Co musíte ráno vědět (6. září)
|

Co musíte ráno vědět (6. září)

Jak se v úvodu týdne obchodovalo v Evropě, na čem se dohodly Rusko a Saúdská Arábie a co by nás mohlo ochránit před zemětřesením? To vše musíte hned ráno vědět.

Musíte vědět

1. Evropské akcie zakončily pondělní seanci kolem nuly, obchodování ovlivnily stoupající ceny ropy

Evropské trhy v pondělí uzavřely bez výraznějších změn. Investoři vstřebávali páteční americkou zprávu o nezaměstnanosti, která snížila pravděpodobnost zářijového zvyšování úrokových sazeb v USA, po pondělním oznámení dohody mezi Ruskem a Saúdskou Arábií kolísaly ceny ropy. Regionální index STOXX Europe 600 v průběhu seance vyšplhal až na čtyřměsíční maximum, uzavřel však pouze s mírným ziskem 0,12 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,22 % na 6 879,42 bodu, francouzský CAC 40 skončil obchodování na červené nule se ztrátou 0,02 % (4 541,08 bodu) a německý DAX odepsal 0,11 % na 10 672,22 bodu. Britská libra se po lepších než očekávaných výsledcích britského PMI pohybovala okolo sedmitýdenního maxima vůči dolaru na 1,34 GBP/USD. Kromě pátečních údajů o americké nezaměstnanosti investoři v pondělí vyhodnocovali řadu evropských makrodat. Společně s některými indexy nákupních manažerů byla zveřejněna také čísla o maloobchodních tržbách eurozóny nebo důvěra investorů v ekonomiku eurozóny. Zatímco růst aktivity v sektoru služeb společenství zemí platících eurem v srpnu mírně zpomalil (z červencových 52,9 bodu na srpnových 52,8 bodu), červencové maloobchodní tržby vzrostly více, než se čekalo (meziročně se zvýšily o 2,9 % po červnovém růstu o 1,6 %). Obchodování v úvodu týdne také výrazně ovlivňovaly kolísající ceny ropy. Ty se nejprve vydaly prudce vzhůru a v jednu chvíli vykazovaly nárůst až o 5 %, než později o značnou část zisků zase přišly. Trh reagoval na zprávy, že se Rusko a Saúdská Arábie dohodly na spolupráci ve snaze stabilizovat trh, žádná konkrétní opatření na podporu cen ale zatím nepředstavily. Výraznější ztrátu v pondělí zaznamenaly banky Royal Bank of Scotland a Lloyds Banking Group poté, co Deutsche Bank v pondělí snížila doporučení na jejich akcie. RBS odepsala 2,75 %, Lloyds Banking Group zlevnila o 2,18 %. Britská maloobchodní skupina Marks & Spencer po oznámení, že ze své centrály propustí 500 zaměstnanců, přišla o 0,87 %.

Od frexitu po östexit, nebo snad orbánizace či szydłover? Nejblíže odchodu z EU jsou Francouzi

2. Pražská burza si v úvodu týdne připsala více než půl procenta, výrazný zisk zaznamenal ČEZ

Pražská burza v pondělí navázala na zisky z minulého týdne a index PX vzrostl o 0,59 % na 880,84 bodu. Nahoru ji táhl zejména ČEZ, dařilo se i Komerční bance. Výraznější ztrátu naopak zaznamenaly Philip Morris ČR a rakouská Vienna Insurance Group. Čtyři pětiny z celkového pondělního zobchodovaného objemu připadly akciím skupiny ČEZ a Komerční banky. Energetický gigant posílil o 3,38 % na 440,50 Kč, přičemž podle makléře z Fio banky Pavla Hadrouška titul těžil z růstu cen komodit. Cenné papíry Komerční banky zpevnily o 1,31 % na 855,60 Kč. Pro další finanční tituly pondělní seance nebyla tak úspěšná. Pojišťovna VIG zlevnila o 1,43 % na 470,10 Kč, Erste Group Bank odepsala 0,15 % na 714,90 Kč a MONETA Money Bank uzavřela bez procentuální změny na 78,60 Kč. S pondělním obchodováním nemohou být spokojeny ani tabáková firma Philip Morris ČR, jejíž akcie odevzdaly 1,38 % na 12 695 Kč, petrochemický holding Unipetrol, který klesl o 1,09 % na 180,70 Kč, a operátor O2 Czech Republic, jenž ztratil 0,89 % na 232,90 Kč.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

