US MARKETZavírá za: 2 h 30 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Zemědělské komodity: Ceny stále pod tlakem

Trochu ve stínu ropy a zlata se na světových trzích obchodují zemědělské komodity. Jejich význam ve světové ekonomice je ale zásadní, ceny potravin od těchto komodit odvozené tvoří důležitou část spotřebního koše. Inflace, možná nejsledovanější indikátor současnosti, sice bývá o ceny potravin a paliv očišťována, stačí ale zajít do obchodu a nakoupit si suroviny na snídani, abyste zjistili, že ceny ani zdaleka nekopírují index spotřebitelských cen. Aktuální pohled na ceny zemědělských plodin proto určitě není od věci.

Ľuboš Mokráš
Ľuboš Mokráš
13. 9. 2015 | 16:00
Komodity

Všechny klíčové zemědělské komodity se drží na nízkých cenových úrovních. Krátkodobě procházejí pšenice a kukuřice mírnými korekcemi. U pšenice růst nestačil smazat předchozí pokles, kukuřice se vrátila na výchozí, ale stále nízké úrovně. Pod největším tlakem na pokles byla v poslední době sója, i u ní však dochází k mírné korekci. V Evropě byl v poslední době obzvlášť citelný pokles cen potravinářské pšenice, krmná kolísá na lokálních minimech.

Sója po předchozím poklesu na konci týdne korigovala. Sílu jí dávají spekulace, že americké ministerstvo zemědělství příští týden sníží odhad letošní produkce. Tržní aktivita je však nadále slabá a opatrná. Z dlouhodobějšího hlediska negativně cenu ovlivňuje skoro rekordní očekávaná úroda v USA, vysoká očekávaná úroda v Brazílii (v sezóně 2015 se čeká úroda 97,1 milionu tun) a slabší poptávka v Číně (v srpnu pokles exportní poptávky o 18,1 % oproti červenci, meziročně ovšem růst o 29 %).

Francie mírně zlepšila hodnocení stavu porostů kukuřice. 56 % je hodnoceno jako dobrých nebo výborných oproti 55 % před týdnem. Před rokem však takto bylo hodnoceno 86 % porostů. Letošní úroda je negativně ovlivněna nepříznivou kombinací horka a sucha.

Americké ceny pšenice negativně ovlivňuje slabá poptávka v zahraničí související s tvrdou konkurencí z černomořské pěstební oblasti. Ta však postihuje i další státy, například export francouzské pšenice mimo EU v sezóně 2015/16 oproti předchozí sezóně klesne, přestože měla Francie nejvyšší úrodu v historii.

China Nation Grain and Oils Information Center snížilo odhad sklizně kukuřice v sezóně 2015/16 o 3 miliony tun na 229 milionů tun kvůli suchu v některých částech Číny. I tak půjde o růst o 6,2 % oproti minulé sezóně.

Ukrajina sklidila 37,5 milionu tun zrnin z letošní sklizně s průměrným výnosem 3,59 tuny na hektar. Zatím sklizená plocha je 10,44 milionu hektarů, což je 71 % oseté plochy. Loni bylo touto dobou sklizeno 36,3 milionu tun z 10 milionů hektarů. Začala sklizeň kukuřice, ze které zatím bylo sklizeno 43 000 hektarů (1 % oseté plochy).

Podle amerického Climate Prediction Center bude klimatický fenomén El Niño na vrcholu v pozdním podzimu a do příštího roku už bude slábnout. S tímto názorem se zhruba shoduje i Světová meteorologická organizace (WMO), podle které projde El Niño vrcholem mezi říjnem a lednem. Podle WMO je nynější El Niño zatím nejsilnější zaznamenaný.

Ceny nejen zemědělských komodit můžete sledovat na Investičním webu ZDE.

Analytici ČSKomodityKukuřiceĽuboš MokrášPšeniceSoft komodityZemědělství
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa