US MARKETOtevírá za: 10 h 23 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Italské restaurace kvůli karanténě redukují počet hostů

Italské podniky se přizpůsobují podmínkám karantény, kterou dnes kvůli šíření koronaviru v celé zemi až do 3. dubna nařídila vláda. Restaurace omezují počet zákazníků, řada drobných podnikatelů své firmy dočasně zavřela. Velká část sociálního života se tak přesouvá na internet.

Ve středu bude vláda jednat o balíčku opatření v objemu až deset miliard eur pro firmy a rodiny, které se kvůli epidemii dostaly do potíží. Řím také žádá po Bruselu uvolnění rozpočtových pravidel. Podle zdrojů agentury Reuters chce vláda zvýšit dluh veřejných financí z 2,2 na 2,9 % hrubého domácího produktu.

Restaurace a bary omezují počet lidí, kteří mohou vstoupit. Zákazníci se například ani nemohou hromadit u baru, poznamenala agentura ANSA. Rozmístění stolů se musí řídit nařízením zachovávat mezi sebou vzdálenost jeden metr.

"Z 250 míst jsme přešli na 100," uvádí na sociálních sítích restaurace Beef Bazzar v římské čtvrti Prati. "Pokusíme se pracovat na dvě směny, všechno při obsluze dezinfikujeme," informuje podnik o nově zavedených opatřeních.

Někteří drobní živnostníci se rozhodli načas zavřít dveře svých obchodů a podniků, popřípadě své služby nabízejí po domluvení schůzky či na doporučení.

Značná část sociálního život se teď přesouvá do virtuálního světa. Vedle maloobchodních řetězců, jako je Coop, Carrefour nebo Essalunga, začínají své služby prostřednictvím internetu nabízet i drobní živnostníci. Na internet se přesunul například i trh se starožitnostmi, který se měl konat 22. března v Římě.

V obchodních smlouvách se začíná objevovat doložka věnovaná koronaviru, jejíž pomocí se jedna ze stran chce pojistit proti ekonomickému dopadu nákazy, poznamenává list La Repubblica. Situaci, kdy jedna ze stran nedokáže vlivem nějaké mimořádné události dostát svým závazkům, obvykle řeší doložka vyšší moci, připomíná Marco Torsello z univerzity ve Veroně. Nyní ale podle něj někteří podnikatelé žádají, aby se ve smlouvě myslelo i na dopady infekce.

Deník La Repubblica si také všímá, že některé sektory na šíření koronaviru vydělávají. Jako příklad uvádí maloobchodní řetězce a prodejce videoher.

Itálie je v současné době nejvíce zasaženou zemí koronavirem, co se nových případů týče. Nakaženo už tam bylo více než 9000 lidí, více než 460 jich onemocnění způsobenému koronavirem podlehlo.

Zdroj: ČTK

ItálieKoronavirusRestaurace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika