Čeká čínské akcie hvězdná dekáda?

Ačkoli to na základě vývoje v poslední době nepůsobí jako příliš pravděpodobné, čínské akcie podle analytiků z Morgan Stanley čeká v dlouhodobém horizontu růst, který může odvážným investorům umožnit zajímavé zisky. Co vede analytiky k takovému optimismu?
Současné vnímání Číny a jejího akciového trhu lze charakterizovat spíše jako skeptické, což souvisí s nutností strukturálních reforem, které Peking stále odkládá, se špatným demografickým vývojem, možnými obchodními válkami s USA nebo s některými regulatorními zásahy. Vývoj v uplynulých deseti letech nebyl zrovna poklidný.
Na druhou stranu nesmíme zapomínat na stále jednu z nejrychleji se rozvíjejících ekonomik s rostoucí střední třídou. To může vést k tomu, že akciový index MSCI China bude překonávat konkurenci. "Je pravděpodobné, že MSCI China v následujících deseti letech bude překonávat své konkurenty na rozvíjejících se trzích," napsali analytici Chetan Ahya a Jonathan Garner z Morgan Stanley. Nové investiční příležitosti a rychlejší růst může zajistit zejména reforma státem vlastněných podniků.
Podle analytiků budou v nejbližší době nejzajímavější sektory takzvané nové ekonomiky, jako jsou IT, spotřební zboží a zdravotnictví, u nichž mohou investoři využít nedávného poklesu cen ("starou" ekonomiku reprezentují energetika, základní materiály a průmysl).
Váha čínských akcií typu A v portfoliích zahraničních investorů v poslední době postupně roste. Vedle jejich stále lepší dostupnosti je to dáno také jejich diverzifikační schopností, jejich korelace s ostatními trhy je totiž poměrně nízká.
Analytici z Morgan Stanley ale zároveň upozorňují, že "existuje řada aspektů cenotvorby a tržních regulací, které jsou pro globální investory poměrně neznámé". Jde například o postup při pozastavování obchodování na trzích nebo schvalování IPO.
Letos by měl akciový index Shanghai Composite podle analytiků dosáhnout 4 400 bodů. Index byl na konci února na 3 241,73 bodu a za poslední rok přidal bezmála 14 % (jen v únoru +3,3 %). Ke 4 400 je to ale ještě pořádný kus cesty.
Čína by se podle Morgan Stanley měla do roku 2027 zařadit mezi takzvané vysokopříjmové ekonomiky. Kdyby se jí to podařilo, MSCI China by mohl pokračovat v nastoleném trendu z minulých let, kdy se mu v posledních 15 letech podařilo překonat širší index MSCI EM (reprezentující rozvíjející trhy).
Morgan Stanley upozorňuje, že ačkoli z grafu vyplývá, že průměrná roční výnosová míra (v grafu prezentována složenou roční mírou růstu neboli compound annual growth rate, CAGR) byla pouze o 3 % vyšší, z investovaných 100 dolarů by měl investor po patnácti letech 625 dolarů v případě Číny a 418 dolarů v případě rozvíjejících se trhů.
Zdroj: Morgan Stanley