Výhled ceny ropy na půl roku dopředu

Slabá poptávka, ale zároveň geopolitická rizika - predikovat cenu ropy opravdu není snadné.
Aktuální situace
Cena ropy Brent kolísá kolem 110 USD za barel (cena se v pásmu 100 až 120 USD převážně pohybuje od začátku roku 2011) kvůli kombinaci poněkud optimističtějších vyhlídek světové ekonomiky (a tedy vyššího očekávaného růstu spotřeby) a trvající napjaté situace na Blízkém a Středním východě. Výkyvy ceny souvisí především s krátkodobými fluktuacemi nálady trhu vyvolanými aktuálními událostmi (zveřejňovaná data, evropská dluhová krize).
Ropa WTI se stále drží o přibližně 10 až 20 USD níže kvůli trvajícímu relativnímu přebytku produkce ve vnitrozemí USA a Kanady a nedostatečné logistické infrastruktuře neumožňující dostatečný objem dopravy na pobřeží Mexického zálivu.
Krátkodobý výhled (1 měsíc)
Nepočítáme s trvalejším zásadnějším posunem ceny. Zotavování se světové ekonomiky by mělo pomoci držet cenu poblíž aktuálních úrovní, případně (pokud budou přicházet další povzbudivé údaje) podpořit její růst. V regionu Blízkého a Středního východu nečekáme v dohledné době uklidnění, takže by se měla nadále držet riziková prémie, možné je i její zvýšení.
Dalším faktorem ovlivňujícím potenciálně cenu ropy jsou extrémně uvolněné měnové politiky hlavních centrálních bank a s nimi související přebytek likvidity na finančních trzích. Tato likvidita může příležitostně směřovat také do ropy, a může tedy podporovat růstové trendy. Momentálně tedy převažují rizika směrem k vyšší ceně ropy.
Střednědobý výhled (6 měsíců)
Klíčovým faktorem ovlivňujícím dlouhodobý vývoj cen ropy je trvale očekávané tempo růstu světového hospodářství a v jeho rámci především výkonnost rozvíjejících se ekonomik (hlavně Číny). Očekáváme pokračování relativně pomalého růstu ve světě s pouze velice pozvolným zotavováním.
Z toho plyne očekávaný relativně pomalý růst poptávky po ropě. Produkce ropy roste nečekaně rychle, a to především díky rozvoji těžby z alternativních zdrojů v Severní Americe.
Riziková prémie k ceně ropy způsobená neklidem v oblasti Středního východu (především Írán, částečně Irák a Sýrie) by se měla držet i v dalších měsících. Případná eskalace napětí kolem íránského jaderného programu by mohla mít extrémně negativní dopady (cena ropy nad 150 USD za barel v případě úspěšné blokády Hormuzského průlivu).