US MARKETOtevírá za: 13 h 0 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+6,18 %

Levné peníze pro trh jako inzulín pro cukrovkáře: Je jich potřeba čím dál víc, než přijde konec

Pokud trh nikdy nemůže propadnout, protože nad ním bdí Otec Bernanke (nově také s Otcem Draghim), proč tolik strachu a paniky v posledních dnech? Nebo že by už někteří nevěřili ve všelék v podobě levných peněz?

Optimisté přehlížejí jeden podstatný fenomén. Nazvěme ho "odolnost proto likviditě". je to stejné jako s inzulínem, jehož mimořádné dodávky potřebují cukrovkáři - potřeba inzulínu stále roste, jinak systém nefunguje. A na konci je v obou případech kolaps.

S likviditou je to stejné jako s inzulínem. V letech 2008 nebo 2009 stačil bilion dolarů zachránit světový finanční systém. Rally v prvním kvartálu letošního roku byla poháněna už zhruba 3 biliony dolarů v injekcích likvidity od centrálních bank.

Během čtyř let se tedy odolnost proti likviditě, ona netečnost, rapidně prohloubila. Ještě nedávno stačil bilion k několikaleté rally, nyní trojnásobná dávka likvidity udržela trhy na růstové vlně okolo čtyř měsíců.

Dříve nebo později nebude stačit ani několikanásobně větší porce peněz k tomu, aby se trh dostal na nová maxima. Býčí trh se v tu chvíli stane na dlouhá léta minulostí, investoři se pohrnou k "nouzovým východům".

Na sever, nebo na jih: Vezmou osud akcií do rukou znovu centrální bankéři?

Na sever, nebo na jih: Vezmou osud akcií do rukou znovu centrální bankéři?

Zdroj: Oftwominds.com

Ben BernankeECBFedKvantitativní uvolňováníLTRO a TLTROSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa