Akcie amerických těžařů: Ropa (s výhradami) ano, uhlí dlouhodobě spíše ne, říkají analytici

Dynamický vývoj na trhu s ropou, levný zemní plyn i akcie těžařů ropy a uhlí jsou předmětem mnoha dotazů v našich pravidelných expertních výhledech. Analytiků jsme se zeptali, jak vidí budoucnost sektorů těžby uhlí a ropy v USA.
Otázka: Jak vnímáte akcie amerických těžařů ropy (Apache Corporation, Marathon Oil Corporation, Occidental Petroleum Corporation, Halliburton Company) a uhlí (Consol Energy, Peabody Energy Corporation, Arch Resources, Warrior Met Coal)?
Petr Lajsek (Colosseum)
Těžaři ropy prošli zkouškou při dubnovém kolapsu na trhu s ropou. Většina akcií amerických těžařů ropy dosáhla svého dna v průběhu března, tedy ještě před krátkodobým pádem ceny ropy WTI do záporu. Od května se jejich akcie vyvezly výše s rostoucí cenou ropy. Vzhledem k postupnému obnovování cestovního ruchu poroste i spotřeba ropy a ceny akcií zmíněných společností by se mohly pomalu vracet na hodnoty z doby před pandemií koronaviru. Ozdravný proces však může trvat měsíce i roky. Roli hraje také omezení produkce ze strany OPEC+.
Za druhé čtvrtletí lze očekávat strmý propad zisků i tržeb producentů ropy. Zajímavě se v současnosti jeví zejména Occidental Petroleum, která je po akvizici firmy Anadarko Petroleum největším těžařem v oblasti Permian Basin. Společnost sice prodala ropná pole v Kataru, stále však působí kromě USA také v Ománu, Libyi a Kolumbii.
Těžaři uhlí se v USA netěší velké přízni, vedle tabákových firem jsou dokonce označovány za nejhorší společnosti z hlediska stále populárnějšího ESG, tedy přístupu založeného na udržitelnosti a ohleduplnosti k životnímu prostředí. Ceny akcií řady firem v sektoru proto klesaly dávno před recesí spojenou s pandemií. I v tomto odvětví koncem března začalo oživení, návrat na hodnoty před zavřením ekonomiky ale bude (ještě) delší než v případě cenných papírů producentů ropy, pokud k němu tedy vůbec dojde.
V USA jsou totiž dlouhodobě patrné tendence k většímu využívání obnovitelných zdrojů energie na úkor zdrojů uhelných. Akcie těžařů uhlí i proto postupně vyprodávají i velké americké fondy a banky. Tato tradiční surovina ovšem ze dne na den z energetického mixu nevypadne, akcie těžařů tedy při současných cenách mohou dávat smysl investorům s větší tolerancí k riziku. Dlouhodobý výhled ale příznivý není, v USA se již loni poprvé spotřebovalo více energie z obnovitelných zdrojů než z uhlí a tento trend bude pravděpodobně jen sílit.
Ronald Schubert (WOOD & Company)
Ropní těžaři si v delším horizontu povedou dobře, navíc jde zpravidla o dividendové společnosti. Odvětví těžby uhlí je mi výrazně vzdálenější, uvedené firmy se mi jeví jako kandidáti bankrotu během příštích 2-3 let.
Radim Dohnal (Capitalinked.com)
Brzy bude na nákupy akcií ropných firem pozdě (a možná již pozdě je, ceny ropy se již stihly zotavit).
Jaroslav Brychta (X-Trade Brokers)
Ze situace na trhu s ropou budou podle mě nejvíce těžit velké těžařské společnosti, které jsou díky svému masivnímu volnému cash flow schopné ustát nižší ceny ropy, případně pak odkupovat atraktivní aktiva od menší krachující konkurence. Trh s ropou je ale přezásobený a potenciálně volných produkčních kapacit bude hodně, i kdyby se globální poptávka vrátila na předkrizovou úroveň. A to samozřejmě snižuje růstový potenciál akcií producentů ropy.
Jen těžko bych našel sektor, který by byl ve větší krizi, než jsou těžaři uhlí v USA. Nejde jen o zavírání uhelných elektráren, ale také o extrémně nízké ceny zemního plynu. Valuace akcií některých těžařů jsou nízké, a to i v případě firem s nejnižšími náklady na těžbu (například Alliance Resource Partners), které krizi velice pravděpodobně přežijí. Uhlí totiž zůstane v USA i v nadcházejících letech důležitou součástí energetického mixu.