Evropské akcie zakončily pondělní seanci kolem nuly, obchodování ovlivnily stoupající ceny ropy

Evropské trhy v pondělí uzavřely bez výraznějších změn. Investoři vstřebávali páteční americkou zprávu o nezaměstnanosti, která snížila pravděpodobnost zářijového zvyšování úrokových sazeb americkým Fedem, po pondělním oznámení dohody mezi Ruskem a Saúdskou Arábií kolísaly ceny ropy.
Regionální index STOXX Europe 600 v průběhu seance vyšplhal až na čtyřměsíční maximum, uzavřel však pouze s mírným ziskem 0,12 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,22 % na 6 879,42 bodu, francouzský CAC 40 skončil obchodování na červené nule se ztrátou 0,02 % (4 541,08 bodu) a německý DAX odepsal 0,11 % na 10 672,22 bodu.
Britská libra se po lepších než očekávaných výsledcích britského PMI pohybovala okolo sedmitýdenního maxima vůči dolaru na 1,34 GBP/USD.
Kromě pátečních údajů o americké nezaměstnanosti investoři v pondělí vyhodnocovali řadu evropských makrodat. Společně s některými indexy nákupních manažerů byla zveřejněna také čísla o maloobchodních tržbách eurozóny nebo důvěra investorů v ekonomiku eurozóny. Zatímco růst aktivity v sektoru služeb společenství zemí platících eurem v srpnu mírně zpomalil (z červencových 52,9 bodu na srpnových 52,8 bodu), červencové maloobchodní tržby rostly více, než se čekalo (meziročně se zvýšily o 2,9 % z červnových +1,6 %).
Obchodování v úvodu týdne také výrazně ovlivňovaly kolísající ceny ropy. Ty se nejprve vydaly prudce vzhůru a v jednu chvíli vykazovaly nárůst až o 5 %, než později o značnou část zisků zase přišly. Trh reagoval na zprávy, že Rusko a Saúdská Arábie se dohodly na spolupráci ve snaze stabilizovat trh, žádná konkrétní opatření na podporu cen ale zatím nepředstavily.
Výraznější ztrátu v pondělí zaznamenaly banky Royal Bank of Scotland a Lloyds Banking Group po tom, co Deutsche Bank v pondělí snížila doporučení na jejich akcie. RBS odepsala 2,75 %, Lloyds Banking Group zlevnila o 2,18 %. Britská maloobchodní skupina Marks & Spencer po oznámení, že ze své centrály propustí 500 zaměstnanců, přišla o 0,87 %.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Ministři zahraničí USA a Ruska John Kerry a Sergej Lavrov, kteří se setkali na okraj summitu skupiny G20 v Číně, nedospěli k dohodě o zastavení bojů v Sýrii. Podle amerického ministerstva zahraničí rozdíly v postojích stran přetrvávají, informují světové tiskové agentury.
- Německá automobilka Volkswagen manipulacemi s emisemi u naftových aut porušila ve většině zemí Evropské unie evropské zákony na ochranu spotřebitele, řekla německému listu Die Welt eurokomisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová. Její úřad nyní vyhodnocuje informace ze všech 28 unijních států.
- Největší ruská automobilka AvtoVAZ požádala své akcionáře o doplnění kapitálu a chce získat prodejem nových akcií celkem 85 miliard rublů (asi 31 miliard Kč). Vyplývá to z pondělního sdělení společnosti. Firmu těžce zasáhl propad domácího automobilového trhu a bez nových peněz by mohla mít problémy s plněním finančních závazků, uvedla agentura Reuters.
- Aktivita ve španělském sektoru služeb se v srpnu zvýšila více, než se čekalo. Index nákupních manažerů vzrostl na 56 bodů z červencových 54,1 bodu, očekával se přitom mírnější růst na 54,2 bodu. Kompozitní index stoupl na 54,8 bodu z červencových 53,7 bodu. Očekával se růst na 53,8 bodu.
- Tržby v maloobchodě bez aut v červenci zpomalily meziroční růst na 1,6 % z červnových 6,3 %. Vývoj tržeb byl ovlivněn mimo jiné tím, že letošní červenec měl o tři pracovní dny méně než ten loňský. V pondělí to oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Po očištění o sezónní vlivy klesly maloobchodní tržby v červenci reálně meziměsíčně o 0,2 %, meziročně se zvýšily o 5,1 %.
- Aktivita italského sektoru služeb se v srpnu mírně zvýšila. Index nákupních manažerů podle agentury Markit vzrostl na 52,3 bodu z červencových 52 bodů, očekával se přitom mírnější pokles na 51,8 bodu.
- Podle finálních dat agentury Markit se francouzský sektor služeb v srpnu držel v pásmu expanze a dosáhl desetiměsíčního maxima. Index nákupních manažerů vzrostl na 52,3 bodu z 50,5 bodu v červenci, předběžná data počítala s růstem na 52 bodů. Kompozitní index stoupl na 51,9 bodu z červencových 50,1 bodu. Očekával se růst na 51,6 bodu.
- Německý sektor služeb v srpnu podle finálních dat agentury Markit zpomalil expanzi. Index nákupních manažerů se nečekaně snížil na 51,7 bodu z předchozích 54,4 bodu, předběžná data počítala s poklesem na 53,3 bodu. Kompozitní index klesl na 53,3 bodu z předchozích 55,3 bodu, předběžná data predikovala pokles na 54,4 bodu.
- Růst aktivity v sektoru služeb společenství zemí platících eurem v srpnu zpomalil. Index nákupních manažerů v sektoru služeb se podle finálních údajů společnosti Markit Economics snížil na 52,8 bodu. Čekal se naopak růst na 53,1 bodu. Kompozitní index nákupních manažerů podle finálních údajů klesl na 52,9 bodu z 53,2 bodu, analytici odhadovali mírný růst na 53,3 bodu. Index zůstává nad hranicí 50 bodů, která odděluje pásmo expanze od pásma kontrakce, je ale nejníže od ledna 2015.
- Britský sektor služeb se v srpnu vrátil do pásma expanze. Index nákupních manažerů vzrostl na 52,9 bodu z červencového sedmiletého minima 47,4 bodu, očekával se růst na 50 bodů. Byl to nejvýraznější měsíční přírůstek ve 20leté historii tohoto průzkumu. Kompozitní index rovněž překvapil, když stoupl na 53,6 bodu z červencových 47,6 bodu (odhad: 50,8 bodu).
- Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny v září vzrostla více, než se čekalo. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Sentix. Index důvěry se zvýšil na 5,6 bodu ze srpnových 4,2 bodu. Analytici očekávali, že index vzroste na 5 bodů.
- Maloobchodní tržby v eurozóně v červenci vzrostly meziměsíčně o 1,1 %, očekával se 0,5% růst po červnovém poklesu o 0,1 % (revidováno z 0 %). Meziročně se tržby maloobchodu zvýšily o 2,9 %, očekával se 1,8% růst po 1,7 % v červnu (revidováno z 1,6 %).
- Průměrná mzda v České republice stoupla ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 1 019 Kč, tedy o 3,9 %, na 27 297 Kč. Reálně, po odečtení inflace, vzrostla o 3,7 %. Proti předchozímu čtvrtletí stoupla o 0,8 %. V pondělí to oznáil Český statistický úřad (ČSÚ). Růst je nižší, než odhadovali analytici. Za celé pololetí dosáhla průměrná mzda 26 898 Kč, o 4,2 % více než loni.
- Škoda Auto příští rok vyjede se čtyřmi modernizovanými modely. Vedle nové generace malého SUV Yeti, tedy zcela nového vozu, uvede na trh upravené verze, tzv. facelifty, modelů Citigo, Rapid a Octavia. U Octavie se přitom počítá s dělenými předními světlomety. Vyplývá to z neoficiálních informací od několika zdrojů ze Škody Auto.
