Kurz koruny na konci roku: ČNB vs. dlouhodobý trend

Na konci června atakoval kurz koruny hranici 26 korun za euro. Poté však začala koruna posilovat a do poloviny září získala téměř 6 %. Podpořil ji zájem zahraničních investorů, kteří díky uvolněné měnové politice a opatřením pro nápravu dluhové krize ze strany hlavních světových centrálních bank nakupovali rizikovější aktiva, mezi která patří i česká koruna, potažmo v ní denominované cenné papíry.
Posilování české koruny je způsobeno také výbornými výsledky zahraničního obchodu. Od té doby však česká měna znovu oslabila a pohybuje se okolo 25 EURCZK.
Do konce roku posílení
Momentální trend krátkodobého zpětného oslabování bude dle našeho názoru ještě pár týdnů trvat z důvodu (očekávaného) snížení úrokových sazeb ze strany České národní banky. Ještě v průběhu podzimu by se však měl pokles koruny zastavit a její kurz se vrátí ke svému dlouhodobě posilujícímu trendu. Na konci roku očekáváme kurz na úrovni 24,50 EURCZK.
Podporou kurzu koruny bude i v následujících měsících exportní výkonnost českého průmyslu a fakt, že na rozdíl od okolních zemí (Polska, Maďarska) naši měnu neohrožují půjčky domácností v cizích měnách. Stabilitu zajišťuje koruně také financování deficitu běžného účtu přímými zahraničními investicemi, které mají dlouhodobý charakter, a ne krátkodobým kapitálem, jako je tomu v jiných rozvíjejících se ekonomikách (například Turecku).
Vůči americkému dolaru se koruna pohybovala v podobném trendu, její posílení bylo v tomto případě ještě větší. Za stejné srovnávací období, tedy od konce června do poloviny září posílila koruna o více než 10 % a momentálně se pohybuje na hladině 19,30 korun za dolar. Do konce roku očekáváme mírné oslabení koruny vůči dolaru na hranici 19,60 USDCZK.
Zdroj: Conseq