Olympiáda v Londýně řečí čísel: 9 kondomů na sportovce a 230 tun brambor

Pořádat hry je pro lokální vlády finančně velice náročné. Jde o největší událost ve světě sportu, a zatímco některá data, o kterých se zmíním, ovlivňují ceny akcií přímo, některá přidávám jen jako zajímavost.
Londýnská olympiáda si vyžádala investice ve výši zhruba 10 miliard liber, což stimulovalo britské stavebnictví.
Nejdražší olympiádou v historii byla ta v Pekingu. Její cena se po započtení nákladů na výstavbu infrastruktury vyšplhala v přepočtu na 25 miliard liber.
Člen organizačního výboru John Armitt uvedl, že bylo 98 % olympijské vesnice postaveno britskými společnostmi. To má samo o sobě odhadovanou hodnotu 6 miliard (1 400 zadaných zakázek).
Olympijská vesnice stojí na 246 hektarech ve východní části Londýna, kde bylo víc než 200 budov strženo a nahrazeno čtyřmi sportovišti.
Rezidenční část olympijské vesnice byla prodána investorům za zhruba 935 milionů liber a po olympiádě tu vznikne čtvrť se 2 818 domy a byty. I tato přestavba na obytnou zónu přinese Velké Británii další pracovní místa.
Očekává se, že se na pracích pro olympijské hry bude podílet zhruba 75 tisíc firem.
Kvůli olympiádě bylo instalováno 10 000 mobilních toalet.
Celková pracovní síla olympiády v Londýně dosahuje zhruba 200 tisíc lidí. Toto číslo zahrnuje dodavatele, placené pracovníky i dobrovolníky.
Podle odhadů stojí hodina zahajovacího a závěrečného ceremoniálu na zhruba 6 750 000 liber.
Na bezpečnost olympiády bude dohlížet firma G4S (GFS). Ta bude muset podstatně navýšit počet zaměstnanců a najmout na 10 000 dočasných pracovníků. Výdaje na bezpečnost jsou samy o sobě odhadovány na 200 milionů liber. Firmě G4S by to mělo letos zvýšit příjmy o 2 až 3 %.
Firma Durex patřící Reckitt Beckiser Group (RB) rozdá v olympijské vesnici šestnácti tisícovkám sportovců na 150 tisíc kondomů. V přepočtu na jednoho sportovce to vychází na devět kondomů! To se zdá být hodně, ale během zimní olympiády ve Vancouveru v roce 2010 bylo rozdáno 100 tisíc kondomů sedmi tisícovkám sportovců – a nestačilo to.
Společnost Rio Tinto dodala kovy na výrobu 4 700 olympijských medailí. Stejná firma už poskytla materiál i na výrobu medailí pro olympiádu v roce 2002. Naopak konkurenční BHP Billiton (BHP) dodávala materiál na olympiádu do Pekingu v roce 2008.
Akcie sponzora mnoha skvělých sportovců firmy Nike (NKE) dokázaly v průměru přidat 25 % v průběhu uplynulých šesti letních olympiád. A to Nike nepatří mezi oficiální sponzory her. Podobně akcie Adidasu (ADS) vzrostly v průběhu posledních čtyř letních olympiád v průměru o 12 %. Adidas patří mezi partnery londýnských her, ale nepatří mezi mezinárodní partnery.
V blízkosti olympijské vesnice postaví největší řetězec rychlého občerstvení McDonald's (MCD) kapacity na ploše na ploše 3 000 metrů čtverečních pro 1 500 lidí. MCD čeká, že prodá zhruba 50 tisíc BigMaců, 100 tisíc porcí hranolek a 30 tisíc mléčných koktejlů.
Každý z jedenácti globálních sponzorů musel Mezinárodnímu olympijskému výboru zaplatit za tuto formu partnerství zhruba 50 milionů amerických dolarů. Tito sponzoři pak navíc v průběhu her poskytnou zboží/služby jak sportovcům, tak pracovníkům podílejícím se na chodu olympiády.
V olympijské vesnici bude snědeno na 25 tisíc bochníků chleba, 232 tun brambor, více než 100 tun masa a 75 tisíc litrů mléka. Návštěvníci olympiády, sportovci, zaměstnanci a dobrovolníci zkonzumují odhadem na 13 milionů porcí jídel.
Zdroj: Saxo Bank