9 věcí, které byste jako investoři měli vědět

Investování se dříve nebo později stane takřka nutností, a to i v České republice, kde jsme zatím stále proti investorsky vyspělým zemím značně pozadu. Solidní zdroje informací jsou pro drobné investory zásadní. Kompletní manuál vzniká kontinuálně ve finančně-mediálním a analytickém prostoru, přesto jsou některá fakta a zajímavosti, která stojí za to si uvědomit. A třeba jim přizpůsobit svá další investiční rozhodnutí.
1. Žádná "ztracená dekáda"
Ano, akciové indexy v některých vyspělých zemích za posledních deset let velkou díru do světa neudělaly. Ovšem globálně diverzifikované portfolio levných akcií a dluhopisových fondů na tom bylo o poznání lépe.
60 procent akcií, 40 procent dluhopisů – nemusí to vyhovovat každému, ale je to průměrné rozložení investic drobných investorů, jejichž hlavním zájmem je zajištění se na důchod. Roční výnos takového portfolia za posledních 10 let byl zhruba 6 procent.
Investoři, kteří vsadili pouze na akcie, ale ve stejném globálním pojetí, si ročně přišli na 8 procent. Zapomeňte zkrátka na to, že by americký index S&P 500 měl být benchmarkem světového trhu.
2. S&P 500 není žádná konstanta
Hlavní americký akciový index se navíc mění jako chobotnice. Během let 1957 až 1998 se pouze 74 společností nepřetržitě udrželo v indexu, zbytek se točil jako složení útoků v Růžičkově hokejové Slavii.
Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde
3. Skvělé firmy mohou být hroznými investicemi
Stačí krátký seznam: Lehman Brothers, WorldCom, General Motors, Conseco nebo Chrysler. Jeden den to byly skvělé firmy, a další den se řešil jejich krach. Nikdy nevíte, která společnost tento seznam zítra rozšíří.
4. Podílový fond nemusí růst díky umění manažera
Hodně důležitá věc: Podílové fondy lákají klienty na skvělou výkonnost v uplynulých letech, která však nemusí znamenat schopnost portfoliomanažera fondu vybírat akcie (nebo jiné nástroje) do portfolia.
Pokud by tedy dobrá výkonnost fondu byla otázkou štěstí, jen těžko lze vytipovat další úspěšný, tedy šťastný fond. Investoři, kteří se alespoň v základních souvislostech orientují na trhu, by měly zvážit, zda pro ně není vhodnější složit si vlastní portfolio z levných akcií a dluhopisových indexových fondů.
5. Konkrétní dluhopisy nejsou pro každého
S tím souvisí i další věc: Řada drobných investorů by udělala lépe, kdyby prodala své jednotlivé dluhopisy a nakoupila relativně levněji krátkodobé a střednědobé dluhopisové indexové fondy. Dosáhnou tak lepší diverzifikace, kvalitní správy dluhopisového portfolia, lepší likvidity a nižších nákladů.
6. Jednotlivé akcie jakbysmet
Jednotlivé akcie mají podobný očekávaný výnos jako index, v němž jsou zahrnuty, ale pojí se s nimi dvakrát větší riziko. Proč? Akcie firmy nese navíc riziko individuálních faktorů, jako jsou například skandály spojené s firmou nebo smrt důležitého ředitele.
Investice do indexu nabízí podobné zhodnocení, ale riziko se rozmělní mezi všechny konstituenty. Přesto řada investorů vedena svými brokery hazarduje s penězi a snaží se vytipovat mezi akciemi další Apple nebo Netflix.
7. Warren Buffett neporáží trh
Málokdo by zpochybňoval pozici jednoho z nejslavnějších investorů a nejbohatších lidí na světě. Většina investorů se domnívá, že jeho investiční společnost Berkshire Hathaway neustále překonává výkonnost celého trhu.
Není to tak. Podobnou míru rizika jako Berkshire má například Emerging Markets Value Index. A 10krát z 20 let ke konci roku 2005 Berkshire s tímto indexem prohrála. A to už byl Buffett dávno investiční celebritou první třídy.
8. Warren Buffett doporučuje indexové fondy
"Zázrak z Omahy" opakovaně doporučuje investorům nízkonákladové indexové podílové fondy. Dokonce jim dává přednost před populárními ETF, alespoň to tvrdil v květnu 2007 na CNBC. ETF jsou sice stále populárnější, ale móda vždy nemusí přinést nejvyšší zhodnocení. Až čas ukáže, zdá měl Buffett tehdy pravdu.
9. Hon za ziskem je návykový
Snaha co nejvíce zhodnotit investice, nebo lajna koksu z luxusní tabatěrky? Podle střízlivých investorů je to "prašť jak uhoď".
Proto tedy investoři tak snadno uvěří svým brokerům, že dokáží překonat trh, třeba díky skvělému načasování investic. Brokeři jsou v tomto přirovnání dealery a investoři narkomany.
Zdroj: Dailyfinance.com