US MARKETOtevírá za: 15 h 35 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Alexandr Sarnavský (Triatleta): Vlastnit akcie nejlepších světových firem může být i váš lukrativní investiční tah

Během desetileté kariéry v bankovnictví slýchal Alexandr Sarnavský od klientů stále dokola ty samé výtky na adresu investičních produktů i navazujících služeb. A tak se jednoho dne rozhodl, že do toho "řízne" a založí fond, ve kterém již nebude muset tak často odpovídat na jinak oprávněné "proč?". Jeho fond Triatleta vnáší svěží vítr na trh s aktivně řízenými akciovými fondy kvalifikovaných investorů, razí stabilní investiční strategii a zaručuje nízké poplatky. Triatleta investuje především do růstových společností v Evropě a USA.

Pavel Kohár
Pavel Kohár
16. 4. 2024 | 6:24
Akciový trh

Umí Češi téměř 35 let po sametové revoluci investovat do akcií tak jako lidé v západních zemích?

Ano i ne. Klienti s majetkem nad 100 milionů korun mají většinou v portfoliu zhruba 25-30 % akcií, což je srovnatelné s vyspělým světem. Nicméně lidé s finančním majetkem od 10 do 100 milionů Kč v investicích do cenných papírů již klopýtají. Akciová složka u nich zpravidla tvoří v průměru zhruba 10 % portfolia, což není optimální. Tito lidé se tak sami zbytečně připravují o zajímavé výnosy.

Není to do jisté míry způsobeno i tím, že jsme národem chalupářů a vlastníků nemovitostí, které preferujeme před (dobře investovaným) finančním majetkem, jenž by nás v čase mohl posunout k finanční nezávislosti? Proč se tak bojíme akcií, nebudujeme portfolia namísto podkroví a neusilujeme více o život rentiérů, třeba žijících z vyplácených dividend?

Vliv na to může mít naše geopolitická pozice a historie země. Snažíme se většinou volit jistoty, byť jsou často jen zdánlivé. Podobné je to i v Rakousku nebo Německu. V případě nemovitostí to ještě dovedu pochopit, bydlení je základní lidská potřeba. Udivuje mě ale fascinace zdánlivě "garantovanými" dluhopisy, dost často pochybnými, u nich podle mě lidé občas ztrácejí rozum. O mnoho lepší to není ani u kvalitních dluhopisů. Data za více než sto let od našich nejbližších sousedů ukazují, že po započtení inflace reálné zhodnocení peněz investovaných do dluhopisů bylo bezmála -8 % ročně v případě Rakouska a lehce přes -2 % ročně v případě Německa. A to jsou státy, kde jsou lidé konzervativní a investují většinou do dluhopisů. V Česku je to podobné. A já si kladu otázku, proč vlastně.

Založit vlastní fond je myšlenka, která nepochybně napadla mnoho lidí zaměstnaných v bankách, ale málokdo ji dokázal zrealizovat. Proč se to povedlo právě vám?

Šlo o souběh více faktorů. Dlouho jsem zvažoval, zda chci jít s kůží na trh a nést odpovědnost za výkonnost fondu. Rozhodování bylo o to těžší, že jsem vyhodnocoval lukrativní nabídku na práci ve wealth managementu jedné švýcarské banky. Naštěstí mě klienti motivovali jít vlastní cestou a svěřili fondu úvodní kapitál. Jsem jim za to vděčný. Důvěru se jim snažíme vracet každodenní prací celého týmu.

Napomohly etablování fondu na trhu i jeho dobré výsledky?

Jsme příliš mladý fond na nějaké bilancování, obzvláště při doporučeném investičním horizontu 5-7 let. Ale ano, povedlo se nám dobře odstartovat. Od založení Triatlety v roce 2022 máme eurovou i dolarovou výkonnost přes 25 %. Korunovou denominaci jsme spustili v dubnu loňského roku a zatím jsme dosáhli zhodnocení zhruba 20 %. Tato čísla pomáhají zrychlovat příliv nového kapitálu a umožnili nám se chytit na extrémně konkurenčním trhu.

