Asijské akcie se ve středu stabilizovaly, čínský trh sice opět uzavřel v mínusu, pokles již ale byl jen minimální

Asijské akciové trhy se ve středu po předchozích turbulencích stabilizovaly a s výjimkou čínské burzy uzavřely hlavní trhy v zelených číslech. Burza v Číně navíc klesla výrazně méně než v předchozích dnech.
Čínský Shanghai Composite klesl o 1,27 % na 2 927,29 bodu, korejský KOSPI ale přidal 2,57 % na 1 894,09 bodu, australský S&P/ASX 200 zpevnil o 0,69 % na 5 172,80 bodu a japonský Nikkei 225 uzavřel se ziskem 3,2 % na 18 376,83 bodu. Hongkongský index Hang Seng kolem 9.30 SELČ klesal o 0,81 % na zhruba 21 232 bodů.
Čínská centrální banka v úterý kolem poledne SELČ již po páté v posledních devíti měsících snížila svou základní úrokovou sazbu, tentokrát o 0,25 procentního bodu na 4,6 %. Požadavek na minimální rezervy komerčních bank snížila o 0,5 procentního bodu na 18 %. Centrální banka se tímto krokem snaží uklidnit a stabilizovat domácí akciový trh, který prudce oslabuje kvůli obavám o další vývoj čínské ekonomiky.
Zásah centrální banky přišel po dvou dnech prudkého poklesu čínských akcií, který s sebou v pondělí stáhl burzy po celém světě. V pondělí čínské akcie klesly o více než osm procent a zaznamenaly nejvyšší propad za osm a půl roku. V úterý ztratily dalších více než sedm procent a ocitly se nejníže od prosince.
Většina finančních analytiků další snížení úroků očekávala kvůli posledním zprávám o poklesu vývozu, zpracovatelského sektoru a zhoršení dalších indikátorů.
Důvěrou investorů na počátku měsíce otřáslo také rozhodnutí banky devalvovat oficiální kurz jüanu o téměř dvě procenta. Byla to největší změna oficiálního kurzu od roku 2005, kdy Peking zrušil navázání domácí měny na dolar. Investoři si to vysvětlili jako signál, že tempo růstu ekonomiky se snižuje rychleji, než Peking očekával. Devalvace by mohla pomoci čínským vývozcům, kteří bojují se slábnoucí poptávkou. Centrální banka však následně intervenovala na devizovém trhu, aby výraznějšímu oslabení kurzu zabránila.
"Snížení sazeb je jednoznačně pozitivní, je ale otázkou, zda nepřišlo až příliš pozdě. Sentiment je nepříznivý," řekl Pchu Jung-chao ze společnosti Fountainhead Partners. "Bohužel jsme svědky masivního odlivu peněz z čínského trhu, takže peníze, které se na trh dostanou díky snížení poměru minimálních povinných rezerv pro banky, zřejmě pouze vyrovnají tento odliv," dodal v rozhovoru pro finanční televizi CNBC.
Zdroj: CNBC