US MARKETOtevírá za: 3 h 2 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

El-Erian: Těchto 6 faktorů může ze Sorose udělat vítěze

Miliardář a uznávaný investor George Soros se nedávno po delší pauze vrátil k tradingu. List The Wall Street Journal na začátku června napsal, že Soros v obavách z nejistého vývoje ekonomiky a dění na finančních trzích nakupoval zlato a akcie těžařů kovu. Co konkrétně se skrývá za Sorosovou obezřetností?

Soros není zdaleka jediný, kdo do blízké budoucnosti hledí s obavami. Růst nejistoty a nervozity dobře ilustruje dění na dluhopisových trzích. Výnosy "ultrabezpečných" 10letých německých vládních bondů se v uplynulém týdnu poprvé v historii dostaly do záporného pásma.

Vítěznou strategií několika posledních let se ukázaly být sázky na to, že centrální banky nenechají svět na holičkách a v případě potřeby hlasitě upozorní na svoji přítomnost na trzích. Vše má ale své limity a ani centrální banky nemohou svět zachraňovat donekonečna a za každou cenu.

George Soros a další, kteří pokračování všeobecného růstu cen akcií příliš nevěří, zmiňují hned několik faktorů, které budou mít na další vývoj finančních trhů největší vliv. V následujících šesti bodech je shrnuto to nejzásadnější.

Odchod Spojeného království z Evropské unie. Pokud si Britové tento čtvrtek odhlasují odchod z Evropské unie, lze na trzích očekávat výprodej napříč rizikovými aktivy. Nemusí se navíc jednat pouze o krátkodobý efekt. Pokud Británie společenství opustí a nepodaří se jí velmi brzy se zbylou sedmadvacítkou uzavřít smlouvy o přístupu na jednotný trh EU, mohou nejen evropské akciové trhy pod tlakem zůstat dlouhou dobu.

Sklouznutí Číny z cesty ke stabilní ekonomice. Čína se dlouhodobě snaží zavádět opatření na podporu likvidity a zajištění ekonomické stability. Důležité bude, zda se druhé největší ekonomice světa podaří udržet v rozumných mezích zadlužení a omezit nárazové nárůsty volatility na akciových trzích.

Izolacionistické tendence USA. Ostrá rétorika kandidátů na post amerického prezidenta je mnohdy zlehčována a připisována vyhrocené předvolební kampani. Nepříjemným překvapením by pro svět bylo, kdyby se po volbách ukázalo, že nešlo o plané řeči a Spojené státy se začaly uzavírat do sebe.

Růst volatility na trzích jako důsledek vícerychlostního světa. Rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými pokračuje. Stejně tak se prohlubují již tak propastné rozdíly mezi některými světovými regiony. To může mít vliv na vývoj volatility na světových trzích, a to nejen měnových.

Obnovení obav o stabilitu evropského bankovního sektoru. V evropském bankovním sektoru se toho mnoho nezměnilo. Finanční domy polevily v posilování své kapitálové vybavenosti a ozdravování svých portfolií. Je otázkou, při jaké příležitosti si toho trh opět všimne.

Averze investorů vůči riziku. Pokračování uvolněných měnových politik centrálních bank a hon investorů za výnosy vychylují finanční trhy z rovnováhy. Výsledkem tohoto stavu je vysychání likvidity na některých trzích, a tedy opět obávaný růst kolísavosti trhů.

Zdroj: Bloomberg

George SorosInvestiční guruNejbohatší investoři a byznysmeniNejistota na trzíchRizikaSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa