Bublinové dilema: Vsadit teď na akcie, nebo na dluhopisy?

Akcie na vyspělých trzích na přelomu roku a během ledna opět posunuly historická maxima, totéž ale platí o státních dluhopisech, jejichž výnosy se dále propadají. Kterou ze dvou tradičních investic si má nyní vybrat drobný investor?
Akcie u maxim
V uplynulém roce prozatím vyvrcholil trend prakticky nepřetržitého růstu akciových indexů, který například v případě Spojených států trvá s menšími přestávkami téměř šest let. Pouze na začátku podzimu jsme zažili připomenutí toho, že žádný strom neroste do nebe. Spouštěčem akciových výprodejů, které však neměly dlouhého trvání, byly především obavy investorů o zdraví evropské, potažmo globální ekonomiky. Akcie své ztráty ale většinou poměrně rychle dohnaly a s malým klopýtnutím ještě těsně před koncem roku zakončily na silvestrovské cílové pásce poblíž svých nejvyšších úrovní v historii.
Řeč je ovšem o akciových trzích v rozvinutých zemích, zejména v USA. Západoevropské trhy rostly podstatně pomaleji, a to především kvůli výrazně slabšímu hospodářskému růstu na starém kontinentu. Rozvíjející se trhy včetně našeho regionu střední a východní Evropy jsou na tom ještě o poznání hůře.
Dluhopisový trh je poháněn penězi z centrálních bank
Státní dluhopisy v Evropě nabídly v roce 2014 mnohdy vyšší zhodnocení než trhy akciové. Evropským dluhopisům se dařilo především díky podpoře ze strany Evropské centrální banky. Ta svým působením významně přispěla k silnému poklesu výnosů (a tím i růstu cen) desetiletého španělského či italského státního dluhopisu z úrovně okolo 4 % před rokem na hodnoty hluboko pod 2 %. Rovněž desetileté dluhopisy spolehlivějších dlužníků, jakými jsou Německo, ale i Česká republika, byly stlačeny pod dříve nevídaných 0,5 %.
Mnoho lidí napadá otázka, zda může tak dlouhý růst dluhopisových, ale i akciových indexů ještě pokračovat. Pravdou je, že dluhopisy toho již mnoho předvést nemohou. Jejich výnosy mohou klesat k nule, či v extrémních případech do lehkého mínusu, ale dále to zkrátka nejde. Z historicky nízkých úrovní se v následujících letech mohou vydat jediným směrem, tedy vzhůru. To by znamenalo cenový pokles dluhopisových investic.
Na druhou stranu jsme již delší dobu svědky toho, že mimořádně uvolněné měnové politiky centrálních bank a z nich vzešlá poptávka ze strany bank žádný významnější růst dluhopisových výnosů nedovolují. Je proto možné, že současné úrovně ještě nějakou dobu vydrží.
Raději akcie, rizika jsou ale značná
Oproti tomu akcie stále ještě mají vzhledem k okolnostem atraktivní růstový potenciál. Je tomu tak zejména proto, že jejich minulý růst byl do značné míry férový, tedy že spolu s cenami akcií rostla i hodnota samotných firem.
Podporou akciím by v nadcházejícím období měl být růst čistých zisků společností, růst spotřebitelské poptávky a i nadále uvolněné měnové politiky centrálních bank. Na druhou stranu jsme však také výrazně opatrnější než před dvěma lety a v nadcházejícím roce očekáváme nárůst kolísavosti akciových trhů. Mezi hlavní rizika řadíme vysoké zadlužení některých států v eurozóně, neočekávané kroky centrálních bank nebo geopolitické konflikty, jaké se nyní odehrávají na Ukrajině a blízkém Východě.