Evropské akcie po dobrém začátku zakončily úterý opět v minusu

Evropské akciové indexy sice začaly úterní obchodování v kladných číslech, v průběhu dne je ale neustávající obavy z rychlého šíření nákazy COVID-19 stáhly do mínusu.
Panevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 1,14 % na 335,64 bodu, a to přesto, že cena v úterý umazávala ztráty z pondělí a společnosti v ropném sektoru jako BP (+3,36 %), Royal Dutch Shell (+3,69 %) nebo Tullow Oil (+2,22 %) skončily v kladných číslech.
Nejvýraznější ztráty nakonec zaznamenal italský akciový index FTSE MIB, který za úterý odepsal 3,28 %.
Londýnský index FTSE 100 ztratil v úterý 0,09 % na 5 960,23 bodu, německý index DAX zaznamenal ztrátu 1,41 % na 10 475,49 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 1,51 % na 4 636,61 bodu.
Akcie v pondělí odepsaly zhruba sedm procent v reakci na masivní propad cen ropy. Ta spadla zhruba o 30 % po oznámení Saúdské Arábie, že výrazně sníží ceny pro odběratele ve všech zemích a naopak prudce zvýší těžbu. Vstoupila tím do cenové války s Ruskem, které odmítlo její návrh na koordinované snížení těžby za účelem podpory cen.
Obchodníci čekají, že vlády přistoupí k dalším opatřením, aby omezily strach z šíření nového typu koronaviru a zmírnily dopady na ekonomiku. Sledují zejména situaci v Itálii, která je aktuálně nejvíce zasaženou zemí koronavirem.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Ekonomika Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,2 %. Oznámil to v úterý statistický úřad Eurostat, data už nezahrnují Británii. Je to lepší výsledek, než uváděl první rychlý odhad, podle něhož růst činil pouze 0,1 %. I tak je ale růst pomalejší než ve třetím čtvrtletí, kdy činil 0,4 %.
- Některé země se rozhodly na šíření nového koronaviru zareagovat návrhem na dodatečný rozpočet. Podporou firem i lidí chtějí bránit negativním dopadům na ekonomiku a povzbudit značně otřesené finanční trhy.Jedny z nejvýraznějších opatření chystá Itálie a Japonsko, ráznou podporu ale slibuje také americký prezident Donald Trump, jehož slova v úterý podpořila akciové trhy v mnoha zemích. Koronaviru, který se začal šířit z Číny, podlehlo v celém světě už přes 4000 lidí.
- Italské podniky se přizpůsobují podmínkám karantény, kterou dnes kvůli šíření koronaviru v celé zemi až do 3. dubna nařídila vláda. Restaurace omezují počet zákazníků, řada drobných podnikatelů své firmy dočasně zavřela. Velká část sociálního života se tak přesouvá na internet.
- Evropská komise chystá sérii opatření, která mají pomoci evropským firmám uspět v globální konkurenci v době přechodu na ekologicky šetrné a digitální hospodářství.Nová průmyslová strategie, kterou v úterý Brusel představil, počítá mimo jiné s úpravou pravidel o státní pomoci či podporou produkce vodíku jako paliva budoucnosti.
- Změna úrokových sazeb Českou národní bankou není v současnosti příliš účinným nástrojem boje s bezprostředními ekonomickými dopady šíření koronaviru. Novinářům to v úterý řekl guvernér ČNB Jiří Rusnok.Pokud ale bankovní rada na zasedání na konci března podle něj dojde k závěru, že by případné snížení sazeb pomohlo, byť jen psychologicky, tak v tom nevidí problém.
Zdroj: CNBC, MarketWatch