Hotovost jako bezpečný přístav? Proberte se!

Ceny amerických akcií jsou stále poblíž absolutních maxim a investoři tápou, zda se ještě pokoušet nasednout do rozjetého vlaku, nebo raději počkat na vedlejší koleji, až pojede další spoj. Jenže ono ani to čekání není tak úplně bezpečné.
Ne všichni analytici a portfoliomanažeři jednohlasně tvrdí, že jsou ceny amerických akcií na vrcholu, většina z nich se však shoduje, že nemá smysl hrát vabank. Proto investorům doporučují část peněz nechat v hotovosti a čekat na lepší příležitosti.
Na stranu hotovosti se přiklání i Alex Gurevich, investiční šéf HonTe Investments, i když upozorňuje, že není stoupencem teorie hotovosti coby ekvivalentu nulového rizika.
"Investoři hotovost vyzdvihují zejména proto, že nikdy nemůže generovat záporný výnos *(pomineme-li riziko uvalení záporných úroků na úspory v bankách a inflaci - pozn. red.), a uchylují se k ní ve chvílích, kdy očekávají propad cen aktiv, s nimiž srovnávají výkonnost svého portfolia. Z pohledu globálního investora to ale bohužel je trochu složitější," říká Gurevich.
Dolarová hotovost byla pro neamerické investory atraktivní na začátku roku 2008, kdy index měřící výkon americké měny vůči koši šesti dalších světových měn spadl k 70 bodům, aby se za pár měsíců vrátil k 80 bodům. Index S&P 500 se mezitím propadl téměř o polovinu. Dolar tehdy z pohledu neamerických investorů porazil akcie, většinu komodit i rizikových dluhopisů.
Poté ale přišel další obrat, když rovnováhu na trzích narušilo tištění peněz Fedem. Ti, kdo dolarovou hotovost označovali po předchozí zkušenosti za bezpečný přístav, rázem zažili velké rozčarování.
"O hotovosti je potřeba vždy přemýšlet jako o jakémkoli jiném aktivu. Absolutní výnosy je totiž nutné sčítat až po jejich konverzi do domácí měny. Navíc si musíme uvědomit, že když dojde na devalvaci měn, neexistují žádné limity, kde se kurzy mohou zastavit," vysvětluje Gurevich.
Zdroj: alexgurevich.tumblr.com
Aktuality
