Lukáš Vácha (Conseq): Investoři se stále drží při zdi

Investoři se musejí v příštím roce připravit na téměř jistý pokles výkonnosti dluhopisů. Prostor pro růst mají naopak stále relativně levné akcie a některé alternativní investice, říká Lukáš Vácha, který nevěří katastrofickým scénářům, které stojí za posilováním cen zlata, ani v bankrot Irska.
Zdá se, že čeští investoři mohou být s letošním vývojem poměrně spokojeni. O jaké investice teď vlastně mají největší zájem?
Lukáš Vácha (LV): Aktuální data o celkovém vývoji majetku podílových fondů ukazují ve 3. čtvrtletí docela výrazný nárůst objemu majetku v dluhopisových fondech, a to především na úkor fondů peněžního trhu, možná i zajištěných fondů. Opět se tedy ukazuje, že "historická výkonnost prodává", a drobní investoři trochu iracionálně reagují na zajímavé zhodnocení, které dluhopisy dosud přinášely. Bohužel v krátko- až střednědobém horizontu je potřeba se u dluhopisových nástrojů připravit na daleko nižší výnosy v řádech nízkých jednotek procent. Je to dáno tím, že excelentní výkonnost dluhopisů v posledních měsících byla dána rychlým poklesem úrokových sazeb.
Kdy podle vás sazby začnou znovu růst?
LV: Sazby jsou nyní na takových úrovních, že nemají kam klesat, spíše budou pozvolna růst, což negativně ovlivní výkonnost dluhopisů. Nebude to žádná tragédie, spíše návrat do normálu po dvou pro dluhopisy tučných letech. Drobní investoři se tedy zatím drží velmi při zdi, což je vidět i na stagnujícím objemu investic do akciových fondů.
Dluhopisy tedy pro příští rok pohřbíváte?
historická výkonnost prodává a drobní investoři iracionálně reagují na zajímavé zhodnocení, které dluhopisy dosud přinášely
drobní investoři se zatím drží při zdi, což je vidět na stagnujícím objemu investic do akciových fondů
LV: Ne tak docela, jen se investoři musejí připravit na téměř jistý pokles výkonnosti oproti posledním dvěma rokům. Na druhou stranu očekávaný velmi umírněný růst světových ekonomik (českou nevyjímaje) ukazuje, že úrokové sazby nebudou růst nikterak rychle. V případě ČNB se první zvýšení sazeb odkládá někam do hloubi příštího roku, takže se podílnici dluhopisových fondů nemusejí až tak děsit. Tyto fondy zůstanou logickou volbou pro konzervativní klienty a alternativou depozitním produktům, oproti kterým nabízejí řádově lepší rozložení kreditního rizika (riziko "krachu emitenta"). Platí to zejména pro objemy peněz, které již nepokrývá zákonné pojištění vkladů.
Nicméně po řeckých problémech se objevují další potenciální jobovky – Irsko, Portugalsko, Španělsko. Nepřijde další podlomení důvěry dluhopisových investorů?
v případě ČNB se první zvýšení sazeb odkládá někam do hloubi příštího roku, takže se podílnici dluhopisových fondů nemusejí až tak děsit
LV: Zde je nutné rozlišovat, o jaké dluhopisy se jedná. V tomto ohledu mohou být čeští investoři rádi za korunu. Ta spolu s probíhajícími škrty veřejných rozpočtů je pro domácí investory velmi dobrým předpokladem stability cen a kredibility českých státních obligací.
v EU jsou dvě skupiny zemí - první lákají likviditu, protože jim investoři věří, a druhé dostávají půjčky jen za vysoké úroky
V případě zahraničních dluhopisů existují v EU dvě skupiny zemí. Ty první, u kterých se nečekají žádné větší problémy, slouží jako parkoviště současné likvidity a výnosy jejich obligací jsou na rekordně nízkých úrovních. Těm ostatním investoři příliš nevěří a při nákupu jejich dluhu požadují téměř "lichvářské úroky". Asi nejvíce se nyní mluví o opakování řeckého scénáře v Irsku. Co si o tom myslíte?
v Irsku jde o izolovanou kauzu s místním bankovním systémem, nejde jako v Řecku o krizi veřejného financování. Výsledek však mají v rukou investoři
LV: Podle našeho názoru je zde situace velmi odlišná. Řecké veřejné rozpočty nejsou a asi ještě dlouho nebudou bez významného deficitu schopny financovat základní potřeby veřejného sektoru. To je dlouhodobý problém. Irské trable pramení v sanaci tamního bankovního sektoru. Kdyby toho nebylo, pak nemají Irové větší problém. Jedná se tedy o poměrně izolovanou a řešitelnou kauzu. Vše je však otázkou důvěry investorů.
