US MARKETOtevírá za: 15 h 37 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Skvělý klub, ale špatná investice: Rudí ďáblové si jdou pro peníze na burzu

Manchester United se v pátek 10. srpna začne obchodovat na NYSE pod rockerem MANU. Podle všeho nepůjde o dobrou investici. Nic na tom nemění ani chystané změny v klubu, spíše naopak – jsem si nyní dokonce jistější, že investice do akcií legendárního fotbalového klubu není dobrý nápad.

Výnosy z IPO plánuje Manchester United využít na snížení svého dluhu, který se do rozvahy společnosti dostal poté, co v roce 2005 Glazerovi přistoupili na účelový odkup akcií. Kdyby bylo prodáno 16,7 milionu akcí (10 % z jejich celkového počtu) po 16 až 20 USD, ocenění klubu by se mohlo dostat na 2,6 až 3,3 miliardy USD. A to je dvakrát více, než Glazerovi zaplatili před lety za celý klub.

Poznámka redakce: Den před vstupem na burzu Manchester oznámil cenu 14 USD za akcii, což ovlivňuje předpoklady uvedené v článku.

Jelikož bylo oznámeno, že IPO bude sloužit k umazání dluhu, řekli byste si, že výnosy z něj budou použity na splátky úvěrů. Ale to se šeredně mýlíte! Vše je nastaveno následovně: klub prodá 8 333 333 akcií po 16 až 20 USD, které budou nakonec použity k umoření dluhů. A zbytek, tedy výnos ze zbývajících 8 333 333 prodaných akcií, půjde do kapsy Glazerovým. Takže majitelé dluhu nehledají jen investory, kteří jim pomohou snížit dluh – IPO naplní i jejich kapsy.

Poté, co Glazerovi dostanou za své akcie celkem 210 milionů GBP, bude zhruba 100 milionů použito na snížení dosavadního dluhu ve výši 440 milionů GBP. Snížení celkové výše úvěru bude pro klub znamenat nižší roční úroky, a mělo by tak zůstat více peněz (snad) na hráče nebo třeba na stadion.

Na základě detailů v tabulce vychází, že se akcie budou pravděpodobně obchodovat v rozmezí 75 až 93 poměru P/E (s ohledem na odhadované zisky firmy v letošním roce). To je příšerně drahé na společnost, která v posledních letech neměla příliš atraktivní zisky nebo tržby. A je to drahé i na akcie firmy, jejíž byznys model je postavený na fotbalovém klubu. Tak vysoké ocenění prostě nedává žádný smysl.

Varovné signály

S podrobnostmi, které firma poskytla minulý týden, máme jasnější představu o tom, jak se bude klubu v roce 2012 dařit. A příliš mě to neohromilo.

Souhlasím však s tím, že klub udělal jednu věc správně. Jde o oblast příjmů z reklamy, která zastřešuje sponzoring, maloobchod, reklamní předměty a licencované produkty (tvořící zhruba 35 % letošních tržeb). Tento segment nejspíše poroste i nadále, jelikož klub zrovna oznámil rekordní sponzorskou smlouvu s automobilkou GM, která byla ještě nedávno jedničkou na trhu.

Firmy se bojí ekonomického vývoje, na burzy se nehrnou. Manchester slevil a chce do New Yorku

Firmy se bojí ekonomického vývoje, na burzy se nehrnou. Manchester slevil a chce do New Yorku

I tak jsou ovšem tržby (reklamní, z vysílání a z prodeje vstupenek) silně závislé na tom, jak se zrovna družstvu daří na hřišti, a to zejména u příjmů z vysílacích práv a jednotlivých zápasů (které klesly v porovnání s loňskem o 12 %). Nejen tyto dvě oblasti jsou citlivé na výkony fotbalistů. Také příjmy z reklamy mohou klesat spolu se zhoršujícími se výsledky týmu.

Navzdory tomu, že v posledních letech rostly příjmy z reklamy, celkové příjmy budou zřejmě letos o 3,5 až 5 % nižší než loni. Tržby firmy totiž hluboce klesly poté, co se klubu loni nepodařilo kvalifikovat do poslední fáze Ligy mistrů. Právě to ukazuje, jak citlivé jsou tržby na výkon týmu. S poklesem tržeb navíc vzrostly náklady na hráče a zaměstnance o 4 až 5 %. To je první varovný signál – tržby klesají, zatímco náklady rostou.

Druhým varovným signálem je výše slevy na dani, kterou klub v roce 2012 využil. Díky tomu, že byl daňový odpočet zhruba 27 milionů GBP, se firmě podaří dostat do zisku. Daňová sleva je ovšem jednorázová záležitost, příští rok už klubu k zisku rozhodně nepomůže. Pokud by letos klub žádné slevy nedostal, nebyly by žádné zisky.

Třetím varovným znamením je to, že provozní náklady rostou rychleji než výnosy. Rozhodujícím faktorem při provozování fotbalového klubu jsou platy hráčů. S tím, jak ve fotbalovém světě roste konkurence, se velmi výrazně zvedají i mzdy hráčů. Pokud se klubu nepodaří zrychlit růst výnosů oproti mzdám a dalším nákladům, bude to znamenat velký problém. To je ve světě financí zásadní.

Příliš drahá hračka

Akcie s nízkým či žádným růstem, jejichž poměr P/E je vyšší než 70? Ne, děkuji! Nejde totiž o firmu, která by své pole působnosti mohla rozšiřovat do nových regionů, zvýšit počet odehraných zápasů tím, že by klub hrál více ligových soutěží i mimo svou domovskou zemi nebo založil sesterský tým někde jinde. Vysílací práva a tržby ze zápasů jsou jednoduše vázány na určitou úroveň.

Hlavní faktor, který by mohl přinést nárůst zisků, je komerční hodnota značky. A to mi jednoduše nestačí k tomu, abych Manchester United chápal jako dobrou akciovou investici.

Takhle se vybírá správná akciová investice

Takhle se vybírá správná akciová investice

Zdroj: Saxo Bank

Primární úpis akcií (IPO)SportSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa