US MARKETOtevírá za: 3 h 32 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Ján Hájek (Erste AM): Investoři po krizi oceňují výhody kolektivního investování

Investiční web letos slaví desáté výročí svého vzniku. Při této příležitosti jsme se zeptali několika osobností z českého finančního trhu na to, co se za uplynulou dekádu změnilo a co podle nich čekat do budoucna. Jako první nabízíme rozhovor s Jánem Hájkem, portfoliomanažerem fondu Top Stocks.

Daniel Kuchta
Daniel Kuchta
25. 6. 2019 | 12:00
Světové akcie

Jak se změnil trh s českými podílovými fondy? Co se změnilo k lepšímu, a co se podle vás naopak nepovedlo?

Jako pozitivní vnímám větší podíl investic v domácích akciových fondech ve srovnání s obdobím před finanční krizí na přelomu let 2008 a 2009. Po špatných zkušenostech s akciovými fondy z kupónové privatizace v 90. letech století se povedlo vrátit tento typ investic na místo, které mu podle mého názoru přísluší. Nás může těšit, že tržní podíl akciových fondů spravovaných Erste AM ČR v rámci všech akciových fondů vzrostl na 20,9 % (konec 1Q2019) ze 17,6 % na konci roku 2007.

Jak se změnilo konkurenční prostředí, respektive přístup společností (změny v nabídce fondů, poplatková struktura a podobně)?

Od roku 2007 klesl podíl pěti největších správců v ČR z 86 % na současných 76 %, což je stále velice vysoké číslo, jež svědčí o vysoké koncentraci odvětví. Na druhé straně ale vzniklo mnoho nových investičních společností, často s jedním fondem s unikátní investiční strategií, takže se nabídka podle mého názoru neustále rozšiřuje. Také na trhu mnohem aktivněji působí zástupci zahraničních investičních společností s širokým portfoliem investičních fondů, zejména v akciovém segmentu. Výrazně vzrostl i podíl nemovitostních fondů, které před 12 roky teprve začínaly. V uplynulých letech také došlo k poklesu poplatků, ať už u fondů investujících do pevně úročených instrumentů v souvislosti s prostředím nízkých úrokových sazeb, které v ČR panuje od poslední krize, tak i v souvislosti s rozmachem pasivního investování v akciovém segmentu.

Jak se změnilo chování investorů (investované částky, investiční horizont, pravidelné investice, zajišťování, ochota riskovat a tak dále)?

Podle mého názoru investoři začínají oceňovat výhody, které kolektivní investování nabízí. I s ohledem na očekávané problémy státního penzijního systému v důsledku demografických změn dochází ke stále častějšímu využívání pravidelného investování k tvorbě dlouhodobých úspor.

Jak byly trhy ovlivněny změnami regulace?

Regulace v poslední době zvýšila nároky na transparentnost investiční nabídky a zkvalitnění prodejního procesu, což je podle mě dobře.

Jak se podle vás bude měnit odvětví v následujících deseti letech? A co byste změnil vy sám, kdybyste mohl?

Doufám, že význam kolektivního investování v Česku dále poroste. Za sebe budu velice rád, když budou u nás vznikat další akciové fondy, a bude tak více příležitostí se věnovat této krásné profesi.

Akciové fondyInvestováníJán HájekPodílové fondyPonaučení pro investoryRegulaceSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa