US MARKETOtevírá za: 2 h 58 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,41 %

Proč jsem medvědem 13.

Japonsko si prodělalo v minulosti podobnou kreditní krizi jako Spojené státy a proto je zajímavé porovnat, jak se v této době vyvíjel tamní akciový trh. Býci z toho mít radost určitě nebudou.

Petr Novotný
Petr Novotný
23. 9. 2009 | 19:00

Hlavní index japonských akcií Nikkei 225 prošel po splasknutí kreditní bubliny v roce 1990 šesti 20 procentními a čtyřmi 50 procentními růsty.

Dohromady od začátku takzvaného sekulárního medvědího trhu v roce 1990 nasbíral index Nikkei během všech růstových dní 423000 růstových bodů. Od té doby je však stále o cca 72 procent níže.

Bear rally

silný růst akcií, ale stále v sestupném dlouhodobém medvědím trendu

Současný senzační růst z březnových minim na americkém indexu S&P500 tak není rozporuplný s parametry, které mají většinou tzv. bear rally a nejedná se proto o počátek nového býčího trhu na akciových burzách.

Momentum

vyjadřuje optimismus většiny investorů na daném trhu a v daném intervalu.

Dalším společným rysem, který provázel falešné růsty na japonském medvědím trhu v minulosti, jsou výnosy ze státních pokladničních poukázek. Japonské byly v minulosti okolo nuly, americké jsou blízku nuly nyní.

Silný růst na americkém akciovém trhu nemá vlastní zdravé kořeny a je více nebo méně motivován bořením důležitých hodnot v rámci technické analýzy a podpořen silným momentum, které zrovna panuje na trhu.

Růst také neodráží zlepšené fundamenty ekonomiky, protože některá růstové hodnoty jsou slušně řečeno nevyvážené, díky masivním vládním stimulačním balíčkům a „nemravně uvolněné“ monetární politice.

Zdroj: Haver Analytics

Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika