3 dividendové akcie, na které byste v portfoliu měli pamatovat
|

3 dividendové akcie, na které byste v portfoliu měli pamatovat

Základem dlouhodobé investiční strategie by vždy měly být akcie. A nejen kvůli předpokladu růstu jejich tržních cen, důležitou roli hrají v portfoliu i dividendy. Zde jsou tři dividendové akcie, které na první pohled mohou v kontextu současné situace vypadat neatraktivně, ale investorům stále mají co nabídnout.

Dividendy Americké akcie Akciové tipy

JPMorgan Chase

Finanční dům JPMorgan Chase v polovině července zveřejnil výsledky za druhé čtvrtletí. Čísla byla sice meziročně výrazně slabší, překonala ovšem odhady analytiků a akcie společnosti na ně zareagovaly růstem. Banka se stále potýká s nízkými úrokovými sazbami, její ředitel Jamie Dimon však uvedl, že JPMorgan Chase bude pokračovat ve vyplácení dividend, pokud se ekonomická situace výrazně nezhorší.

JPMorgan Chase prošla zátěžovými testy americké centrální banky, které již zohledňovaly koronavirovou krizi, a ve výplatě dividend tak není nijak omezena. Její akcie se navíc obchodují při P/E pod 13, takže jde o příznivě oceněný titul, který by po odeznění krize mohl investorům nabídnout také zajímavé kapitálové zhodnocení.

zdroj: Google Finance

ExxonMobil

Ropný sektor je dlouhodobě pod silným tlakem. Nejdříve trpěl břidlicovou revolucí, teď pro změnu pandemií nemoci covid-19. ExxonMobil vykázal za letošní druhé čtvrtletí hlubokou ztrátu. Analytici jsou ale přesvědčení, že podnik krizi překoná, mimo jiné díky zkušenému managementu, který již zvládl mnohá složitá období.

Šéf společnosti Michael Wirth ve svých vyjádřeních působí jistě a investorům vzkazuje, že dividenda je nedotknutelná. Podnik na koronavirovou krizi zareagoval rychlým snížením nákladů, a byť jsou fundamenty slabé, trh společnosti věří.

zdroj: Google Finance

Chevron

Společnost Chevron vypadá trochu jako sestra ExxonMobilu. Také ona za druhé čtvrtletí vykázala hlubokou ztrátu a na koronavirovou krizi de facto okamžitě zareagovala snižováním nákladů. Akcie Chevronu se obchodují při P/E kolem 17, což je relativně hodně, analytici ale věří, že společnost bude těžit z růstu poptávky po ropě, jakmile současná krize odezní.

Podobně jako v případě ExxonMobilu se také vedení Chevronu drží svého dividendového závazku a trhu vzkazuje, že na tom nehodlá nic měnit.

zdroj: Google Finance

Ekonomika se mění, (některé) dividendy zůstávají
Ačkoli rok ve znamení koronavirové krize přinesl výrazné pozastavování či snižování dividend, mnoho společností ve výplatách podílů ze zisku pokračuje. A dokonce i v Evropě a Británii, kde jsou dividendové škrty nejběžnější, hlásí zhruba polovina firem letos růst výplat.
Akcie amerických těžařů: Ropa (s výhradami) ano, uhlí dlouhodobě spíše ne, říkají analytici
Dynamický vývoj na trhu s ropou, levný zemní plyn i akcie těžařů ropy a uhlí jsou předmětem mnoha dotazů v našich pravidelných expertních výhledech. Analytiků jsme se zeptali, jak vidí budoucnost sektorů těžby uhlí a ropy v USA.

Zdroj: InvestorPlace.com