US MARKETZavírá za: 0 h 59 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Světové akcie: Vyplatí se v květnu prodávat?

Na 15 hlavních akciových trzích výnosy od května do října trvale zaostávají za výkonností v období listopadu až dubna. Nejvýraznější rozdíl vykazují některé evropské a asijské akciové indexy, menší rozdíly jsou třeba v USA.

Sell in May and Go Away. Jedno z nejznámějších burzovních pořekadel je podloženo historickými údaji. Ačkoli se mnozí investoři domnívají, že jde o sebenaplňující proroctví, existuje řada faktorů, které k tomuto sezónnímu trendu přispívají.

  • V prvním čtvrtletí jsou často zveřejňovány příznivé prognózy veřejně obchodovaných společností na celý rok, což podporuje ceny akcií.
  • Mnoho investorů v posledním čtvrtletí mění pozice v portfoliích v rámci přípravy na nadcházející rok a na dobře známý lednový efekt.
  • Letní měsíce tyto pozitivní vlivy postrádají, navíc obecně klesají objemy obchodů. Tento sezónní jev se projevuje dokonce i v Austrálii, a odráží tak rostoucí míru globalizace akciových trhů.

K největší cenové sezónnosti dochází u aktiv a trhů s vyšší betou, tedy těmi, jež jsou volatilnější než širší globální trh. Italský index FTSE MIB a britský index firem se střední tržní kapitalizací FTSE 250 vykazují jedny z největších průměrných rozdílů v sezónních výnosech. Naproti tomu některé hlavní americké indexy, jejichž výkyvy jsou obecně méně extrémní než globální průměr, zaznamenávají menší sezónní rozdíly ve výnosnosti.

Výkonnost jednotlivých akciových trhů

Letos se přitom možná každoroční sezónnost projevila o něco dříve. Po pěti pozoruhodně silných měsících znamenal americký akciový trh v dubnu nejvýraznější pullback za půl roku, způsobený očekáváním pozdějšího snižování sazeb v USA.

Poznámka IW: Dodejme ovšem, že u trhů, jež vykazují i v akciově méně povedené polovině roku kladné výnosy, se výprodej akcií a čekání na lepší půlrok při dlouhodobém investičním horizontu nevyplatí (jakýkoli kladný výnos je v rámci složeného úročení lepší než žádný), pokud investoři na tento půlrok vždy nenajdou výnosnější alternativu. Do hry pak ale při teoretickém každopůlročním přeskupování investičního portfolia vstupují poplatky za obchody a také daňová povinnost.

Zdroj: eToro

Burzovní almanachSezónnost trhůSrovnání investicSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa