Růst ekonomiky eurozóny v prvním čtvrtletí podle finálních dat zrychlil

Hrubý domácí produkt zemí platících eurem v prvním čtvrtletí podle finálních dat Eurostatu vzrostl mezikvartálně o 0,6 %, což odpovídá předběžnému rychlému odhadu z konce dubna. Pesimističtější zpřesněný odhad zveřejněný v květnu, který uváděl jen 0,5% růst, se tedy nenaplnil. Zároveň Eurostat revidoval data za poslední čtvrtletí na 0,4% růst z dříve hlášeného 0,3% růstu. Meziročně ekonomika expandovala tempem 1,7 %, tedy o 0,2 procentního bodu více, než predikoval zpřesněný odhad z května a stejným tempem jako v posledním čtvrtletí roku 2015 (údaj byl revidován na 1,7 % z původně hlášených 1,6 %).
V celé Evropské unii ekonomika expandovala mezičtvrtletně tempem 0,5 %, stejným jako v posledním kvartále loňského roku, meziročně pak HDP vzrostl o 1,8 % po 2% růstu v posledních třech měsících loňského roku.
Ze členských států, které již mají data dostupná zaznamenaly mezikvartální růst Rumunsko (+1,6 %), Kypr (+0,9 %), Španělsko, Litva, Rakousko a Slovensko (všechny shodně +0,8 %), Bulharsko a Německo (shodně +0,7 %). Pokles naopak vykázaly Maďarsko (-0,8 %), Řecko (-0,5 %) a Polsko (-0,1 %), zatímco v Estonsku růst stagnoval.
Podle finálních dat vzrostla v prvním čtvrtletí spotřeba domácností o 0,6 % jak v eurozóně, tak v celé Unii. V posledním čtvrtletí loňského roku spotřeba rostla tempem 0,3 % v eurozóně a 0,4 % v EU. Tvorba hrubého fixního kapitálu se v eurozóně zvýšila o 0,8 % po 1,4% růstu v posledním čtvrtletí, a v celé EU se tempo růstu zpomalilo na 0,5 % z 1,1 % v posledním kvartále. Tempo růstu exportu zpomalilo na 0,4 % v obou regionech poté, co v eurozóně v posledním kvartále rostl export tempem 0,7 % a v EU 0,8 %. Import se v eurozóně zvýšil o 0,7 % po 1,4% růstu na konci loňského roku a v celé EU tempo zvolnilo na 0,9 % z rovněž 1,4 % na konci minulého roku.
Spotřeba domácností do celkového HDP pozitivně přispěla jak v eurozóně (+0,3 procentního bodu), tak v celé EU (+0,4 procentního bodu), stejně jako tvorba hrubého fixního kapitálu (+0,2 procentního bodu v eurozóně a +0,1 procentního bodu v EU). Zahraniční obchod naopak v obou regionech celkový HDP brzdil, zatímco tvorba zásob mu naopak pomohla.
Zdroj: Eurostat
Aktuality
