Na co sází 5 investorských mozků z Wall Street

Časopis Fortune sezval investorskou smetánku, aby se zeptal na investiční strategii těch, kdo rozhodují o miliardách dolarů. Jak doporučuje pět profesionálů z Wall Street investovat?
Pětice investorů a ekonomů fandí především technologickým akciím nebo ETF zaměřeným na emerging markets. Každý uvedl konkrétní tip na to, co v roce 2014 nakupovat.
Thomas Lee, hlavní americký akciový stratég JPMorgan:
Myslím si, že největší příležitostí na akciovém trhu jsou nyní velké technologické firmy. Trochu se na ně zapomíná. Podle ukazatele P/E jsou nejlevnější za posledních 35 let. Když se podíváte na počet nákupních doporučení, je to nejméně oblíbený sektor na Wall Street. Nejzajímavější je růst zisků, který je dvakrát vyšší než v případě HDP USA, a výnos volné hotovosti kolem 10 %.
Výdaje na technologie byly v posledních sedmi letech mizerné. Věříme, že tento trend je u konce. Pokud ano, budou tyto akcie na burze posilovat dvojciferným tempem. Líbí se nám Microsoft, Intel, Cisco Systems, Hewlett-Packard a IBM.
Potom je tu další skupina. Býčí trh už trvá pět let a jsou tu firmy, které se ho příliš neúčastnily. Jde o výrobce hliníku, oceli, chemické firmy a firmy z oblasti vzdělávání.
Kimball Brooker, portfoliomanažer fondů First Eagle Global, First Eagle Overseas a First Eagle Investment Management:
Souhlasím s Tomem, co se týče velkých technologických firem. Zvláště bych vyzdvihl Oracle. Hlavním byznysem Oraclu je software pro databáze, má tedy prsty ve všem. Když zvednete telefon, hned se dotýkáte několika databází. Tento byznys má tedy budoucnost. Firma má zdravou bilanci, velký podíl v ní patří managementu a vyplácí dividendy.
Mimo USA by to mohla být společnost Jardine Matheson Holdings, která sídlí v Hongkongu. Je to konglomerát, jenž vlastní několik veřejně obchodovaných firem. Jeho byznys sahá od komerčních nemovitostí po výrobu palmového oleje. Akcie společnosti se obchodují na 12násobku zisků, mají hezký dividendový výnos a insideři vlastní ve firmě slušný podíl. Společnost má dobře rozvrstvené portfolio, které bude těžit z růstu řady rozvíjejících se trhů.
Barry Ritholtz, známý investor a šéf Ritholtz Wealth Management:
Pokud chcete najít sektor, který je teď neoblíbený a mohl by mít velký potenciál, je to finanční sektor. Přestože jsem kritikem některých jeho zástupců, je pravdou, že ETF s názvem Financial Select Sector, kam patří akcie největších amerických bank, je stále 50 % pod úrovněmi před krachem burz v roce 2008. Je přitom jasné, že vláda tyto firmy nenechá padnout.
Snažíme se, aby lidé investovali spíše do ETF. Nemáme rádi investice do jednotlivých akcií. Pokud chcete těžit z vývoje na emerging markets a máte rádi dividendy, líbí se nám DVYE (iShares Emerging Markets Dividend). Z dalších ETF bych doporučil VAW (Vanguard Materials ETF) a IEO (iShares US Oil & Gas Exploration & Production). Všechny tyto instrumenty jsou poměrně levné a daří se jim.
Rob Arnott, šéf společnosti Research Affiliates, která spravuje 156 miliard dolarů
Také věřím hlavně v diverzifikované fondy. Protože se na trh dívám s obavami, líbí se mi tržně neutrální strategie. Jednou z mých osobních nejlepších investic je strategie společnosti PIMCO, která se nazývá Pimco Worldwide Fundamental Advantage (PWWAX). Tento fond sází na růst fundamentálních indexů v 19 zemích světa a shortuje kapitálově vážené indexy v těchto zemích. To je prostě skvělé.
Pokud bych měl vybrat nějaké konkrétní akcie, byly by to vždy sázky na pokles. Shortoval bych Twitter, akcie společnosti Tesla a cenné papíry Googlu.
Barbara Reinhard, investiční ředitelka amerického investičního bankovnictví banky Credit Suisse
Fundamentální změna nastává v Evropě. Evropská ekonomika se dostává z recese. Není to žádné robustní zotavení, čekáme růst kolem 1,3 %. To je nízký růst, ale dostačující. Inflace se drží nízko a politika centrální banky bude nadále velmi uvolněná. Myslíme si, že evropské akcie jsou investicí, kterou budete v roce 2014 chtít.
Zdroj: Fortune