Burzovní kalendář 28. 5. - 1. 6. 2012

Nabitý makrokalendář s americkým HDP a nezaměstnaností a pokračující nervozita v eurozóně, kde se vedle Řecka a jeho politické nevůle dodržovat úsporná opatření do "světel ramp" dostávají stále více také španělské banky. Takový bude nový, na amerických trzích zkrácený týden na světových trzích. Sázky na další pokles eura jsou hodně vysoko.
Wall Street
Americké akciové trhy dokázaly navzdory dalšímu výraznému posílení dolaru růst a mají za sebou nejlepší týden za celý květen (S&P 500 +1,74 %, Dow +0,69 %, Nasdaq +2,11 %).
"Všichni sledují s velkými obavami vývoj v Evropě. Dokud nebude jasno okolo Řecka, není to trh pro kupující. Akcie se zatím vyvíjejí velice podobně jako loni," varuje před jakýmkoli optimismem Gordon Charlop, výkonný ředitel Rosenblatt Securities. (Zdroj: CNBC)
Podle Josefa Košťála, opčního obchodníka z Optionslock.cz, by trhy mohly krátkodobě ještě posilovat, index volatility VIX ovšem dost možná zahájil růstový trend, což dlouhodobě nevěstí nic dobrého.
Noviny byly plné Facebooku. Vlna žalob kvůli podezření z insider tradingu, nefungujícímu obchodnímu systému burzy Nasdaq a zatajování informací - to je jen krátký výčet toho, co následuje po vstupu Facebooku na burzu. Jeho akcie si sice připsaly i první dny růstu, za celý týden však ztratily přes 16 %.
Nejistota na trzích mimo jiné velice svědčí americkému dolaru. Data z americké ekonomiky výrazně překonávají ta z Evropy. To ovšem nesvědčí cenám komodit, které se obchodují v dolarech.
Makrokalendář bude v příštím týdnu velice nabitý, především ve čtvrtek a v pátek, kdy jsou na řadě HDP a série údajů z trhu práce. Ani pozitivní překvapení však nemusí přebít strach šířící se z Evropy. "I ta nejlepší možná čísla z trhu práce vyletí oknem, když bude pokračovat dluhová tragédie v Evropě," říká Peter Boockvar, tržní stratég z Miller Tabak. (Zdroj: CNBC)
Kromě jsou na řadě další čísla z nemovitostního trhu, který v uplynulém týdnu investory spíše potěšil. Z firemní sféry budou zajímavé například čtvrteční údaje o prodejích maloobchodních řetězců.
28/5 Burzy zavřené - Memorial Day
29/5 S&P/Case-Shiller - index cen domů
29/5 Spotřebitelská důvěra
30/5 Pokračující prodeje domů
31/5 HDP a osobní spotřeba za 1. čtvrtletí 2012
31/5 ADP - změna počtu pracovních míst ve firemní sféře
31/5 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
31/5 Index nákupních manažerů oblasti Chicaga
1/6 Nezaměstnanost a počet nových míst mimo zemědělství
1/6 ISM - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru
Evropa
Evropské akcie za týden mírně posílily (DJ EuroStoxx 50 +0,80 %), investoři se od nich ovšem dlouhodobě spíše odklánějí. Vedle amerického dolaru a dluhopisů se uchylují i k evropským bondům v čele s těmi německými. Minulý týden byl v tomto směru rekordní hned v několika zemích.
V Řecku se 17. června konají parlamentní volby. Do té doby zřejmě spekulace o jeho možném odchodu z eurozóny budou jedině sílit. Odborníci na možné změně počtu členů evropské měnové unie umějí najít jak negativa, tak pozitiva, a to pro celou unii i pro Řecko samotné.
Středeční summit EU podle očekávání přinesl pramalé konkrétní výsledky - Německo stále nechce ani slyšet o společných evropských dluhopisech, francouzský prezident Hollande víří hladinu proklamovanou snahou o podporu růstu. Přesto právě snaha o větší růst (nejen úspory) by mohla situaci v Evropě trochu rozhýbat. Co se týká "záchranných operací", stále více se zdá, že všichni spoléhají na Evropskou centrální banku.
O té jistě hodně uslyšíme nejen v souvislosti s Řeckem, ale i se Španělskem. Třetí největší španělská banka Bankia požádala stát o pomoc ve výši 19 miliard eur, když měla dostat o něco méně. Vlna snižování ratingů španělského bankovního sektoru již začala, portfolia bank "nakažená" nemovitostními úvěry potřebují vyztužit, případný kolaps Španělska by Evropa nesla výrazně hůře než v případě "malého" Řecka.
Podle většiny analytiků je španělská žádost o mezinárodní pomoc jen otázkou času. V pátek navíc Katalánsko požádalo vládu o peníze, když je samo prakticky v insolvenci. Euro v reakci na to dále oslabilo.
Z evropských bank kvůli problémům zemí ze skupiny PIIGS odtékají peníze. Lidé vybírají vklady, investoři snižují své pozice. Run na banky se někde rozběhl poměrně rychle. "Odhadujeme, že pokud politici (a ECB) něco nepodniknou, ze Španělska a Itálie může odtéct poměrně rychle dalších 200 miliard eur," píší ve své aktuální zprávě analytici Citigroup.
V novém týdnu bude zveřejněno několik zásadních ekonomických údajů. Německo ovšem ani v případě dobrých čísel ze své ekonomiky již nebude tak silným příslibem toho, že se eurozóna může opřít o jeho silnou "páteř". To v uplynulém týdnu ukázal index Ifo i vývoj HDP země. Ten roste pomaleji, než se čekalo. Data o indexu nákupních manažerů pak byla ještě větší katastrofa, než odhadovali pesimisticky naladění analytici. Výhled není dobrý ani v Číně.
29/5 Německo - index spotřebitelských cen
30/5 Eurozóna - spotřebitelská důvěra
31/5 Německo - maloobchodní tržby
31/5 Německo - nezaměstnanost
31/5 Eurozóna - index spotřebitelských cen
1/6 Eurozóna - nezaměstnanost
1/6 Eurozóna - index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu
Pražská burza
Pražská burza neudržela týdenní zisky a kvůli pátečnímu poklesu zůstala za celý týden zhruba na nule (PX +0,09 %). Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu bylo ORCO (+13,1 %). Pomohla mu dobrá čtvrtletní data a výhled. Jinak se dařilo například akciím ČEZ a VIG.
Nejhůře se naopak dařilo akciím CME (-6,61 %) poté, co firmě před týdnem snížila rating agentura S&P. Na akcii snížila doporučení banka Goldman Sachs. Dále klesaly akcie NWR, KIT digital, Fortuny nebo Komerční banky.
Výsledková sezóna za první kvartál je minulostí. Během týdne ji vedle společnosti ORCO doplnily ještě AAA Auto, VIG a Pegas Nonwovens.
VIG naplnila očekávání trhu, Pegas představil lepší provozní výsledky a AAA Auto potvrdila zlepšující se byznys a úmysl rozvíjet své pobočky například v Rusku.
V novém týdnu bude pražská burza nepochybně reagovat především na dění na evropských trzích. Před blížícím se létem a sezónou dovolených je stále více sledován kurz koruny, která kvůli nejistotě v Evropě má tendenci oslabovat.