US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-1,14 %
KB-0,10 %
Erste+0,00 %

Volby 2012: Jak "zamávají" s akciemi na mladých trzích?

Včerejší prezidentské volby v Rusku budou mít možná ještě dohru v ulicích. Dopady voleb však lze pozorovat i na výkonnosti akciových trhů. Rok 2012 se jimi bude jen hemžit. Podle studie Citigroup by to však pro investory měla být především dobrá zpráva. Akciím se totiž po volbách většinou daří.

Redakce IW
Redakce IW
5. 3. 2012 | 18:00
Světové akcie

Nejvíce voleb čeká v roce 2012 rozvíjející se trhy. Pokud budeme počítat i čínskou změnu garnitury, půjdou letos lidé k volebním urnám v devíti největších ekonomikách regionu emerging markets. Tato devítka mladých trhů představuje 71 % HDP, 78 % populace a 73 % tržní kapitalizace jednadvaceti zemí zahrnutých v indexu MSCI Global Emerging Markets (GEM).

I přes často rozlišné důsledky politických změn se Citi pokusila shrnout do tabulky vliv voleb na akciové indexy. Jasný vzorec pro reakce trhu po volbách pravděpodobně z tabulky nevyčtete, přesto lze některé zajímavé poznatky brát jako jedno z vodítek při investování.

Následující tabulka zobrazuje výkonnost akciových trhů kolem voleb. Pokrývá období posledních 20 let (případně dobu, odkdy se země připojila do indexu MSCI GEM). Relativní výkon značí výkonnost trhu ve vztahu k ostatním "nevolebním" komponentům indexu MSCI GEM.

Pokud odhlédneme od Ruska, kde index vykazuje většinou nadprůměrnou výkonnost před volbami, zjistila Citi, že "volební" trhy mívají tendenci k lepší výkonnosti tři měsíce po volbách, kdy předčí "nevolební" GEM o 0,6 %, ve srovnání s -4,6 % v šesti měsících před volbami.

Pokud se podíváme na výsledky jednotlivě, úvaha se zkomplikuje: v devíti případech se dařilo akciovému indexu lépe po volbách, zatímco v jedenácti případech to bylo před nimi (opět vyjma Ruska).

V pěti případech totiž předčily "volební" trhy ostatní GEM před volbami i po nich – jedná se o volby v Mexiku (2000), změnu vedení v Číně (2002), zvolení Thaba Mbekiho za lídra ANC v Jihoafrické republice (1997) a o dva případy v Malajsii, kdy vládnoucí strana uchránila dvoutřetinovou většinu v parlamentu.

Rok 2012 by mohl být dobrý pro akcie

Rok 2012 by mohl být dobrý pro akcie

Ve druhé části analýzy se Citi zaměřila na volby na mladých trzích vedoucí k podstatné změně politiky (ať už zdánlivé, nebo skutečné) za posledních 15 let.

Opět došla ke stejnému závěru. Historie naznačuje, že lepší výkon akciových trhů vykazovaly země, kde došlo k podstatné změně politiky ve vztahu k ostatním GEM, po volbách. V průměru se jim dařilo relativně o 1,5 % lépe ve třech měsících po volbách ve srovnání se špatnou výkonností (-0,6 %) před nimi. Výkonnost místních trhů byla lepší po volbách v sedmi z jedenácti takovýchto zemí.

Podle analytiků Citigroup lze z nabytých poznatků vyvodit dvě teorie:

  1. Na trzích převládá nechuť nakupovat v nejistotě a při spekulacích o radikální změně politiky - investoři si raději počkají na konečné oficiální výsledky (Thajsko 2011);

  2. pokud je očekávána spíše negativní změna, bývá už většinou diskontována v ceně akcií (Brazílie a Turecko koncem roku 2002 a Peru 2011).

Za nejpravděpodobnější kandidáty na radikální změnu politiky v roce 2012 považuje Citi Egypt (volby v červnu) a Mexiko (v červenci). Egyptský index letos přidal zhruba 45 %, mexický pouze necelá 2 %.

Podle Citi je ještě potřeba mít na paměti, že samotné volby většinou neřeší politickou nestabilitu okamžitě. Optimální čas na reformy přichází až v prvních šesti měsících po volbách.

Nový investiční trend: Na mladé trhy přes jejich dluhy

Nový investiční trend: Na mladé trhy přes jejich dluhy

Zdroj: Citigroup

PolitikaSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná