US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,46 %
KB+0,00 %
Erste-0,56 %

Burzovní kalendář (5. 9. – 9. 9. 2016)

Zasedání ECB, důležitá data z Číny a dalších zemí, zkrácené obchodování v USA, série makroekonomických údajů z České republiky a k tomu představení nových produktů od společnosti Apple. První kompletní zářijový týden slibuje mnoho zajímavého.

Ohlédnutí

Konec prázdnin na finančních trzích byl nakonec relativně klidný. Samotný začátek týdne, hlavně v Evropě, nabídl nevýrazné obchodování, protože v pondělí zůstaly v Londýně trhy uzavřené. Výraznější rozruch nepřinesla ani makrodata, a to ani ta z amerického trhu práce. Čekání na další zvyšování sazeb ze strany Fedu bude pravděpodobně trvat minimálně do prosince. Ropa spíše zlevňovala a eurodolar nic divokého nepředvedl. Akciové trhy v západní Evropě po pátečním růstu posílily nakonec zhruba o 2 % (index STOXX 600 Europe +1,96 %), v USA indexy zaznamenaly růst okolo 0,5 %.

Domácí index PX zakončil týden silnější o 2,64 %. Týden byl chudší na významné korporátní zprávy. "Co se týká ČEZ (-2,1 %), sága neplánovaných odstávek jaderných bloků pokračuje. Tentokrát oznámil ČEZ prodloužení odstávky jak 1. (+25 dnů), tak 2. bloku (+8 dnů) v Temelíně. Z našeho pohledu je tato zpráva negativní ze dvou důvodů – zaprvé to negativně ovlivní hospodaření společnosti, no a zadruhé to vzhledem k frekvenci podobných zpráv dále podrývá důvěru investorů," napsal analytik z J&T Banky Pavel Ryska.

Akcie Stock Spirits se od 1. září obchodují bez nároku na dividendu 0,0227 EUR na akcii (hrubý dividendový výnos 1,1 %). Přesto akcie dokázala zakončit týden o 3 % výše. "Nejlepší výkonnost ale zaznamenaly akcie pojišťovny VIG (+4,8 %), které těžily z růstu celého sektoru evropských finančních institucí. Dařilo se také Erste Group Bank (+3,6 %) a Komerční bance (+2,6 %). Naopak největší pokles zaznamenaly bez jakýchkoli zpráv Kofola (-1,4 %) a Fortuna (-1 %)," doplnil Ryska.

ČS: Zářijová strategie pro české akcie

ČS: Zářijová strategie pro české akcie

Výhled

První čistě zářijový obchodní týden bude na zámořských trzích kratší o pondělí, kdy se v USA slaví Svátek práce (Labor Day). O něco slabší data z trhu práce za srpen přinesla podle úvodní reakce na trhy s rizikovými aktivy spíše vzpruhu, jelikož snižují pravděpodobnost zvyšování úrokových sazeb. To by mohlo přinést klid na trhy i v novém týdnu.

Ve čtvrtek budou investoři pozorně sledovat zasedání ECB. Nečeká se změna sazeb ani objemu měsíčních nákupů aktiv, analytici ale počítají s tím, že se na některém z nejbližších zasedání banky rozhodne o prodloužení programu kvantitativního uvolňování. Jako vždy bude sledovaný hlavně komentář prezidenta ECB Maria Draghiho k měnové politice, která zatím nedokázala zvednout míru inflace z úrovní okolo nuly.

"ECB zřejmě na svém zářijovém zasedání prodlouží program kvantitativního uvolňování. Podle našeho názoru to bude o šest měsíců s tím, že ho bude uplatňovat minimálně do září 2017. Zároveň budou upraveny limity pro nákupy dluhopisů ze strany ECB," uvedl v týdenním výhledu hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. "Euroskupina v pátek projedná pokroky v řeckém programu a fiskální situaci v Portugalsku a Španělsku."