Při současných úrovních veřejných deficitů v eurozóně si téměř žádná země nemůže dovolit financovat své dluhy za 10 % p.a. Kdyby se výnosy měly dostat na tyto úrovně v nějakém významnějším měřítku a delší domu zde setrvat , došlo by k dominovému efektu, kdy by v Evropě z ekonomického pohledu nezůstal kámen na kameni. Proti tomu však stojí hráz současné obrovské likvidity a velmi jednoduchý fakt, že je zde obrovský objem peněz, který je prostě třeba někam umístit. A tolik možností zase není. V tomto ohledu jsme tedy optimističtí. Svět se nezhroutil před dvěma lety a nezhroutí se ani nyní, naopak – vysoká volatilita kontinuálně generuje nové investiční příležitosti.
Co čekáte v nejbližším období od akcií?
u akcií vidíme prostor pro růst, nejsou nyní fundamentálně drahé a na trhu jsou velké objemy peněz, které hledají investiční příležitosti
LV: Zde vidíme ve středně- až dlouhodobém výhledu prostor pro růst. Akcie nejsou nyní fundamentálně drahé a na trhu jsou velké objemy peněz, které hledají investiční příležitosti. Dluhopisy jimi již při současných nízkých sazbách nejsou. Dříve nebo později se probudí ti, kterým růst akciových trhů v posledních měsících utekl, což by mohlo tlačit na růst cen. Cesta vzhůru však bude trnitá. Stále zde máme obrovské fiskální problémy řady zemí a laciná politická řešení, která mohou celou situaci dále zhoršit. Je to tedy čistě o vizi, který ze zmíněných faktorů bude dominantní. My jsme však spíše optimisté. Jaký je váš pohled na komodity – bude růst až "do nebes"?
z investičního pohledu mi spekulace na další růst ceny zlata příliš smysl nedává, i když přiznávám, že mi ho nedávala ani před rokem
LV: Sázka na zlato je s trochou nadsázky sázka na rozvrat ekonomického systému v jeho současné podobě. Přijmeme-li tuto skeptickou vizi, pak asi patří nějaká ta zlatá cihla do našeho peřiňáku. Zdůrazňuji však zlatá cihla, nikoli její derivát v podobě nějakého cenného papíru, protože když půjde opravdu do tuhého, budou to stejné "cáry papíru" jako cokoli jiného. Z čistě investičního pohledu mi spekulace na jeho další růst příliš smysl nedává, i když přiznávám, že mi ho nedávala ani před rokem.
Domácí investor by si při zvažování takové investice měl uvědomit i kurzové riziko kurzu dolaru vůči koruně, které při současném kolísání měnových kurzů není zanedbatelné.
A co alternativy ke klasickým investičním produktům?
LV: V dobách nejistoty investoři vždy hledají další způsoby, které ochrání a rozmnoží jejich peníze. V současnosti lze pozorovat trochu návrat ke kořenům, kdy jsou stále oblíbenější investice do půdy, uměleckých předmětů, starožitností, prostě toho, čeho je omezené množství, což asi není případ současných peněz.
přitažlivé mohou být v našich podmínkách i investice solárních elektráren. Riziko státního zásahu do výkupních podmínek se materializovalo a lze očekávat, že se politici již v tomto ohledu "vyřádili"
Paradoxně přitažlivé mohou být nyní v našich podmínkách i investice do obnovitelných zdrojů energie včetně solárních elektráren. Riziko státního zásahu do výkupních podmínek se materializovalo a pravděpodobně lze očekávat, že se politici již v tomto ohledu "vyřádili". Riziko dalších zásahů podobného charakteru je velmi omezené, přičemž na trhu nyní existuje velké množství projektů, které jsou na prodej.