16 týdnů, které překopaly situaci na trhu: Vítězové, poražení a (ne)vytěžené drahokamy akciové rally

Americký akciový index S&P 500 dokázal od svého dna 27. října 2023 růst ve čtrnácti ze šestnácti týdnů, celkově si připsal bezmála 22 % a několikrát posunul historické maximum. Kterým akcií v USA se za tu dobu podařilo nejvíce posílit, které se naopak propadly a jak na tom za stejnou dobu jsou další aktiva?
Od konce října jsou na tom výborně americké akcie jako celek, zejména pak odvětví jako technologie nebo finance, jen mírný zisk si připisuje energetické odvětví. Z dalších trhů zaujme mimořádný růst cen akcií v Izraeli, Čína je naopak v mírné ztrátě. Solidní zisky od té doby drží americké vládní bondy, i když jich část v posledních týdnech odevzdaly. V rámci komodit stojí za pozornost odolnost ceny zlata, naopak zemní plyn v USA zlevnil téměř na polovinu.
Za uplynulých 16 týdnů se v americkém akciovém indexu Russell 1000 našlo hned 12 firem, jejichž tržní kapitalizace vzrostla o více než 100 miliard USD. Mezi všemi ční jako jasný vítěz NVIDIA.
Pokud jde o procentuální zhodnocení, NVIDIA se také neztratí, na prvním místě je ale díky silné rally bitcoinu a oživení zájmu o bitcoin po schválení spotových ETF společnost Coinbase Global. Mezi nejlepšími ale najdeme třeba také Uber a Lyft.
Kde jsou vítězové, musejí být také poražení. Najdeme mezi nimi i v Česku nezřídka propírané akcie jako Plug Power, AMC Entertainment, Humana nebo ADM (Archer-Daniels-Midland, neplést s AMD neboli Advanced Micro Devices).
Akciová rally vynesla některé tituly výše, než jsou jejich průměrné cílové ceny od analytiků z Wall Street. Pánové (a řidčeji dámy) s platy o minimálně šesti cifrách mají co dohánět, nad průměrnými cílovými cenami se ke konci minulého týdne obchodovalo okolo 16 % akcií z indexu Russell 1000. Na čele jejich pořadí jsou známé firmy, hned za Coinbase je GameStop a v závěsu Palantir.
Někdy se říká (a dokonce takové pokusy proběhly), že by akciové tipy mohl z osudí tahat jakýkoli živočich schopný úchopu, takže vlastně není důvod nevěřit, že by se něco podobného nemohlo týkat i cílových cen akcií. Když ale připustíme, že tyto ceny mají alespoň nějakou relevanci (ano, ony ji opravdu mají), je vedle "přestřelených" titulů možná ještě zajímavější se podívat na ty, které i po vzestupu o minimálně 20 % na svou cílovou cenu od analytiků z Wall Street dalších alespoň 20 % ztrácejí. V případě pokračování růstu na akciovém trhu to totiž mohou být právě ony, které potáhnou indexy vzhůru. General Motors, Delta Air Lines nebo Carnival patří mezi ně.
Zdroj: Bespoke Investment Group