US MARKETZavírá za: 2 h 31 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

KONTEXT: Krize se (ne)blíží. Jak se připravit?

Tržní korekce se blíží a čím déle na ni budeme čekat, tím tvrdší bude, varuje stále hlasitěji část trhu. Poukazuje přitom na záplavu likvidity a s ní spojenou honbu za výnosy vedoucí investory do stále riskantnějších vod. Její argumenty mají logiku a obdobné zkušenosti jsou bohaté. Poslechnout varování ale může znamenat měsíce, možná dokonce roky ztrát.

"Myslím si, že nás čeká spousta problémů," nechal se v polovině února slyšet Charlie Munger, pravá ruka legendárního Warrena Buffetta, s tím, že až příliš mnoho oblastí se pohybuje na hraně. Konkrétně zmínil sázky na základě "pitomých" ukazatelů jako EBITDA, obecněji pak míru rizika, kterou investoři (zejména v Číně) akceptují. Zopakoval tak obavy mnoha dalších respektovaných tržních hráčů varujících před stále hlubší propastí mezi realitou ve smyslu fundamentů a tržní skutečností ovlivňovanou hromadami likvidity.

Tu na trh pumpují (navzdory trvajícímu růstu ekonomiky i většiny trhů) značně vyčerpané centrální banky, mnohdy pak i významně zadlužené státy. A to nikdy nedopadlo dobře, připomíná Mark Spitznagel, zakladatel Universa Investments, který se schopnosti vidět (ne)viditelné učil u Nassima Taleba. Spitznagel tím jen opakuje to, co mnozí (včetně mě) vyslovili již dříve – stávající ohýbání reality se dříve nebo později nevyplatí. Kdy, to je otázka za biliony (pokud to lze vůbec vyjádřit penězi), kterou se snaží trh zodpovědět, často s pomocí obskurních ukazatelů.

Prodeje (extrémně luxusních) jachet jsou na první pohled chytlavým, na vodě bezpochyby posazeným a od reality ne úplně odtrženým indikátorem ochoty utrácet. A ta mizí jak v případě americké střední třídy, která v tomto segmentu loni nakupovala o 6 % méně než v roce 2018, tak mezi globálními boháči, jejichž zájem klesl o více než třetinu.

Podobné, ba ani mnohem rigidnější ukazatele tedy nesignalizují nějakou bezprostřední hrozbu, natož konec světa. O to relevantněji se proto jeví teze, kterou v zářijové debatě z cyklu ABCD investora zmínil šéf pražské burzy Petr Koblic: Levná likvidita přiživila ceny všeho, což zásadně nezmění ani případná lokální, respektive sektorová korekce, peníze stažené z jednoho kouta trhu totiž jen stěží skončí v polštáři či na spořicím účtu.

Slabým místem tohoto nového abnormálu je přitom rozdíl v tom, jak z něj těží lidé žijící z kapitálu oproti těm, kteří se spoléhají na výplatní pásku. Propast mezi bohatými a chudými se v důsledku levné likvidity prohlubuje, a kapitalismus (respektive trh) kvůli tomu vychází z módy. To může způsobit skutečné zemětřesení.

Podobné obavy z dopadů megatrendů, plíživých a s o to více destruktivním potenciálem, vyjádřila v únoru hedgeová legenda Ray Dalio. Podle něj tvoří recese, která nakonec prostě musí přijít, společně s nerovností a politickou polarizací společnosti explozivní koktejl, jehož existenci a potenciál by tržní hráči neměli podceňovat.

Jak něco podobného reflektovat v portfoliu, je pak otázkou velikosti a vkusu. Většina se shodne na potřebě diverzifikovat, a to i s pomocí tradičních anticyklických pojistek. K těm je podle mě vhodné doplnit investice, na které si lze sáhnout. Jak totiž potvrdil poslední krizový záchvěv, v době extrémní globální propojenosti a s tím související neschopnosti namodelovat rozsah a hloubku systémového rizika se investoři v době nejistoty stahují k tomu, co je doma a pochopitelné. Příkladem může být zemědělská půda, správně "zahrané" nemovitosti, investiční mince, ale třeba i dluhopisy firem se solidními fundamenty. Pro vyznavače adrenalinu se vztahem ke kryptosvětu pak připadá v úvahu i (ne)přímá sázka na bitcoin, který na turbulencích všeho druhu obecně vydělává.


Podrobně se tomu, jak se svézt na pokračujícím býčím trendu, ale přitom se pojistit proti případnému kolapsu, budeme věnovat s předními domácími experty na investování již v úterý 18. února na brněnské Mendelově univerzitě. Seminář pořádaný v rámci cyklu ABCD investora se koná od 16.30 a vstup na něj je po registraci prostřednictvím e-mailu zaslaného na adresu azinvestora@seznam.cz zdarma. Více informací najdete na www.azinvestora.info.

Defenzivní investováníEkonomické a politické hrozbyGlobalizaceKrizeSvětová ekonomikaSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa