Výhled evropských mladých trhů na rok 2013

Podobně jako v případě globální ekonomiky a finančních trhů je náš výhled na region rozvíjející se Evropy vesměs pozitivní. Ano, i v tomto regionu najdeme země, jejichž ekonomika klesá, i zde jsou země s úrokovými sazbami poblíž nuly a výnosy dluhopisů na historických minimech, ale celkově nabízí východní Evropa a její akciové trhy atraktivní investiční příležitosti.
Kromě klasického "emerging markets příběhu", tedy rostoucí populace, sílící střední třídy, prudkého ekonomického rozvoje nebo výrazných investic do infrastruktury (zejména v Rusku a Turecku), přináší rozvíjející se Evropa investorům poměrně unikátní mix relativně stabilní politické situace (zejména v Polsku a ČR), atraktivní expozice vůči komoditním trhům (Rusko), propojení s nejstabilnější evropskou ekonomikou – Německem – (ČR, Maďarsko, částečně Polsko), a především velice atraktivního ocenění (P/E 5,9; P/BV 0,98; dividendový výnos 3,93 % - údaje agentury Bloomberg ze 17. prosince 2012).
Začátek roku 2013 může být volatilnější, zejména kvůli problémům ohledně fiskálního útesu ve Spojených státech. Investoři budou také pozorně sledovat známky oživení ekonomického růstu. Výkonnost akciových trhů v roce 2012 totiž byla z velké části podmíněna politickými rozhodnutími (řešení dluhové krize v eurozóně, kvantitativní uvolňování v USA).
Nejen kvantitativní uvolňování jako příslib do roku 2013
Právě kvantitativní uvolňování (QE) je jedním z důvodů, proč vnímáme potenciál rozvíjející se Evropy jako velice atraktivní. V dobách předchozích QE totiž patřila východní Evropa, především díky silné expozici na komoditní trhy, k regionům s nejvyšší výkonností.
Mezi další faktory, které by měly přispět k dobré výkonnosti regionu (zejména Ruska), patří rostoucí výplaty dividend, přechod na mezinárodní účetní standardy a úpravy obchodních a vypořádávacích systémů cenných papírů.
Turecko by mělo těžit z razantního poklesu inflace, který otevírá další prostor pro snižování úrokových sazeb, což by mělo napomoci dalšímu růstu objemu úvěrů, a také ze zvyšování ratingu na investiční stupeň. Maďarsko a Česká republika budou velice citlivě reagovat na zprávy z německého průmyslu. Polsko může být přechodně nepříznivě ovlivněno zpomalením ekonomického růstu, ale dlouhodobě se stává velice silnou a nadstandardně nezávislou ekonomikou.
Potenciál dluhopisů zemí CEE
Také na dluhopisových trzích v regionu vidíme – navzdory extrémně dobré výkonnosti v roce 2012 – poměrně zajímavé příležitosti, a to především proto, že základní ekonomické podmínky pro dobrou výkonnost této třídy aktiv jsou stále platné. Inflace klesá, růst HDP je z dlouhodobého pohledu spíše podprůměrný a centrální banky snižují úrokové sazby. K dobré výkonnosti regionálních trhů přispívá také vysoká likvidita, protože pokračuje relativně velký příliv hotovosti ze zahraničí. Investoři totiž stále preferují regionální, méně zadlužené ekonomiky.
Na úrovni jednotlivých zemí samozřejmě najdeme řadu rozdílů. Výhled na český dluhopisový trh je v regionu nejopatrnější, neboť výnosy českých státních dluhopisů razantně klesly a základní úroková sazba je efektivně na nule. Ovšem centrální banky v Polsku a v Maďarsku se odhodlaly ke snižování úrokových sazeb až ve druhé polovině roku 2012 a díky nižší inflaci a slabším makrodatům mají prostor pro další snižování sazeb.
V případě Maďarska je však trh ovlivňován navíc ještě některými překvapivými politickými kroky. Je také závislejší na celkovém vnímání rizika. Také eurové dluhopisy, emitované zejména Slovenskem, ale také Českou republikou a Polskem, by měly být stabilní. Přestože nevidíme příliš prostoru pro další snižování rizikových prémií, úrovně zadlužení těchto zemí jsou velice nízké, tyto dluhopisy nejsou příliš likvidní a řada eurových investorů investovala do východní Evropy, když redukovala expozici vůči periferním zemím eurozóny.