Kolik peněz máte nyní pod správou? A jaké si v tomto směru kladete cíle?

Momentálně spravujeme bezmála 400 milionů korun a dynamika je pozitivní. Naším cílem je být do konce letošního roku na půl miliardě korun a do konce příštího roku bychom rádi řídili portfolio v objemu 750 milionů korun.

Triatleta je aktivně řízený fond, a tak se nabízí námitka, že aktivní správci jen zřídkakdy překonávají svou výkonností pasivně řízené fondy. Proč by to u vás mělo být jiné?

Důvody, proč aktivní portfoliomanažeři často zaostávají za pasivními fondy nebo svými benchmarky, jsou zpravidla tři. Jde o výběr společností s podprůměrným fundamentem, příliš vysoké poplatky a vysokou obrátkovost portfolia. Triatleta vznikla i proto, že řada klientů poptávajících aktivní správu nebyla spokojena s předchozími fondy a správci aktiv. V těchto bodech se lišíme a vymezujeme vůči konkurenci, tedy vybíráme společnosti s nadprůměrnými fundamentálními ukazateli, máme oproti trhu nižší poplatky (o 30-50 %) a investujeme dlouhodobě (což řada fondů deklaruje, ale ne vždy se tím řídí).

Americké akcie: Na ocenění nezáleží, dokud na něm nezačne záležet

Americké akcie: Na ocenění nezáleží, dokud na něm nezačne záležet

Považujete obecně poplatky u aktivně řízených fondů za neadekvátně vysoké?

Ano a vznik Triatlety je i reakcí na tuto skutečnost. Naším cílem je držet poplatky za správu fondu do 1,35 % s tím, že výkonnostní odměny neúčtujeme, nepřipadá nám to vůči klientům férové. S růstem objemu portfolia si v budoucnu můžeme dovolit poplatky dále snižovat.

Máte jako fond nějaký benchmark?

Oficiální srovnávací index jako takový nemáme a klientům to deklarujeme, interně se díváme na index MSCI World. Naším hlavním cílem je výnos nad mírou inflace, míříme ale na roční zhodnocení 8 % a více. Klienti se často ptají na srovnání s americkým indexem S&P 500, ale neuvědomují si, že při investici orientované výhradně na něj se vystavují riziku jedné ekonomiky. Tento index navíc již v současnosti není ani sektorově optimálně vyvážený, výrazně v něm převažuje technologický sektor.

Jaké společnosti tedy do portfolia vybíráte?

Zaměřujeme se na růstové firmy na bezpečných rozvinutých trzích, kde funguje vysoký stupeň ochrany pro minoritní akcionáře, tedy zejména v Evropě a Severní Americe. Zažitá poučka, že růstové společnosti spadají do kategorie mladších a menších firem, je trochu mýtus. Sázíme na podniky, u kterých čekáme, že porostou rychleji než trh. A to mohou být i zajeté kolosy s obrovskou tržní kapitalizací. Stačí se podívat na společnost Meta Platforms od konce podzimu 2022.

Meta Platforms

zdroj: Google Finance

Kolik společností v portfoliu aktuálně máte a které z nich mají největší váhu?

Chceme držet 25-30 pozic. K těm největším nyní patří například Williams-Sonoma, Visa, Starbucks, Microsoft nebo IDEXX. Nejedná se ale pouze o notoricky známá jména, máme v portfoliu i menší společnosti, které přecházejí z kategorie small caps mezi mid caps. Více si jich začínají všímat také analytici.

Příkladem je společnost Sprouts Farmers Market, což je menší retailový řetězec v USA. Do této firmy investuji od roku 2019 – nejprve jsem nakupoval její akcie do svého osobního portfolia za zhruba 20 USD, v Triatletě jsme dokupovali za zhruba 28 USD a nyní akcie stojí přes 60 USD. Podle některých ukazatelů je titul možná již nadhodnocený, ale potenciál v něm stále vidíme. Růstovou příležitost spatřuji v plánovaném otevření dalších 300 poboček, vzniknou tím úspory z rozsahu a větší efektivita při změně velikosti prodejen. Nejprve společnost působila na západním pobřeží USA, pak šla na jih a nyní je v plánu expanze na severovýchodě země. Management se přitom od roku 2019 nemění, to považujeme za pozitivní faktor.

Sprouts Farmers Market

zdroj: Google Finance

Na jaké faktory v rámci fundamentální analýzy kladete největší důraz?

Pečlivě vyhodnocujeme rentabilitu dlouhodobých aktiv, hrubé a provozní marže, úrokové krytí či zadlužení v poměru k vlastnímu kapitálu. Dále posuzujeme kvalitativní faktory jako produkt, management, odběratelsko-dodavatelský řetězec a cílové trhy.

Do čeho se naopak jako fond v rámci strategie nikdy nepustíte?

Nikdy se nepokusíme přechytračit trh jeho časováním v podobě krátkodobých spekulací, snažíme se kvalitní růstové firmy držet dlouhodobě. Také neinvestujeme na dluh (s finanční pákou), investujeme pouze vlastní prostředky klientů. Nepoužíváme deriváty, držíme se srozumitelných přímých aktiv. Vyhýbáme se také velice volatilním akciím, naše strategie je tedy v rámci zaměření na růstový segment spíše konzervativní.

Jak jste jako investor reagoval na prudké propady na trzích v době nástupu pandemie covidu-19?

Byla to natolik unikátní situace, že jsme kvůli ní odložili založení fondu. Propad i následný odraz cen akcií byl neuvěřitelně rychlý. V rámci svého privátního portfolia jsem překvapil osobního bankéře, když jsem v polovině března 2020 klepal na dveře prázdné pobočky, že si potřebuji půjčit na nákup akcií sedmicifernou částku, kterou jsem naštěstí stihl zainvestovat včas. Trh jsem měl načtený, nebylo potřeba nic analyzovat, šel jsem zkrátka nakupovat celkem na jistotu do tehdejšího akciového "slevomatu". Hned v září toho roku jsem půjčku vracel a na zakoupených cenných papírech velice solidně vydělal. Zdůrazňuji, že šlo o mé soukromé portfolio, v Triatletě bych takto postupovat nemohl, obchody s finanční pákou jsme si zapověděli ve statusu fondu.

Snad podobná černá labuť jako pandemie letos trhy nečeká. Co vůbec letos čekáte od vývoje na světových trzích?

Odhadovat je složité. Fond řídíme tak, aby zvládl různé tržní podmínky. Neztrácíme čas snahou věštit makroekonomickou budoucnost, raději zvažujeme současné příležitosti u konkrétních firem a analyzujeme rizika. Klíčová je cena akcie, přičemž u růstových společností je potřeba mít při nakupování jistou dávku trpělivosti. Úrokové sazby v nejbližší době čekáme nadále poměrně vysoké.

Chtěl byste závěrem něco vzkázat našim čtenářům?

Akciová složka je v portfoliu nezastupitelná. Ačkoli je investování v tuzemsku na vzestupu, Češi jsou v investicích stále velice konzervativní. Zhruba polovina lidí vůbec neinvestuje a drží své úspory na běžných účtech, nebo dokonce doma v hotovosti, kde jsou jejich peníze drceny inflací. Nedělejte stejnou chybu a začněte s investováním do akcií co nejdříve. Nemám nic proti chalupám, kvalitním dluhopisům nebo alternativním investicím, v portfoliu mají své místo. Ale (spolu)vlastnit alespoň malý kousek těch nejlepších firem světa může být nejen zábavnější, ale ve výsledku především lukrativnější investiční tah.

Proč je investování tak důležité?

Proč je investování tak důležité?

Akciový trhFondy kvalifikovaných investorůInvestiční strategieRozhovorSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa