Morgan Stanley: 3 důvody pro lepší výkonnost emerging markets v roce 2023

Akcie na vyspělých trzích klopýtají v medvědím trendu po celý letošní rok, rozvíjející se trhy jsou na tom ale ještě hůře. Odklon od rizika a silný dolar dělají své, k tomu Čína reguluje globální technologické giganty a netoleruje covid-19, a tak index MSCI Emerging Markets ztrácí na svá maxima z února 2021 okolo 40 %. Podle banky Morgan Stanley by ale rok 2023 mohl být obdobím renesance mladých trhů. Uvádí pro to hned několik důvodů.
Když zpomaluje růst ekonomiky Číny – a to se v uplynulých třech letech děje jednoznačně a výrazně –, znamená to starosti pro většinu dalších rozvíjejících se zemí, protože pro ty je druhá největší ekonomika světa mnohdy nejvýznamnějším obchodním partnerem. Samotná Čína pak má ve většině akciových indexů sledujících mladé trhy zhruba třetinovou váhu, a ztráty jejího akciového trhu se tak propisují do výkonnosti těchto benchmarků hned dvakrát.
Pro rozvíjející se země jsou problémem také silný dolar a vysoká inflace cen ropy a potravin. Pro emerging ekonomiky silný dolar prodražuje úvěry v této měně a také dovozy.
V důsledku toho investoři ve velkém snížili svou expozici vůči mladým trhům, což vedlo k výraznému poklesu valuací. Ty jsou tak nyní historicky nízké, index MSCI Emerging Markets se pohybuje zhruba na 10násobku očekávaných zisků v něm zahrnutých firem pro následujících 12 měsíců, samotná Čína je zhruba na P/E 8.
Co by mohlo v roce 2023 podpořit rozvíjející se trhy?
1. Více prorůstová a podpůrná politika Číny
Podle Morgan Stanley čínští podnikaví komunisté budou chtít podpořit růst ekonomiky, a to třeba i na úkor některých cílů v oblasti bezpečnosti a společenské stability, jak se tomu v zemi (ne)hezky říká. Změn by mohla doznat také politika nulové tolerance vůči covidu-19, a to buď vynuceně kvůli přílišným dopadům na růst a společenskou náladu, nebo přirozeně díky poklesu nebezpečnosti nákazy.
2. Vrchol síly amerického dolaru
S předpokládaným koncem zvyšování sazeb Fedu (a třeba již i jako jeho předzvěst) by měl americký dolar začít vyklízet výsostné pozice, které obsadil v uplynulém roce. Vedle zmíněných dopadů oslabení dolaru na financování a zahraniční obchod rozvíjejících se zemí by mohla některé z nich, konkrétně vývozce komodit, podpořit také vyšší poptávka po nich.
3. Posun v mezinárodních obchodních vztazích
Vztahy Číny a USA jsou stále složité, změny v globálních dodavatelských řetězcích by se ale i proto mohly stát příležitostí pro nové dodavatele z rozvíjejících se zemí mimo Čínu. Morgan Stanley v této souvislosti vidí z hlediska obchodní výměny s Americkou velký potenciál v Indii, Latinské Americe i některých zemích jihovýchodní Asie. Spolupráci s většinou z nich přitom bude chtít prohlubovat i samotná Čína.
Zdroj: Morgan Stanley