Nevšímat si ropy? Na současném trhu celkem fuška, diverzifikaci si mnohdy namlouváme

Ropa se mezi investory stala kvůli propadu svých cen během pár měsíců zřejmě nejnenáviděnější komoditou. V portfoliích většiny drobných investorů již byste barely plné černého zlata hledali marně (samozřejmě především v "papírové" podobě), málokdo si však uvědomuje, že ropou je nasáklé prakticky vše, co nás obklopuje.
Analytici upozorňují, že dění na trhu s ropou není jen důsledkem americké břidlicové revoluce a růstu těžby členských států kartelu OPEC. Ceny ropy jsou do velké míry ukazatelem celkové hospodářské situace ve světě, jelikož se v nich odráží i průmyslová aktivita a poptávka spotřebitelů po zboží a službách. Propad cen suroviny, který začal v polovině roku 2014, tak ve vztahu k širší ekonomice a finančním trhům nevěstí nic dobrého.
Vysokou míru korelace s ropou vykazují například australský dolar (korelační koeficient 0,59), kanadský dolar (korelační koeficient 0,69) nebo americký akciový index S&P 500 (korelační koeficient 0,71). Korelační koeficient ceny amerických vládních bondů se splatností deset let je -0,6, korelační koeficient výnosů těchto bondů je (logicky) naopak +0,6.
Korelaci měn, akciových benchmarků či dluhopisů s cenami ropy se nevyplatí přehlížet. Nedávný odraz cen ropy od 12letých minim dává naději, že akciové trhy již mají to nejhorší za sebou. Pokud by se ale nakonec naplnily predikce, že pokles cen černého zlata ještě není u konce a současné oživení na trhu s ropou je jen dočasné, mají se ještě investoři na co těšit, a to bez ohledu na to, jak diverzifikovaná jejich portfolia jsou.
Zdroj: Managed-futures-blog.attaincapital.com