Akciové výnosy v roce 2018? Investoři jich už většinu shrábli!

Na trzích pravděpodobně dojde ke konsolidaci, možná i mírnému poklesu. Do konce desetiletí je očekávaný nominální výnos z akcií včetně dividend jen 3-4 % ročně, říká Dominic Rossi, investiční ředitel společnosti Fidelity International.
Pro investory bude mnohem náročnější proplout rokem 2018 než tím letošním. Úspěchem bude, když v příštích dvanácti měsících akcie jako celek vůbec zhodnotí peníze investorů. Bude to rok, kdy bude lepší se jako investor soustředit na vlastní um a schopnosti než na tržní betu, tedy rizikovost jednotlivých instrumentů.
Výnosy v roce 2018
Rok 2017 byl pro světové akcie vynikající. Indexy vykazovaly silné, dvouciferné procentuální výnosy a trhy diskontovaly budoucí růst výnosů. Výsledkem toho bylo přeneseno mnoho z výnosů roku 2018 již do roku 2017.
"Býčí trend již trvá poměrně dlouho a katalyzátory růstu vysychají. Když se začnou vyčerpávat fundamenty, začíná se mluvit o bublině," vysvětluje Dominic Rossi. "Vzhledem k tomu, že silná očekávání ohledně růstu výnosů již byla započítána do současných cen akcií, investoři si postupně začnou uvědomovat, že ceny předběhly realitu." Příkladem jsou podle něj americké firmy ze sektoru informačních technologií.
Úrokové sazby
Pád reálných sazeb za uplynulých 30 let byl významnou podporou pro akciový i dluhopisový trh. Pokud se reálné úroky začnou posouvat výše, z podpory se stane protivítr.
Jedním z významných rysů kapitálových trhů v uplynulých čtyřech letech je divergence předpovědí centrálních bank v oblasti sazeb a tržních očekávání. To by se ale mohlo v roce 2018 změnit, přičemž zřejmě budou mít pravdu centrální banky, ne trh.
Rizika v oblasti inflace jsou mnohem symetričtější než v minulosti. To povzbudí centrální banky, aby přistoupily ke slibovanému zpřísnění měnové politiky. Po delší době poprvé to budou investoři, kdo bude riskovat chybu. Trh totiž v minulosti dlouhodobě zastával názor, že sazby nebudou růst tak výrazně, jak to naznačují předpovědi centrálních bank.
Možná překvapení
Je pravděpodobné, že v centru zájmu investorů budou nadále makroekonomické a geopolitické faktory. Trh byl dosud relativně pružný, ale tato vlastnost může být ohrožená.
Riziko zpomalení hospodářského růstu v Číně zůstává hlavní makroekonomickou starostí. Geopolitické obavy se přesunuly od evropských voleb k hrozící konfrontaci USA s KLDR a v poslední době i k rostoucímu napětí mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Eskalace konfliktu zejména v poslední zmíněné oblasti by byla možnou černou labutí pro finanční trh. Investoři proto musejí být opatrní, když zvažují geografické a sektorové složení portfolia.
Zdroj: Fidelity International