ČS: Zářijová strategie pro české akcie

3. Očekávané události

V noci na úterý proběhne zasedání australské centrální banky, kde se bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Očekává se ponechání hlavní úrokové sazby na 1,5 %. Švýcarsko ráno odtajní údaje o HDP za druhé čtvrtletí a srpnovou inflaci, následně bude zveřejněn i HDP eurozóny a Německo přidá zprávu o červencových továrních objednávkách. V USA odpoledne vyjdou index nákupních manažerů v oblasti služeb společně s indexem kompozitním, dále data o zářijovém ekonomickém optimismu, index podmínek na trhu práce a index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor. Po uzavření evropských burz s projevem vystoupí šéf švýcarské centrální banky Thomas Jordan, v v Nevadě bude o americké ekonomice diskutovat šéf sanfranciského Fedu John Williams. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. G20 slíbila podpořit růst a postavit se proti protekcionismu

Představitelé zemí skupiny G20 se budou snažit výrazněji podpořit růst globální ekonomiky a naopak se postaví proti obchodnímu protekcionismu. Na dvoudenním summitu v Číně se shodli také na potřebě zmrazit finanční zdroje mezinárodního terorismu, v politické rovině jednali hlavně o otázkách syrské krize a migrace, vyplývá z jejich závěrečného komuniké. Schůzka prezidentů Spojených států a Ruska Baracka Obamy a Vladimira Putina zlom v řešení syrské otázky nepřinesla, podle šéfa Kremlu je však dohoda možná už v příštích dnech.

5. Rusko a Saúdská Arábie se dohodly na spolupráci na ropném trhu

Rusko a Saúdská Arábie v pondělí podepsaly dohodu o vzájemné spolupráci na ropném trhu. Obě země založí pracovní skupinu, která zhodnotí situaci na trhu a doporučí kroky na podporu jeho stability. Oznámili to ministři energetiky obou zemí Alexander Novak a Chálid Fálih na okraj summitu skupiny největších světových ekonomik G20.

6. Maloobchodní tržby v Česku v červenci zpomalily meziroční růst na 1,6 %

Tržby v maloobchodě bez aut v červenci zpomalily meziroční růst na 1,6 % z červnových 6,3 %. Vývoj tržeb byl ovlivněn mimo jiné tím, že letošní červenec měl o tři pracovní dny méně než ten loňský. V pondělí to oznámil Český statistický úřad. Po očištění o sezónní vlivy klesly maloobchodní tržby v červenci reálně meziměsíčně o 0,2 %, meziročně se zvýšily o 5,1 %.

7. Spojené království: Index nákupních manažerů v sektoru služeb v srpnu vyskočil na 52,9 bodu (odhad: 50 bodů, červenec: 47,4 bodu)

Britský sektor služeb se v srpnu vrátil do pásma expanze. Index nákupních manažerů vzrostl na 52,9 bodu z červencového sedmiletého minima 47,4 bodu, očekával se růst na 50 bodů. Byl to nejvýraznější měsíční přírůstek ve 20leté historii tohoto průzkumu. Kompozitní index rovněž překvapil, když stoupl na 53,6 bodu z červencových 47,6 bodu (odhad: 50,8 bodu). Srpnová čísla tak zatím podkopávají všeobecné předpoklady, že britská ekonomika se po červnovém rozhodnutí odejít z Evropské unie propadne do recese.

8. Ruská automobilka AvtoVAZ požádala akcionáře o rekapitalizaci

Největší ruská automobilka AvtoVAZ požádala své akcionáře o doplnění kapitálu a chce získat prodejem nových akcií celkem 85 miliard rublů (asi 31 miliard Kč). Vyplývá to z pondělního sdělení společnosti. Firmu těžce zasáhl propad domácího automobilového trhu a bez nových peněz by mohla mít problémy s plněním finančních závazků, uvedla agentura Reuters.

9. Průměrná mzda v ČR ve 2. čtvrtletí meziročně stoupla o 3,9 %

Průměrná mzda v České republice stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 1 019 Kč, tedy o 3,9 %, na 27 297 Kč. Reálně, po odečtení inflace, vzrostla o 3,7 %. Proti předchozímu čtvrtletí stoupla o 0,8 %. V pondělí to oznámil Český statistický úřad. Růst je nižší, než odhadovali analytici. Za celé pololetí dosáhla průměrná mzda 26 898 Kč, o 4,2 % více než loni.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

10. Jourová: Volkswagen porušil zákony na ochranu spotřebitele

Německá automobilka Volkswagen manipulacemi s emisemi u naftových aut porušila ve většině zemí Evropské unie evropské zákony na ochranu spotřebitele, řekla německému listu Die Welt eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová. Její úřad nyní vyhodnocuje informace ze všech 28 unijních států. Podle informací Die Welt z Evropské komise firma zákony na ochranu spotřebitele porušila ve 20 zemích EU. Mluvčí komise toto číslo zatím nepotvrdila.

Bonus

Pohřben zaživa. Značka: pohodlně

Po nedávném ničivém zemětřesení v Itálii se opět vyrojily otázky, jak předejít ztrátám životů při podobných katastrofách. Jedním z možných řešení jsou postele, ve kterých se doslova necháte pohřbít zaživa. Dobrou noc.

Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje…
18:00

Evropské akcie v úterý opět klesly, dobré výsledky firem zastiňuje koronavirus

Akcie na západoevropských trzích v úterý od rána ztrácely kvůli obavám z rychlého šíření koronaviru a hrozbě...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament
17:54

Minimální mzda na Slovensku poroste pomaleji, rozhodl parlament

Slovensko bude zvyšovat minimální mzdu pomaleji, než předpokládá stávající zákon, který ještě loni a před propuknutím...
Pracovní trh Slovensko
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu
16:50

Pražská burza v úterý mírně oslabila, nejvíce zlevnily akcie Avastu

Pražská burza v úterý mírně oslabila. Index PX klesl o 0,24 % na 870,08 bodu. Nejvýrazněji zlevnily akcie softwarové...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody
16:32

ÚOHS: Maďarská skupina Aero může koupit Aero Vodochody

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej výrobce letadel Aero Vodochody maďarské firmě Aero, kterou...
Doprava Fúze a akvizice
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google
15:48

Spojené státy podaly kvůli zneužití tržní síly žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti a s nimi 11 států podaly antimonopolní žalobu na internetovou společnost Google....
Alphabet (Google) Regulace Spojené státy americké (USA)
USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil
14:30

USA: Růst počtu stavebních povolení pozitivně překvapil

Počet vydaných stavebních povolení v USA v září vzrostl o 5,2 %. Rostla také zahájená výstavba.
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Stavebnictví
Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie
13:42

Husqvarna zdvojnásobila čtvrtletní zisk, pomohla jí pandemie

Švédská společnost Husqvarna, která je největším výrobcem motorové zahradní techniky na světě, ve třetím čtvrtletí...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní
12:49

Reuters: Zájem o speciální dluhopisy EU je rekordní

Evropská unie získá 17 miliard eur z prvního kola nabídky sociálních dluhopisů z programu SURE, jehož cílem je...
Evropská unie Státní dluhopisy Dluhopisový trh
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč…
12:36

Zájem o akcie Pilulky byl enormní, na nejvyšší upisovací ceně 424 Kč se sešly objednávky na 3,89 milionu cenných papírů

Veřejná nabídka akcií lékárenské společnosti Pilulka.cz byla v úterý k 12.00 ukončena. Zájem investorů o cenné papíry...
Pilulka Akcie ČR Primární úpis akcií (IPO)
Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G
11:46

Švédsko vyloučilo čínské firmy Huawei a ZTE z budování sítí 5G

Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei...
Švédsko Telekomunikace 5G sítě
Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk,…
11:08

Logitechu ve druhém finančním čtvrtletí prudce vzrostly tržby i zisk, poptávku podpořila pandemie

Švýcarsko-americký výrobce vnějších počítačových zařízení Logitech International ve druhém finančním čtvrtletí prudce...
Evropské akcie Počítače Výsledková sezóna
BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků
10:52

BBC: Visa a Mastercard čelí obvinění z nadměrných poplatků

Vydavatelé platebních karet Visa a Mastercard čelí v Británii obvinění, že v době koronavirové krize těží z výběru až...
Platební karty Poplatky VISA
Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma
10:45

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel Alibaby Jack Ma

Nejbohatším Číňanem zůstává zakladatel internetové společnosti Alibaba Jack Ma. Za rok zvýšil hodnotu svého majetku o...
Nejbohatší investoři a byznysmeni Čína Alibaba
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka…
10:30

Asijské akcie se v úterý na směru neshodly, čínská centrální banka potvrdila základní sazbu na 3,85 %

Obchodování na asijských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Dařilo se burzám v Číně nebo Jižní Koreji,...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii