Kdo by mohl nejvíce vytěžit z Trump rally? Ponořili jsme se do korelací a tohle jsme zjistili

Roky po finanční krizi se nevyznačují jen jedním z nejsilnějších býčích trendů na americkém akciovém trhu v historii, ale také nezvykle vysokou mírou korelace vývoje cen více typů finančních aktiv, která není úplně běžná. Letos v listopadu ale došlo ke dramatické změně. Největší radost z toho asi budou mít manažeři aktivně spravovaných fondů.
Nick Colas ze společnosti Convergex označil posledních osm let jako "prokletí korelace", kdy se míra korelace cen akcií (indexu S&P 500) s jednotlivými akciovými sektory, ale také jinými druhy aktiv držela na nezvykle vysoké úrovni. Před americkými prezidentskými volbami se dokonce ještě zvýšila, v druhé polovině listopadu se ale prokletí prolomilo a korelace amerických akcií s jinými trhy a aktivy dramaticky poklesla.
Colas "prokletí korelace" na měsíční bázi sleduje již od října 2009. Průměrná korelace jednotlivých sektorů s indexem S&P 500 v této době byla 82,3 %. Akcie na rozvíjejících se trzích i rozvinutých trzích EAFE (Evropa, Asie a Dálný východ) měly korelaci s uvedeným indexem rovněž kolem 80 %. Firemní dluhopisy s vysokým výnosem se shodly na směru vývoje s akciemi asi ze 70 %.
Tato čísla jsou příliš vysoká, měla by se pohybovat kolem 50 %. "Ano, jsou to finanční aktiva, ale jak je možné, že se technologické akcie pohybují stejně jako junk bondy nebo sektor veřejných služeb?" ptá se Colas.
V poslední době ale došlo k poklesu míry korelace, a to prakticky u všech zmiňovaných aktiv i jednotlivých sektorů.
- Průměrná korelace jednotlivých sektorů s indexem S&P 500 byla v listopadu 56,8 %, což je nejméně od roku 2009. O měsíc dříve to bylo 66 % a před dvěma měsíci 79 %, takže trend je jasný.
- Korelace S&P 500 s akciemi ze zemí EAFE byla v listopadu 77,5 %, u rozvíjejících se trhů to bylo 51,6 %. Před dvěma měsíci to přitom bylo 88,4 %, respektive 87,8 %.
- Americké firemní dluhopisy s vysokým výnosem s indexem S&P 500 v listopadu korelovaly z 54,75 %, před dvěma měsíci to bylo 87,8 %.
- Co se týče jednotlivých sektorů, u technologií klesla korelace s indexem S&P 500 z 92,9 % na 70 %, u energií klesla z 72,4 % na 41,4 %. U finančního sektoru byla korelace v listopadu na úrovni 53,2 %.
Investoři po volbách jednoduše začali řešit to, kterým aktivům a sektorům budou více vyhovovat zvyšování úrokových sazeb a změny slibované Donaldem Trumpem. Největšími vítězi se aktuálně stávají správci podílových fondů s aktivním přístupem, kteří se snaží překonávat indexy a pasivní přístup navyšováním pozic v sektorech, kterým se daří lépe než celému trhu, a podvažováním sektorů, od nichž se očekávají podprůměrné výsledky.
Posledních osm let bylo pro aktivní správce nepříznivých. Nyní musejí doufat, že pokles korelace bude trvat delší dobu. A měli by se modlit, aby nová americká administrativa dodržela většinu z toho, co před volbami její šéf nasliboval.
Zdroj: The Reformed Broker, Zero Hedge