Asijské akcie ve středu ztrácely. Napětí v Iráku převážilo americká makrodata

Asijské akcie se ve středu pohybovaly v červených číslech kvůli pokračujícímu napětí v Iráku, které převážilo i americká makrodata.
Americký ministr zahraničí John Kerry vyzval irácké Kurdy, aby spojili síly s vládou a postupovali proti radikálům z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) společně. Tvrdé boje se v úterý odehrávaly zejména o ropnou rafinerii u města Bajdží.
Náladu na asijských trzích navíc podkopala i slabá seance na Wall Street. Index Dow zažil největší pokles za poslední měsíc navzdory pozitivním makrodatům. Spotřebitelská důvěra v červnu vzrostla více, než se čekalo, prodeje nových domů v květnu byly lepší, než trh predikoval, a index cen domů S&P/Case-Shiller ukázal meziroční nárůst o 10,8 %.
Japonský Nikkei odevzdal 0,71 %, čínský Shanghai Composite 0,41 % a hongkongský Hang Seng se pohyboval lehce pod nulou se ztrátou 0,1 %. Australský S&P/ASX 200 ztratil 0,57 % a jihokorejský Kospi oslabil o 0,63 %.
Japonské akcie ve středu téměř nereagovaly na vystoupení premiéra Abeho a jeho oznámení nové vlny reforem, které budou zahrnovat snížení korporátní daně a větší zapojení žen do pracovního procesu. Investoři jeho plán přijali s jistou obezřetností a raději lehce sesbírali zisky.
Čínské akcie ztrácely navzdory zprávě o tom, že Peking uvolní některá pravidla pro investování zahraničních subjektů do podniků mimo bankovní sektor.
Australský S&P/ASX 200 oslaboval třetí den v řadě a zakončil na týdenním minimu kvůli ztrátám mezi těžařskými firmami. Rio Tinto a BHP Billiton obě odepisovaly téměř procento poté, co ceny železné rudy klesly poprvé za posledních pět dní. Austrálie navíc revidovala svou predikci cen rudy pro rok 2015 níže na 94,60 dolaru za metrickou tunu ze 100,80 dolaru.
Zdroj: CNBC
Aktuality

