US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,99 %
NASDAQ-0,87 %
S&P 500-0,14 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Další příslib: Moderna hlásí v testech 94,5% účinnost vakcíny na covid-19

Společnost Moderna oznámila, že ve třetí fázi testování její preparát připravovaný jako vakcína na covid-19 vykázal 94,5% úspěšnost zamezení nákaze. Futures na americké akciové indexy po zveřejnění zprávy prudce posilovaly, evropské trhy také rostly.

Redakce IW
Redakce IW
16. 11. 2020 | 13:06
Koronavirus

Stéphane Bancel, šéf společnosti Moderna Therapeutics, považuje výsledek testů za "game changer". Test proběhl na vzorku 30 tisíc lidí. 90 případů nemoci covid-19 nastalo u těch, kteří dostávali placebo, pouze dva případy se objevily v kontrolní skupině těch, kteří dostali vakcínu od Moderny ve dvou dávkách. Z toho vyplývá zmíněná účinnost 94,5 %.

Údaj se týká toho, do jaké míry dokáže vakcína zabránit propuknutí nemoci. Data, která by ukazovala, jak dokáže zabránit samotné nákaze koronavirem, zatím k dispozici nejsou. Pro úplnou imunizaci je v případě vakcíny firmy Moderna zapotřebí dvou dávek.

Moderna v prohlášení k výsledkům testů dále uvedla, že se během procesu neprojevila žádná podstatná bezpečnostní rizika. Testovaný přípravek byl drtivou většinou testovaných přijímán bez výraznějších negativních reakcí a účinků. K hlavním vedlejším účinkům látky podle Moderny patří únava, bolest svalů a bolest na místě vpichu.

Před týdnem podobnou zprávou o 90% účinnosti vlastní chystané vakcíny zaujaly společnosti Pfizer a BioNTech. Její nevýhodou je nicméně potřeba skladování při teplotách pod -70 °C. Vakcína od Moderny je podle sdělení firmy stabilní při 36-46 °F (zhruba od 2 do 8 °C), tedy při teplotě, která je běžná i v domácí ledničce, a to po 30 dnů. Až 6 měsíců může být skladována při -4 °F (-20 °C).

Pfizer a BioNTech hlásí úspěch s vakcínou na covid-19, akcie letí raketově vzhůru. Preparát vnímají pozitivně i další týmy vyvíjející vakcíny

Pfizer a BioNTech hlásí úspěch s vakcínou na covid-19, akcie letí raketově vzhůru. Preparát vnímají pozitivně i další týmy vyvíjející vakcíny

Pomyslný závod o dodání vakcíny na trh bude muset zahrnovat i faktory, jako je potenciální množství dodaných dávek. Do konce roku Moderna údajně bude schopna dodat 20 milionů dávek na americký trh a v roce 2021 plánuje dodat globálně 500 milionů až 1 miliardu dávek.

Ruské úřady minulý týden oznámily, že vakcína Sputnik V dosahuje 92% účinnosti. Ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško současně ohlásil zahájení hromadné produkce této vakcíny.

Schválení vakcíny od Moderny je nyní na americké FDA (Food and Drug Administration). Společnost by ji chtěla zvládnout v "nouzovém" režimu během několika týdnů. Evropská komise pak jedná s Modernou o dodávce až 160 milionů očkovacích dávek.

Evropská léková agentura (EMA) v pondělí oznámila, že zahájila předběžné zkoumání žádosti společnosti Moderna o registraci jejího výrobku na trhu Evropské unie. Takzvané rolling review, které EMA avizovala, umožňuje zrychlit proces registrace slibných léků a vakcín. V tomto typu řízení nyní EMA zkoumá i vakcíny firem Pfizer a AstraZeneca. Registrovat bude látky možné až v okamžiku, kdy bude mít EMA dostatek důkazů o jejich účinnosti, kvalitě a bezpečnosti. Výhodou je, že se může se zkoumáním začít ještě před koncem třetí fáze klinické studie a farmaceutické společnosti mohou data dodávat postupně.

Zdroj: CNBC, ČTK

Americké akcieFarmacieKoronavirusSvětová ekonomikaSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná