Akcie do konce roku posílí, pokud se nemáme historii úplně vysmát

Americké akciové trhy letos zažívají silnou rally, přestože investory znepokojují obavy o zdraví americké ekonomiky, evropská dluhová krize a zpomalení růstu v Číně. Další vývoj na trzích může pomoci určit i výsledek amerických prezidentských voleb.
Ekonomické fundamenty jsou v USA stále slabé - ekonomika rostla v druhém čtvrtletí jen 1,3% tempem. Akciím však v růstu napomáhá agresivní program Fedu na skupování bondů.
Investoři a hedgeové fondy stimuly Fedu (kvantitativní uvolňování) vítají. Nový průzkum Russell Investments ale odhaluje, že počet rizikově averzních individuálních investorů stoupá. Jen 31 % investorů vnímá akcie celkově jako spíše podhodnocené, což je 35% pokles od začátku července.
Když přišlo na otázky ohledně stabilizace ekonomiky, byli voliči v průzkumu rozděleni: 42 % respondentů věří, že se ekonomická situace zlepší v následujících 12 měsících.
Ve vzduchu stále visí několik nevyřešených otázek, zejména prezidentské volby a "fiskální útes" (potenciální kombinace vyšších daní a výdajových škrtů). Prezident Barack Obama a republikánský kandidát Mitt Romney mají jen několik týdnů na to, aby přesvědčili voliče, že právě jejich ekonomická politika je pro Ameriku nejvhodnější.
Akciím by svědčilo vítězství Obamy
Z investorského hlediska Američané ze zvolení Obamy dosud benefitovali. Od doby, kdy Barack Obama v lednu 2009 poprvé vstoupil do své kanceláře, si akcie připsaly okolo 70 %. Znovuzvolení Obamy by mohlo pro investory znamenat dobrou zprávu - přinejmenším krátkodobě. Podle Stock Trader's Almanac se dařilo akciím v každém čtvrtém čtvrtletí od konce druhé světové války, pokud byl znovuzvolen stávající prezident.
Aaron Task a Henry Blodget v pořadu Daily Ticker v následujícím videu vysvětlují, proč trhy v současnosti diskontují očekávání znovuzvolení Baracka Obamy.
Zdroj: Daily Ticker