Velké vystřízlivění: Že by ještě jedna "zlatá rána" pro akcie?

Akciové trhy mají za sebou dva týdny propadů. Investory tak logicky zajímá, zda jde o krátkodobý výkyv, nebo bude pokles pokračovat. Ačkoli se trhy neřídí historií, mají mnohdy tendenci z technických i psychologických důvodů sledovat některé úseky vývoje v minulosti. Jeden takový nabízí následující scénář: "20 % nahoru, ale pak se zbavte akcií klidně na několik let."
Velké uklidnění (Great Moderation) bylo obdobím, ve kterém dopad neoliberálních reforem, jako byly porážka angloamerických odborů, prodloužení pracovního dne, liberalizace obchodních a kapitálových trhů, rozšíření spotřebního úvěru, a především ustanovení kapitalismu v zemích bývalého Sovětského svazu, východní Evropě a v Číně, vytvořil světový režim akumulace, ve kterém byly fáze oživení v dominantním angloamerickém bloku velice silné, zatímco krize měly omezenou intenzitu a délku.
Kreditní spready se mezi lety 2003 a 2008 přiblížily nule, investoři tak byli vehnání do náruče akciového trhu, protože hledali jakýkoli vyšší výnos, než nabízela bezpečná aktiva (státní dluhopisy).
Nepřipomíná vám to něco? Jen roli deregulace trhu a optimismu v zemích bývalého východního bloku možná nahrazují stovky miliard, které do světového finančního systému lijí centrální banky. Co přišlo v roce 2008 (Lehman Brothers, propad trhů až na dno v březnu 2009), víme. Pokud trh bude kopírovat vývoj z minulého desetiletí, může likviditní párty ještě pár měsíců nebo let pokračovat, ale pak přijde "Velké vystřízlivění".
Zdroj: Zero Hedge