US MARKETZavírá za: 2 h 19 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Zemědělské komodity: Aktuální pohled na ceny surovin pro vaši kuchyni

Trochu ve stínu ropy a zlata se na světových trzích obchodují zemědělské komodity. Jejich význam ve světové ekonomice je ale zásadní, ceny potravin od těchto komodit odvozené tvoří důležitou část spotřebního koše. Inflace, možná nejsledovanější indikátor současnosti, sice bývá o ceny potravin a paliv očišťována, stačí ale zajít do obchodu a nakoupit si suroviny na snídani, abyste zjistili, že ceny ani zdaleka nekopírují index spotřebitelských cen. Aktuální pohled na ceny zemědělských plodin proto určitě není od věci.

Ľuboš Mokráš
Ľuboš Mokráš
27. 9. 2015 | 16:00
Komodity

Zatímco dolarové ceny pšenice a kukuřice v poslední době poněkud poporostly, sója prošla od poloviny srpna hlubokým propadem (přes 16 %). Pšenici a kukuřici pomáhá sucho na Ukrajině a v Rusku a nepříznivé počasí v Austrálii. Obecně však přetrvává trend poklesu cen zemědělských komodit, jak ukazuje graf vývoje cenových indexů organizace FAO.

Sóje po poklesu aktuálně pomáhá čerstvá informace o dovozech Číny. Dovozci podepsali dohody o dovozu 13,18 milionu tun sóji v hodnotě 5,3 miliardy USD. Jde o rekordní objem dovozů podepsaných v průběhu jednoho dne. Spojené státy jsou druhým největším vývozcem soji na světě. Prodeje pro pěstební sezónu 2015/2016 jsou však i tak kvůli vysoké úrodě ve světě a klesajícím cenám zatím nejslabší za posledních sem let. Velkou konkurencí pro americké exportéry jsou především jihoamerické státy, ze kterých v průběhu léta Čína dovezla rekordní množství sóji.

Ruská vláda navrhla od prvního října snížit exportní daň na pšenici. Tvrdou pšenici (durum) by bylo možné vyvážet úplně bez daně, dostala by výjimku. Exportní daň omezovala kvůli nutnému zvýšení ceny prostor pro vývoz. Více ruské pšenice na světovém trhu může tlačit světové ceny k poklesu.

Podle předpovědi International Grain Council (IGC) vzrostou na konci pěstební sezóny 2015/2016 světové zásoby zrnin na 29leté maximum. IGC zvýšila odhad zásob zrnin o 9 milionů tun na 456 milionů tun. Důvodem zvýšení odhadu byla částečně vysoká úroda pšenice. Její zásoby by se tak měly dostat na historicky nejvyšší úroveň, narůst by měly také zásoby ječmene, ovsa a čiroku. Odhad produkce pšenice byl zvýšen o 7 milion tun na 727 milion tun oproti 720 milionům tun v minulé pěstební sezóně. Zvýšený odhad je založen částečně na zlepšeném výhledu úrody v EU.

Sucho ohrožuje příští úrodu na Ukrajině a v Rusku. Na Ukrajině bylo zatím oseto 26 % plánované plochy ozimů, v Rusku 56 %. Jak v některých částech Ukrajiny, tak Ruska jsou nyní zapotřebí deště, situace je horší na Ukrajině. Osevní plocha na Ukrajině je stejná jako byla letos (7,4 milionů hektarů), v Rusku o 300 tisíc hektarů narostla na 17,1 milionu hektarů.

Ceny hovězího na chicagské komoditní burze CME klesly na 22měsíční minimum kvůli slabé poptávce způsobené relativně vysokými cenami a následným přesunem spotřebitelů k jiným zdrojům bílkovin.

Ceny nejen zemědělských komodit můžete sledovat na Investičním webu ZDE.

Analytici ČSKomodityKukuřiceĽuboš MokrášPšeniceSoft komoditySója a sójové bobyZemědělství
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa