Akcie: Nakupování při poklesech funguje, i když valuace nedávají smysl
|

Akcie: Nakupování při poklesech funguje, i když valuace nedávají smysl

Americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite koncem léta prakticky denně stanovovaly nová maxima. Ekonomická data ale naznačují, že hospodářské oživení možná nebude tak rychlé, jak se dosud čekalo. To zvyšuje pravděpodobnost, že pokles cen akcií z jara nebyl poslední spojený s koronavirovou krizí, což ostatně naznačil i závěr prvního zářijového týdne. Případná další korekce by mohla být zajímavou příležitostí k doplnění portfolia. Najdou se ale i jiné názory.

Americké akcie Akciový trh Korekce na trzích Panika na trzích Investiční strategie Ponaučení pro investory

Kritici mohou namítat, že kupovat akcie jen proto, že jejich ceny zamířily dolů, je hloupost. S tím nelze než souhlasit. Nikdo ale neříká, že by měli investoři kupovat vše. Zaměřit by se měli jen na tituly s potenciálem, u nichž pokles ceny představuje dodatečnou "slevu".

"Někteří investoři také tvrdí, že dokupovat akcie při poklesu znamená de facto časovat trh. To ale není tak docela pravda. Tím, že investor kupuje akcie při poklesech, nepredikuje budoucí vývoj cen akcií, pouze reaguje na nastalou situaci na trhu, kterou využívá k průměrování nákladů," říká Jonathan Clements, známý publicista, autor knih o financích a zakladatel webu HumbleDollar.

"Je pravda, že sofistikovanější by bylo nakupovat akcie podle valuací, na druhou stranu, pokud byste se orientovali jen podle ocenění, strávili byste většinu z uplynulých 30 let čekáním na lepší příležitost a jen byste sledovali, jak se americký akciový trh šplhá o téměř 1 500 % výše," pokračuje Clements.

Přiznejme si, že americké akcie čistě z hlediska valuací příliš atraktivní nejsou. Trh ale ukazuje, že valuační násobky (nyní) nejsou to jediné, co udává trend. "Z tohoto pohledu se nakupování akcií při poklesech zdá být poměrně dobrou strategií, nechcete-li jen držet hotovost," dodává Clements.

Americké akcie a volatilita: Naplňuje se tento nepříznivý technický scénář?
Ve čtvrtek 3. září 2020, na první pohled zničehonic, přišel prudký výprodej na americkém akciovém trhu, a to při výrazném nárůstu kolísavosti. Až takové překvapení to pro mnohé ovšem nebylo, index volatility VIX totiž v předchozích dnech nezřídka mírně rostl i při posouvání cenových rekordů na akciovém trhu. A ve čtvrtek se možná pomyslné ucho přetěžovaného džbánu utrhlo.
Zdroj: HumbleDollar