Když jste příliš chytří, nepotřebujete přátele
|

Když jste příliš chytří, nepotřebujete přátele

Pokud se s vámi lidé nebaví, není to proto, že jste nesnesitelní morousové a čtete si v létě Investiční web. Je to proto, že jste moc chytří.

Psychologie Mezilidské a pracovní vztahy

Alespoň tak to píší dva renomovaní evoluční psychologové v neméně renomovaném British Journal of Psychology (renomovaném do té míry, do jaké to branže psychologie umožňuje, abychom byli přesní). Satoshi Kanazawa z London School of Economics a Norman Li ze Singapore Management University se v duchu poslední módy jali zkoumat, co je štěstí, a pustili se do odhalování tajů toho, co znamená dobře prožitý život. Držte si klobouky.

Pánové Kanazawa a Li sestrojili hypotézu, že to, co nám činí radost, je zhruba totéž, co nám činilo radost před tisícovkami let, dokud jsme se ještě živili sběrem lesních plodů a lovem zvířat" (zde k mání za šest dolarů, chcete-li). "Situace a okolnosti, které zvyšovaly uspokojení ze života našim prapředkům, mohou stále zvyšovat uspokojení ze života i nám dnes," citoval z jejich textu v BJoP americký deník The Washington Post.

Jako podklad pro řečenou tezi použili K+L výsledky vlastního průzkumu mezi 15 000 respondenty, lidmi ve věku 18-28 let z celých širých Spojených států. Jak se při takové příležitosti sluší, objevili Ameriku.

Venkov pomáhá?

Zjistili, že za normálních okolností platí, že lidé žijící v řídce obydlených oblastech hlásí vyšší spokojenost s během svého života než ti, kteří bydlí ve městech. Čím větší město, tím nižší uspokojení. Zadruhé, K+L potvrdili, že čím více se stýkáte s blízkými přáteli, tím intenzivnější je váš pocit štěstí.

Jak však bylo řečeno, tohle platí za normálních okolností. Nenormálními se stávají ve chvíli, kdy je respondentem člověk mimořádně inteligentní (co přesně to znamená, autoři neuvádějí). U takových lidí řečená korelace nejen že neplatí, nýbrž dokonce může být právě obrácená.

"Efekt, jenž má hustota osídlení na pocit uspokojení ze života, je u lidí s nízkým IQ až dvojnásobně silný ve srovnání s lidmi s vysokým IQ," cituje pro změnu server distractify.com. Zároveň - a to je poznatek téměř zajímavý - "inteligentnější lidé jsou méně spokojeni se svým životem, pokud jsou se svými přáteli v kontaktu často", píše znovu Washington Post. Fakt se to tak myslí - čím častěji se vídáte s dobrými kamarády, tím je váš život horší.

Štěstí versus spokojenost

To je příslovečné slovo do pranice. Už když vezmete obě hypotézy v jejich základní podobě, je to lehce na vodě. Zaprvé, články odkazující na studii K+L používají termín "self-reported happiness", zhruba "míra štěstí/spokojenosti, již na sebe lidé prozradí, když mluví s evolučním psychologem". Zároveň používají termín "life satisfaction", tedy plus minus "dobrý pocit z toho, jak vedu svůj život". Ačkoli existuje mnoho literatury přesvědčivě argumentující, že rozdíly mezi jedním a druhým jsou značné, K+L je oba používají, jako kdyby byly vzájemně zaměnitelné.

Takhle happy jste (nebo ne).

Zadruhé, je klidně možné, že lidé ve městech o sobě říkají, že jsou méně spokojení než lidé na venkově. Korelace je však jedna věc, kauzalita druhá. A K+L implikují kauzalitu zcela jednosměrnou, že totiž neobydlené prostranství je pro lidskou duši lepším prostředím než město.

To je na hraně absurdity. Je snadné představit si, že kdo je nespokojen se svým životem v Holešovicích, bude právě tak či daleko intenzivněji nespokojen v kazašské poušti nebo na Hodonínsku. Špatně se to zkoumá, protože člověk obvykle žije buď ve městě, nebo na venkově, a nelze tedy prohnat dvě sady podmínek jednou myslí, aby to bylo průkazné.

Osobní zkušenost zde mnoho neřeší. Autor těchto řádků žije na česko-polské hranici v Jizerských horách a pracuje v Praze. K záchvatům pesimismu a misantropie jej dohání jízda nacpanou letní tramvají v metropoli stejně spolehlivě jako nutnost čekat s nákupem vajíček do příštího příjezdu pojízdné prodejny, plánovaného na duben 2017 (to je nadsázka jen maličko).

Je tedy zcela představitelné, že lidé, jejichž nátura je nestálejší, nespokojenější se statem quo, prostě tíhnou více do měst (kde se status quo mění rychleji a jeden každý aktér má při jeho určování jistou dávku autonomie), zatímco lidem stoičtějšího naturelu může více vyhovovat poustevničení, z něhož není úniku. Někomu to dokonce od prvního poslechu může znít pravděpodobněji než hypotéza "absence druhých lidí nás činí šťastnými". Zda právem, by jistě bylo zajímavé si přečíst. Takové počtení však u K+L nehledejte.

Tím se dostáváme k druhému bodu, jenž koneckonců dal tomuto článku název. Totiž, že lidem silně nadprůměrně chytrým činí interakce s přáteli menší potěšení než nám ostatním.

Kdo je "velmi chytrý"?

Člověku, jenž se pohybuje mimo kruhy evolučních psychologů, to nepřipadá zase tak podivné. Lidé velké intelektuální síly obvykle věnují svůj čas něčemu, co kamarádšoft per se nemusí automaticky podporovat (namátkou šachy, poezie nebo teoretická fyzika jsou disciplínami typicky osamělými). Kromě toho, že lidé duševně mimořádně obdaření mohou být zároveň podivíny, také nezní jako objev století.

Aby celá diskuze měla jakoukoli vypovídací hodnotu, opravdu by se hodila definice "velmi chytrého člověka", naneštěstí zde nápadně chybějící. Protože tedy o tom, o čem nemůžeme mluvit, musíme mlčet, jak nás učí Wittgenstein, musíme vycházet z toho, co je napsáno. A ejhle - vidíme formulace "nadprůměrně chytrý" a "mimořádně inteligentní"; to je obojí definováno pozičně, ve srovnání s okolím. Znamená to, že takové role si užije běžný poloidiot, řekněme, v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky, zatímco Albertu Einsteinovi v rozhovoru s Nielsem Bohrem, Paulem Ehrenfestem a Wernerem Heisenbergem by byla upřena? To by pak znamenalo, že výsledkem bádání K+L je "blbci nudí chytré lidi", což je sice vědecky cenný poznatek, ovšem většině lidí dostupný i bez grantu.

Zbývá tedy jediné vysvětlení: K+L začali s průzkumem u svých vlastních přátel, pročež se počet posledně jmenovaných podstatně ztenčil. K+L koumali, jak si to vysvětlit, a zajímavě znějící hypotéza byla na světě.

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet…
14:41

V Maďarsku na nemoc COVID-19 zemřelo dalších šest osob, celkový počet obětí stoupl na 32

Počet lidí s potvrzeným onemocněním covid-19 způsobeným koronavirem v Maďarsku stoupl na 678. Dalších šest osob za...
Maďarsko Koronavirus
S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA
09:17

S&P potvrdila rating Německa na nejvyšší úrovni AAA

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Německa na nejvyšší...
Německo Rating
Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna
08:15

Ford prodloužil odstávky výroby v Evropě do 4. dubna

Americká automobilka Ford Motor prodloužila dočasné přerušení výroby automobilů a motorů ve většině svých evropských...
Ford Auta Průmysl
RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi
včera v 22:31

RBK: V ruské pomoci USA byly i výrobky firmy pod americkými sankcemi

Mezi zdravotnickým materiálem poslaným Ruskem Spojeným státům na pomoc v boji proti koronaviru byly i výrobky...
Rusko Spojené státy americké (USA) Koronavirus
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek klesly po nepříznivých datech z trhu práce, v červených číslech skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily. Úvodní ztráty během dne prohlubovaly v reakci na zprávu, že na trhu práce USA v...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly.…
včera v 22:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské i americké akcie klesly. Data z trhu práce USA byla výrazně horší, než se čekalo

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a v červených číslech indexy seanci také...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize
včera v 20:58

MMF: Koronavirus má na ekonomiku horší dopad než finanční krize

Koronavirus má na ekonomiku mnohem horší dopad, než měla globální finanční krize z let 2008 a 2009. Uvedla to v pátek...
Koronavirus Světová ekonomika Finanční krize
Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles…
včera v 18:07

Schillerová: OSVČ nebudou muset pro získání 25 000 Kč dokládat pokles příjmů

Pro získání jednorázového příspěvku 25 000 korun nebudou muset živnostníci dokládat pokles příjmů. Na podporu budou...
Byznys a podnikání Česká republika
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek zlevnily, ztráty indexy zaznamenaly i v týdenním horizontu

Západoevropské akcie zahájily páteční obchodování pod nulou a hlavní indexy, s výjimkou německého benchmarku DAX,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci
včera v 17:53

Afrika má kvůli koronaviru potíže s přepravou zboží a pomoci

Více než polovina z 54 afrických států uzavřela kvůli koronaviru své pozemní, vzdušné i námořní hranice. Celý...
Afrika Koronavirus Mezinárodní obchod
Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu
včera v 17:46

Britský autoprůmysl potřebuje hotovost a žádá o pomoc vládu

Britský automobilový průmysl potřebuje okamžitě hotovost a žádá vládu o pomoc dodavatelům. Někteří mají v čase...
Spojené království Průmysl Auta
Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem
včera v 16:55

Polsko pracuje na aplikaci, která pomůže sledovat nakažené koronavirem

Polsko pracuje na aplikaci pro chytré telefony, která pomůže sledovat pohyb nemocných koronavirem a varovat ty, kteří...
Polsko Koronavirus Technologie
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět…
včera v 16:50

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla, za pět obchodních dní index PX odepsal 0,9 %

Pražská burza na konci týdne opět změnila směr a klesla. Index PX se snížil o 0,83 % na 774,34 bodu. Dolů šly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období
včera v 16:03

EU přesvědčuje Británii, aby prodloužila přechodné období

Evropská unie se pokouší přesvědčit Británii, že přechodné období určené k vyjednání pobrexitových vztahů bude...
Evropská unie Spojené království Koronavirus
Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
včera v 15:37

Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů

Americká vláda připravuje podporu malým firmám v podobě úvěrů za nejméně 350 miliard dolarů. Většina bank na to ale...
Spojené státy americké (USA) Americké banky Koronavirus
V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června
včera v 14:47

V ČR bylo v březnu vyhlášeno nejméně osobních bankrotů od června

V Česku bylo v březnu vyhlášeno 1515 osobních bankrotů, o 303 méně než v únoru. Šlo o nejnižší počet od června 2019,...
Bankrot Česká republika Koronavirus
Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné
včera v 14:36

Majitelé: Vláda odkladem splátek nájmu přenáší problémy na jiné

Vláda odkladem splátek nájmu pro firmy přenáší problémy na pronajímatele. Sama si přitom může půjčovat za nízký úrok...
Realitní trh Koronavirus
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst,…
včera v 14:30

Americká ekonomika v březnu přišla o 701 tisíc pracovních míst, koronavirus si začíná vybírat svou daň

Ve Spojených státech v březnu mimo zemědělství zaniklo asi 701 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že ubylo...
Nezaměstnanost Americká ekonomika Spojené státy americké (USA)
Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320
včera v 14:09

Reuters: Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby letadel A320

Evropský výrobce letadel Airbus uvažuje o výrazném snížení výroby svých nejprodávanějších letadel A320. Chce tak...
Evropské akcie Airbus Koronavirus
Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
včera v 13:51

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus