Další bublina, nebo (konečně) zdravý růst?

Finanční trhy jsou efektivní, stanovená cena je vždy "férová" a investoři se jako dav chovají vždy "chytře", tvrdí mnoho tržních účastníků. Jiní oproti tomu říkají, že se trhy chovají pomateně, kurzy se vyvíjejí nesmyslně a dav investorů je jednoduše hloupý.
Akcie, spekulativní dluhopisy a další třídy aktiv v posledních dnech a týdnech posilují. Slovo bublina je však zatím používáno jen velice opatrně.
Obecně se tvrdí, že vysoké ceny odrážejí vysoké výnosy, a proto by měl investor své peníze investovat a následovat trend. Růst plodí další růst. Trh přece ví, co dělá. Trh se přece chová rozumně. Raději se z trhu stáhněte, doporučují oproti tomu druzí.
Kdo má pravdu?
Ti, kteří mluví o inteligentním davu, přispěchají rychle s náručí plnou teorií, matematických modelů a řeckých písmen – alfy, bety a tak dále –, aby svá tvrzení podpořili. Nejlepší z nich jsou schopní vytvořit krásné grafy a matematické modely, které dokazují, že akcie v roce 1929 na Wall Street nebyly nadhodnocené. A že v roce 2006 v Miami nebo Las Vegas nebyla žádná nemovitostní bublina.
Ti, kteří mluví o hlouposti davu, svými teoriemi a hrou čísel spíše šetří. Jednoduše odkazují na historii. A ta je velmi dlouhá.
Jaké jsou tedy příčiny vzniku spekulativních bublin? Podle posledních "vědeckých" poznatků lze identifikovat čtyři klíčové faktory:
1. Vznik bublin doprovází nejistota. Potenciální "pozitivní vývoj kurzů" nebylo možné předem identifikovat, a tudíž jej bylo velmi obtížné předpovědět.
2. Pákový efekt. Dle vědeckých poznatků investoři zaplatí jen 10 nebo 20 % z kupní ceny.
3. Běžní investoři aktiva nakupují, insideři prodávají.
4. Roste počet zmínek o bublině. Tato varování tržní účastníci v historii mnohdy ignorovali.
Chová se tedy dav racionálně a moudře? To si musí každý investor rozhodnout sám.