Konec tržní párty pod taktovkou centrálních bank? Nikdo to ještě nikdy nezažil, varuje muž dohlížející na více než 100 miliard USD

Konec tržní párty pod taktovkou centrálních bank? Nikdo to ještě nikdy nezažil, varuje muž dohlížející na více než 100 miliard USD

"Tržním medvědům nelze upřít snahu. Během týdne několikrát zaútočili a pokusili se srazit index S&P 500 pod 2 160 bodů. Jako už tolikrát v posledních letech, neuspěli kvůli tomu, že vyšla ne zrovna příznivá data o americké ekonomice. Fed podle většiny trhu bude v září vyčkávat s dalším posunem sazeb, a tak páteční růst vrátil býky do sedla," napsali jsme v technickém komentáři k dění na americkém trhu. "Graf indexu S&P 500 zůstává v pozitivním nastavení, ačkoli poměr put a call opcí vysílá mírně prodejní signál. Nejbližší hladinou podpory zůstává hladina 2 160 bodů, níže je pak silný support okolo 2 120 až 2130 bodů, tedy na loňských maximech. Případný další růst cen akcií může narazit na relativně slabší odpor na historických maximech okolo 2 190 bodů a dále na psychologicky atraktivní hladině 2 200 bodů."

Příští obchodní týden je v Americe zkrácený, v pondělí je státní svátek. Aktivita na světových trzích proto bude v pondělí utlumená. Investoři budou ještě dva týdny spekulovat o tom, jak se zachovají členové měnového výboru Fedu na zářijovém zasedání, aktuálně ale trh s růstem sazeb nepočítá a připouští ho nejdříve v prosinci. Spekulanti si tedy pravděpodobně dost brzy najdou jinou "zábavu" – blížící se prezidentské volby v USA, za pár týdnů další výsledkovou sezónu nebo něco jiného. Výběr mají bohatý, bitvy s Fedem ale zatím až na výjimky prohrávají.

Trump prezidentem: Jak by vypadala Amerika a zbytek světa?

Trump prezidentem: Jak by vypadala Amerika a zbytek světa?

FX, komodity, sazby a ekonomika ve výhledu analytiků ze Citigroup: Trump v prezidentském křesle by byl problém, česká ekonomika šlape

FX, komodity, sazby a ekonomika ve výhledu analytiků ze Citigroup: Trump v prezidentském křesle by byl problém, česká ekonomika šlape

Kalendář výsledkové sezóny je velice chudý, za zmínku z velkých a známějších firem stojí v USA například Hewlett Packard Enterprise nebo Barnes & Noble a v Evropě Hermès nebo Next. Nepochybně nejočekávanější firemní událostí tak bude středeční představení nových produktů společnosti Apple včetně předpokládaného nového telefonu iPhone 7, mluví se o bezdrátových sluchátkách a dalších novinkách (o aktuálním stavu firmy jsme psali podrobně v rámci výsledkové sezóny za druhý kvartál).

Z makroekonomických dat vyjdou v týdnu například maloobchodní tržby v eurozóně, v USA bude sledovaný například index nákupních manažerů ISM ve službách, dále podnikové objednávky a průmyslová výroba v Německu a nakonec obchodní bilance a o víkendu inflace v Číně.

"Úvod týdne přinese sérii srpnových evropských indexů nákupních manažerů monitorujících aktivity v sektoru služeb v klíčových zemích eurozóny i měnové oblasti jako celku. Zatímco u dat za Německo a Francii se bude jednat o zpřesnění již publikovaných předběžných odhadů, kde se žádné překvapení neočekává, zajímavá budou nová čísla z Itálie a Španělska. Na rozdíl od průmyslu by italský sektoru služeb měl zaznamenat zlepšení a PMI by se měl vyšplhat na šestiměsíční maximum. Naopak u Španělska očekáváme pokračování postupně klesajících hodnot PMI. Data by měla potvrdit, že i sektor služeb byl v letních měsících silný a nijak ho nerozhodil výsledek britského referenda. Zářijový Sentix indikátor důvěry investorů v eurozóně by měl dokonce zaznamenat solidní zlepšení. Celkově by data měla být konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny během třetího kvartálu o 0,4 % mezičtvrtletně," napsal Vejmělek. "Postupně publikovaná data o červencové průmyslové výrobě z Německa, Francie a Španělska by měla vyústit v růst produkce celé eurozóny o 0,3 % meziměsíčně. Německému číslu by měla předcházet silná data o červencových průmyslových objednávkách."

"Data z české ekonomiky za červenec (průmysl, stavebnictví, exporty, maloobchodní tržby) budou silně negativně ovlivněna o tři dny nižším počtem pracovních dnů a celozávodními dovolenými. Srpnová inflace by ale měla zrychlit na 0,7 % z 0,5 % v červenci, což by mělo potěšit ČNB," doplnil Vejmělek.

O zkompletování výhledu na nový týden jsme požádali analytika z České spořitelny Jiřího Polanského.

Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná