Na Krymu se hraje o ropu za 200 USD za barel

Lord Palmerston jednou řekl, že národy nemají stálé přátelé nebo spojence; mají jen stálé zájmy. V případě Ruska je to export komodit, především těch energetických.
Rusko je extrémně závislé na tom, kolik vyveze komodit. A za kolik. Obrázek ukazuje podíl čistých vývozů (rozdíl mezi vývozy a dovozy) nezemědělských komodit na HDP. V případě Ruska dosahuje tento podíl zhruba tří čtvrtin HDP.
Rusko potřebuje tyto vývozy. Potřebuje tedy mít otevřené kohoutky svých ropo-, plyno- a dalších produktovodů.
A potřebuje vysoké ceny komodit. Když jsou ceny komodit vysoké, Rusko je silné. Když nízko, je slabé.
Analýza Gavekal ukazuje, že přístup Ruska k Černému moři umožňuje Rusku zvyšovat napětí mezi sunnity a šíity na Středním východě dodávkami zbraní vybraným stranám. Proč? Ropa. Sunnité jsou podporováni Saúdy (jejich ropou). A pokud by se podařilo zapojit do sunnitsko-šíitského napětí ještě aktivněji Írán, ropa by rychle zdražila na 200 USD za barel. To by byla pro Rusko ve spojení se zvýšením závislosti Evropy, Číny a Japonska na ruské ropě při výpadku té súudské doslova rajská píseň.
K tomu přidejme, že sunnité financují rebely v Čečensku a Dagestánu. Pomsta je dodatečnou motivací.
Takže pokud chce Rusko přilévat oleje do ohně na Středním východě, potřebuje mít možnost dodávat zbraně do oblasti. A pokud chce mít tuto možnost, potřebuje přístup k Černému moři. A přístup k Černému moři, to je Krym.
Pokud je tato hypotéza správná a Putinovi se podaří dotáhnout do konce krymský plán, (out-of-the-money) call opce na ropu, francouzské zbrojovky a ruské ropné společnosti budou zajímavé. Pojistkou proti tomuto scénáři je pro dovozce dlouhodobé zajištění cen dodávek energetických komodit.