Z exotických trhů mizí horké peníze, burzy v okamžiku ztratily dvouleté zisky. Je čas začít nakupovat?

Lehce nabyl, lehce pozbyl. Horké peníze, které zaplavily světové burzy díky uvolněné měnové politice Fedu, nyní rychle opouštějí rozvíjející se trhy. Ceny akcií v zemích, jako jsou Brazílie, Filipíny, Thajsko či Indonésie, prudce padají.
Obavy z ukončení podpory ekonomiky ze strany Fedu srazily burzovní indexy v těchto zemích za posledních několik týdnů o 8 až 12 %.
Sledujeme opak toho, co se stalo za uplynulé dva roky. Ti, kteří předtím překonávali trh, teď své zisky ztrácejí ve velice krátké době. "Jsou to horké peníze, které předtím na tyto trhy tekly, ale nyní odtud rekordní rychlostí mizí," říká Sani Hamid, ekonomický a akciový stratég z Financial Alliance.
"Ukazuje to, jak nervózní trhy jsou a že centrální banky stojí za růstem cen akcií po celém světě. O fundamenty tu nejde," doplňuje Hans Goetti, investiční ředitel společnosti Finaport.
Výprodej na rozvíjejících se trzích se navíc netýká jen akcií, zasaženy jsou i dluhopisy a měny. Minulý týden zaznamenaly akciové fondy výprodeje v hodnotě 5 miliard dolarů, což je největší výplach za poslední dva roky. Dluhopisové fondy v těchto zemích přišly o 1,5 miliardy dolarů. Vyplývá to z údajů EPFR.
Kromě Fedu se k nepopulárnosti akcií rozvíjejících se trhů přidávají u řady z nich i poměrně vysoké valuace. Třeba filipínský a thajský akciový index za dva roky vyrostly o více než 40 %. Teď se obchoduje za 20násobek zisků v případě Filipín a 15násobek v případě Thajska. To je ale mnohem více ve srovnání například s Čínou. P/E ratio pro index Shangahi Composite je 9.
Jak velký výprodej bude?
V momentě, kdy MSCI Emerging Markets Index oslabil za dva týdny o 7,4 % (ve srovnání s indexem MSCI All Country, který posílil o 2,8 %), začínají někteří analytici tvrdit, že propady jsou už u konce. "Odhaduji, že jsme téměř na dně. Uslyšíme nějaké uklidňující prohlášení z Fedu a trhy získají jistotu," říká Robert Prior-Wandesforde, ředitel analýz asijských ekonomik v Credit Suisse.
Podle Goettiho z Finaportu výprodeje přilákají spekulanty a propad trhů se zastaví. "Koneckonců je měnová politika stále uvolněná," říká.
Pomůže Fed?
Je tu ještě jeden faktor, který by mohl zasáhnout do celkového dění. Pokud se totiž úprk z emerging markets bude stupňovat, nebo se dokonce rozšíří i na další země, bude muset Fed uvažovat o prodloužení uvolněné měnové politiky.
Na první pohled se sice zdá, že propady trhů v Asii nebo v Jižní Americe by neměly centrální banku USA znepokojovat, ale finanční šok v zemích, které používají jako kapitálové zajištění americké dluhopisy, musí brát Fed v potaz.
Pokud by se měly začít ve velkém vyprodávat měny těchto zemí, budou státy intervenovat na trhu a prodávat právě americké dluhopisy, aby své měny stabilizovaly. To by zvýšilo výnosy z amerických dluhopisů a destabilizovalo dolar. A to si Fed nemůže dovolit.
Zdroj: Reuters