požaduje vyplatit 15 Kč na akcii (hrubý výnos 8,3 %). O konečné výši dividendy rozhodne 21. června valná hromada firmy.

Americké akcie v pátek klesly, investoři začínají intenzivně uvažovat o dopadech případného brexitu
Americké akcie v pátek navázaly na nepříznivý čtvrteční vývoj a opět zlevnily. Hlavní indexy odepsaly od 0,7 % do 1,3 %. Přetlak na straně prodejců zesílil poté, co vzrostly obavy investorů ohledně potenciálních dopadů odchodu Spojeného království z Evropské unie. Referendum o takzvaném brexitu se bude konat 23. června. Za celý týden se americké akciové indexy na směru neshodly.
Evropské akcie v pátek kvůli obavám ohledně dalšího ekonomického vývoje výrazně zlevnily
Evropské akciové trhy v pátek výrazně klesly, když mezi investory zesílily obavy ohledně možných dopadů případného brexitu. Ztráty zaznamenaly všechny hlavní sektory regionálního benchmarku STOXX Europe 600. V červených číslech skončily evropské akciové indexy i za celý týden.
Pražská burza se v pátek propadla o více než tři procenta na nejnižší úroveň za sedm let
Index pražské burzy PX v pátek zakončil slabý týden masivním poklesem o 3,2 % na 840,05 bodu, když nejhůře si vedl finanční sektor. Za týden se index PX propadl o 4,5 %. Benchmark byl naposledy níže koncem dubna 2009, kdy se pohyboval na hodnotách kolem 800 bodů.

Výhled

Nadcházející týden bude bohatý na makrodata a velkou pozornost budou investoři věnovat také centrálním bankám. K rozhodování o nastavení měnové politiky se sejdou americká centrální banka, Švýcarská národní banka, britská centrální banka a japonská centrální banka. Obzvláště pozorně budou trhy sledovat zasedání měnového výboru Fedu, které se bude konat v úterý a ve středu. Všeobecně se neočekává, že by hlasující členové FOMC rozhodli o zvýšení sazeb, důležitá ale bude tisková konference šéfky Fedu Janet Yellenové, na které by mělo zaznít, jak se Fed nyní staví k dalšímu utahování měnové politiky a co si myslí o slabých datech o květnové tvorbě pracovních míst v USA.

Pravděpodobnost zvýšení základní úrokové sazby v USA na červnovém zasedání je podle dat burzovní společnosti CME Group nyní jen 1,9 %. Před měsícem (a slabými květnovými daty z amerického trhu práce) to bylo 26,3 %. Pravděpodobnost růstu sazby na červencovém zasedání je nyní 22,9 % (před měsícem 52,6 %) a na zářijovém 36,9 % (před měsícem 64 %). Více než 50% pravděpodobnost zvýšení sazby je až pro prosincové zasedání, a to 58,8 %.

Z ekonomických údajů budou sledované čínské maloobchodní tržby a průmyslová výroba, dále japonská a americká průmyslová výroba, britské a americké maloobchodní tržby a britská a americká inflace či inflace eurozóny.

Stále více pozornosti by investoři měli věnovat také britskému referendu o budoucnosti země v EU, do kterého již zbývají jen necelé dva týdny. Podle britské centrální banky by výsledkem případného odchodu ostrovního království z EU mohlo být prudké oslabení britské libry a pravděpodobně i zvýšení nezaměstnanosti. Rovněž banka upozorňuje, že by byl ovlivněn vývoj inflace. Růst cen v Británii by podle Bank of England výrazně zrychlil s tím, jak by oslabila měna. Ohrožen by prý byl také hospodářský růst. Britský ministr financí George Osborne na konci května odhadl, že by země mohla spadnout do roční recese.

Britský nezávislý ekonomický ústav National Institute of Economic and Social Research (NIESR) v současnosti odhaduje, že se inflace v Británii dostane na úroveň 2 % nejdříve v roce 2018. NIESR ve své poslední prognóze upozornil, že libra by v případě brexitu mohla rychle oslabit až o 20 %. Pokles kurzu měny by podle ústavu poté pokračoval a v roce 2030 by podle něj libra dosáhla parity s eurem. Aktuálně je kurz libry k euru 1,2668 GBP/EUR.

BREXIT SPECIÁL: Spojené království odchází z EU. Jak bude evropský rozvod vypadat a jaké budou jeho dopady?
Britové v referendu, které se konalo ve čtvrtek 23. června, řekli Evropské unii jasné "ne". Jak bude odchod druhé největší evropské ekonomiky z EU vypadat, jaké budou jeho krátkodobé a dlouhodobé dopady na finanční trhy a evropské a světové hospodářství a jaká nálada vládne mezi Brity? Tyto a další důležité informace, bez kterých se nejen v příštích dnech neobejdete, najdete ve speciálu Investičního webu přehledně na jednom místě.

"Index S&P 500 od pondělí do čtvrtka uzavíral nad 2 100 za velice nízkých objemů obchodů. V pátek psychologicky zajímavou hladinu otestoval a také prolomil. Trh je na tom tedy obdobně jako před týdnem (pokles o bezvýznamných 0,15 %). Zóna od 2 100 k historickým maximům je pro býky zatím tvrdým oříškem," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník a zakladatel serveru Optionslock.cz Josef Košťál. "S blížícím se referendem o setrvání Spojeného království v EU může nervozita na trzích stoupat, zajišťování pozic zesílí, a proto k žádné nákupní horečce pravděpodobně nedojde. Také proběhne červnové zasedání FOMC, vyjdou další fundamentální ekonomická data a v pátek vyprší měsíční opce. Stále se děje něco, co má potenciál ovlivnit vývoj na trzích a rozhodování investorů."

S&P 500 - technická analýza

Pozornosti investorů jistě neujde ani vývoj cen ropy, které se v uplynulém týdnu držely nad 50 USD za barel (cena severoamerické lehké ropy WTI v pátek sklouzla zpět pod 50 USD za barel). Vedle slabého dolaru ropu v minulých dnech podporovaly výpadky těžby v Kanadě a zejména v Nigérii. Středeční údaje z USA pak ukázaly za poslední týden výraznější pokles zásob, než se čekalo, což ropu ještě více podpořilo. Silný růst cen však může vést k oživení produkce, což by obnovilo tlak na ceny.

Z pohledu technické analýzy by ceny ropy mohly v nadcházejícím týdnu navázat na trend z konce minulého týdne, upozorňují Jana Urbánková a Renáta Ďurčová, analytičky z České spořitelny. "ROC je v pozitivních hodnotách, ale má klesající trend. MACD zatím nevysílá prodejní signál, ale blíží se ke spouštěcí linii. RSI pak klesá od 70 dolů, ale je této úrovni stále relativně blízko, což signalizuje překoupený trh," říkají analytičky.

Technická analýzy cen ropy (10. června 2016)

Pokračovat by naopak podle Urbánkové a Ďurčové mohl růst ceny zlata, ke kterému se někteří investoři uchylují kvůli nejistým ekonomickým vyhlídkám. V uplynulém týdnu se cena zlata zvýšila ze zhruba 1 244 USD na 1 275 USD za trojskou unci.

"Cena zlata v posledních dnech překonala 20denní, 50denní i 200denní klouzavý průměr, drží se však pod maximem 1 304 USD z minulého měsíce. Technické indikátory ovšem ukazují prorůstové tendence, ROC jsou téměř na nule (ROC60 zůstává v těsné blízkosti ROC20), MACD překonala spouštěcí linii a Bollinger Bands se blíží k horní hranici rozpětí," říkají Urbánková a Ďurčová.

Technická analýzy ceny zlata (10. června 2016)

Výsledková sezóna v USA i Evropě již prakticky skončila, čísla nicméně v příštím týdnu zveřejní v zámoří ještě Rite Aid, Oracle, Smith & Wesson Holding a Kroger a na starém kontinentu například francouzský lídr na trhu s elektronikou Darty.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí na makrodata bohaté nebude. Nad ránem vyjdou údaje o čínských maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě a na Novém Zélandu index cen domů a dopoledne Spojené království připojí předstihový ekonomický index. V Austrálii se kvůli státnímu svátku obchodovat nebude.

Úterý bude o poznání živější. V Japonsku vyjdou ráno údaje o průmyslové výrobě a Španělsko, Itálie, a Spojené království odtajní zprávy o inflaci. Ostrovní království navíc přidá ještě index cen v maloobchodě, index cen domů a index výrobních cen a eurozóna doplní změnu zaměstnanosti a údaje o průmyslové výrobě. USA pak odpoledne odtajní index optimismu malých firem, zprávu o vývoji tržeb v maloobchodě, indexy dovozních a vývozních cen, podnikové zásoby a ropný institut API přidá zprávu o vývoji zásob černého zlata.

Ve středu dopoledne budou investoři vyhodnocovat francouzskou inflaci, údaje z britského trhu práce a zprávu o obchodní bilanci eurozóny a odpoledne si nenechají v USA ujít index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index), index výrobních cen, údaje o průmyslové výrobě či zprávu o vývoji zásob ropy od vládní agentury EIA. Nejvíce pozornosti na sebe ale bude strhávat zasedání měnového výboru Fedu, po jehož konci bude oznámeno další nastavení americké měnové politiky (po slabých květnových datech z trhu práce se nečeká žádná změna). Po zasedání měnového výboru je naplánovaná tisková konference šéfky Fedu Janet Yellenové.

V noci na čtvrtek přijde série dat z australského trhu práce (míra nezaměstnanosti, změna zaměstnanosti, míra participace, změna počtu zaměstnaných na plný a částečný úvazek) a japonská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky včetně výše úrokových sazeb. Dopoledne bude zasedat i Švýcarská národní banka, Spojené království odhalí maloobchodní tržby, Řecko zprávu o nezaměstnanosti a Eurostat vydá zprávu o inflaci v eurozóně. Ve 13.00 SELČ skončí zasedání britské centrální banky (změna měnové politiky se neočekává) a v zámoří vyjdou výsledek běžného účtu, index aktivity filadelfského Fedu, index trhu s nemovitostmi od NAHB, pravidelná týdenní zpráva o změně počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, ostře sledovaná inflační statistika a také zpráva od EIA o vývoji zásob zemního plynu. Naplánované je také setkání takzvané euroskupiny.

Závěr týdne bude minimálně z pohledu makrodat relativně klidný. Itálie v pátek dopoledne odhalí výsledek obchodní bilance a eurozóna přidá výsledek běžného účtu a zprávu o nákladech na práci. Ze zámoří odpoledne přijdou údaje o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních v USA, finální červnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, Kanada doplní index spotřebitelských cen a společnost Baker Hughes jako každý týden vydá zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu ve Spojených státech.

 

Co musíte ráno vědět (22. října)
Co musíte ráno vědět (22. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, jak se šéfka ECB snaží naslouchat veřejnosti a v čem je covid-19...
Musíte vědět
Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331…
včera v 23:11

Automobilce Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl zisk o 131 % na 331 milionů dolarů

Americkému výrobci elektromobilů Tesla ve třetím čtvrtletí stoupl čistý zisk o 131 % na 331 milionů dolarů. Za...
Tesla Auta Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného…
včera v 22:30

Americké akcie ve středu klesly kvůli nejistotě stran podpůrného balíku pro ekonomiku

Americké akcie ve středu mírně oslabily. Investoři s obavami vyhlíží, jak dopadne jednání o dalším stimulačním balíku...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna
včera v 20:33

Fed: Ekonomická aktivita na většině území USA ožívá pozvolna

Ekonomická aktivita na většině území Spojených států nyní po prvotním odrazu ožívá pozvolna. Vyplývá to z pravidelné...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Fed
Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou
včera v 20:11

Putin slíbil, že další tvrdá omezení kvůli koronaviru nebudou

Ruská vláda se kvůli koronaviru nechystá zavést tvrdá omezující opatření, ujistil ve středu ruský prezident Vladimir...
Rusko Koronavirus
Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů
včera v 18:57

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u...
Farmacie Americká ekonomika
MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta
včera v 18:43

MMF zhoršil odhad poklesu HDP Asie na 2,2 procenta

Mezinárodní měnový fond zhoršil svůj odhad vývoje hrubého domácího produktu Asie v letošním roce kvůli očekávanému...
Asijská ekonomika Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst
Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost
včera v 18:29

Lagardeová se snaží do transformace ECB zapojit i veřejnost

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová zahájila veřejné "naslouchací" turné, v rámci kterého se...
ECB Evropská ekonomika
Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více
včera v 18:10

Ekonomika podle odhadů kvůli novým opatřením klesne více

Kvůli novým opatřením vlády proti šíření koronaviru lze letos očekávat propad ekonomiky o zhruba 8,5 procenta....
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě
včera v 18:00

Evropské akcie ve středu klesly potřetí v řadě

Akcie na západoevropských trzích pokračují v propadech, index STOXX Europe 600 se ve středu dostal na třítýdenní...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy
včera v 17:29

Sněmovna schválila 500 Kč denně podnikatelům s uzavřenými provozy

Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření covidu-19,...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou
včera v 17:11

O příspěvek zatím podnikatelé podle správy žádat nemohou

Finanční správa upozornila, že o příspěvek, tzv. kompenzační bonus, v souvislosti s novými vládními opatřeními není...
Česká republika Podpora ekonomiky Byznys a podnikání
Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %
včera v 17:04

Svaz průmyslu: HDP kvůli opatřením klesne o 10 až 12 %

Kvůli dalším restriktivním opatřením proti šíření koronaviru může být celkový propad české ekonomiky letos okolo 10...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí
včera v 16:50

Pražská burza dál ztrácí, ve středu oslabila většina hlavních emisí

Pražská burza ve středu dál ztrácela, index PX klesl o 1,42 % na 857,71 bodu. Oslabily nebo stagnovaly téměř všechny...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup
včera v 15:59

PayPal umožní platby v kryptoměnách, i jejich prodej a nákup

Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings umožní svým klientům kupovat, prodávat a držet...
Bitcoin Kryptoměny
ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí
včera v 15:41

ČEZ přestane v teplárně Dvůr Králové nad Labem spalovat uhlí

Společnost ČEZ chystá v teplárně Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku odstavení dvou uhelných kotlů a jejich...
ČEZ Energetika
Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v…
včera v 15:08

Ericsson se ve třetím čtvrtletí vrátil k zisku, těžil z kontraktů v Číně

Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson ve třetím čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 5,6 miliardy...
5G sítě Evropské akcie Výsledková sezóna
MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší
včera v 14:51

MF prodalo dluhopisy za osm miliard korun, zájem byl větší

Ministerstvo financí ve středu prodalo ve třech aukcích státní dluhopisy za osm miliard korun. Vyplývá to z údajů na...
Česká republika České státní dluhopisy
Inflace v Kanadě v září překvapila
včera v 14:40

Inflace v Kanadě v září překvapila

Spotřebitelské ceny v Kanadě v září meziročně vzrostly o 0,5 %. Po růstu o 0,1 % v srpnu analytici očekávali růst o 0...
Kanada Inflace