- Za nižším meziročním růstem tržeb obchodů v červenci stály kalendářní vlivy, sedmý měsíc měl totiž o tři pracovní dny méně než ten loňský. Slabý výsledek maloobchodu byl podle analytiků jen přechodnou záležitostí, v dalších měsících by tržby obchodníků měly dál silněji růst.
- Za růstem mezd ve druhém čtvrtletí, který byl po odečtení inflace nejvyšší za posledních devět let, je podle analytiků především nedostatek pracovníků. Firmy jsou tak nucené lákat zaměstnance na rostoucí výdělky. Mzdy by přitom měly růst i v dalších měsících a za celý letošní rok by průměrná mzda měla podle ekonomů stoupnout o více než 4 %.
- Rusko a Saúdská Arábie v pondělí podepsaly dohodu o vzájemné spolupráci na ropném trhu. Obě země založí pracovní skupinu, která zhodnotí situaci na trhu a doporučí kroky na podporu jeho stability. Oznámili to ministři energetiky obou zemí Alexander Novak a Chálid Fálih na okraj summitu skupiny největších světových ekonomik G20.
- V srpnu bylo vyhlášeno 59 bankrotů obchodních společností, což je o tři méně než v červenci a zároveň druhý nejnižší počet za osm let. V srpnu bylo rovněž vyhlášeno 590 bankrotů fyzických osob podnikatelů, o 121 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie CRIF - Czech Credit Bureau, kterou v pondělí firma poskytla ČTK.
- Plzeňská Škoda Transportation dodá 14 bateriových tramvají pro turecké město Eskişehir. Hodnota zakázky přesahuje 26 milionů euro (přes 700 milionů Kč). Všechny plně nízkopodlažní vozy ForCity Classic dodá do Turecka do 19 měsíců, řekl ČTK předseda představenstva Škody Transportation Tomáš Ignačák.
- Lídři skupiny zemí G20 se zavázali podpořit slábnoucí růst globální ekonomiky a postavit se proti obchodnímu protekcionismu. Hlavy největších světových ekonomik to uvedly v pondělním společném prohlášení z dvoudenního summitu v Číně. G20 se rovněž dohodla na krocích k omezení přebytků oceli na světovém trhu, za který je odpovědná zejména Čína.
- Volkswagen se údajně dohodl na spolupráci s americkou nákladní automobilkou Navistar. Německá automobilka se pokouší proniknout na světový trh s nákladními automobily, k čemuž jí má vedle vlastnictví značek MAN a Scania dopomoci právě dohoda s americkou společností. Volkswagen by měl výměnou za dodávání motorů získat podíl v Navistaru. Dohoda by mohla být oznámena již v úterý, napsala agentura Reuters. Volkswagen se k těmto informacím odmítl vyjádřit.
- Deutsche Bank snížila doporučení na akcie Royal Bank of Scotland na "sell" z "hold", snížila také doporučení na akcie Llloyds Banking Group na "hold" z "buy".
- Počet firem se základním kapitálem nižším než 200 000 Kč roste. Za prvních šest měsíců 2016 této možnosti využilo 80 % nově založených společností s ručením omezeným, před rokem to bylo 76 % a v polovině roku 2014 jen celkem 64 %. Vyplývá to z databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode.
- Developerská firma Finep postavila v Mongolsku od roku 2013 zhruba 300 bytů, dalších 1 700 jich má v plánu do konce roku 2023. V rozhovoru s ČTK to uvedl generální ředitel společnosti Tomáš Pardubický. Mimo Prahu působí Finep v druhém největším mongolském městě Erdenetu a také v Bratislavě.
Výsledková sezóna
- Alternativnímu dodavateli energií Bohemia Energy vzrostly v prvním pololetí meziročně tržby o 5 % na 4,7 miliardy Kč. ČTK o tom v pondělí informovala mluvčí firmy Alžběta Šťastná. Hospodářský výsledek za pololetí společnost nezveřejnila.
Zdroj: CNBC
Aktuality
