US MARKETOtevírá za: 0 h 51 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Mark Robinson (WOOD & Company): Evropské rozvíjející se akciové trhy letos ještě porostou

Inflační hrozba, zejména růst ceny ropy, staví do konce roku rozvíjející se Evropu do dobrého světla, protože zhruba polovina tržní kapitalizace regionu je tvořena společnostmi navázanými na komodity, říká Mark Robinson, hlavní analytik WOOD & Company. V exkluzivním rozhovoru pro Investiční web také nabízí svůj investiční recept na ochranu před inflací a vysvětluje dopady růstu úrokových sazeb na akciové trhy.

Jaký je váš aktuální pohled na rozvíjející se trhy. Jsou stále ještě "levné"?

Mark Robinson (MR): Akcie na rozvíjejících se trzích se momentálně obchodují za velmi podobné hodnoty jako akcie na rozvinutých trzích, měřeno ročním poměrem ceny akcie k čistému zisku na akcii (P/E). Vzhledem k tomu, že mají ekonomiky rozvíjejících se trhů z dlouhodobého hlediska tendenci růst rychleji než ekonomiky rozvinutých trhů, se jim bude dařit lépe. Větší podíl komoditních akcií a vysoké podíly úspor v rozvíjejících se ekonomikách – tedy větší spořící potenciál – jsou další faktory, které hrají pro investiční nástroje na rozvíjejících se trzích.

Je podle vás současné ekonomické oživení udržitelné?

MR: Momentální oživení podporuje silný ekonomický růst napříč rozvíjejícími se trhy včetně Číny, USA a Německa. Růst v USA je bez dalších stimulů nejméně udržitelný. Zda bude kvantitativní uvolňování QE2 nahrazeno QE3, je předmětem otevřené debaty. Bez silného spotřebitele a při absenci nového výrazného fiskálního stimulu je americká ekonomika nejzranitelnější z těch, které v současné době zažívají růst, protože spotřeba vykazuje pouze znaky umírněného růstu.

Jaké následky bude mít zemětřesení v Japonsku na globální kapitálové trhy?

MR: Škody způsobené zemětřesením a tsunami velmi rychle zasáhly japonskou průmyslovou produkci a vyhlídky na ekonomický růst. Zvýšily také toky japonského jenu na měnovém trhu, protože úřady v reakci na události vypustily do oběhu spoustu hotovosti. Ceny investic po celém světě díky tomuto počinu stouply. Tragédie také podpořila potenciálně vysokou střednědobou poptávku po komoditách, které by měly napomoci obnově škod třetí největší ekonomiky světa. Přetrvávající závažné problémy s jadernou elektrárnou stimulovaly nárůst cen plynu a uhlí, jelikož Japonci pravděpodobně budou potřebovat zvýšit dovoz těchto energetických zdrojů v nadcházejícím roce či dvou.

Zlato v posledních týdnech láme historické rekordy. Stále podle vás "investičně září"?

MR: Ano, zlato stále září. I když vynecháme pravděpodobnou poptávku, kterou může vyvolat nestabilita v regionu MENA (Střední východ a severní Afrika), existují další tři faktory, které podporují cenu zlata v krátkodobém až střednědobém horizontu. Zaprvé, zlato bylo historicky obchodováno jako ochrana proti inflaci. Zadruhé, tím, jak centrální banky G10 zvýšily přísun peněz, zlato se obchoduje za větší hodnotu - z pohledu měn, jejichž hodnota poklesla. Zatřetí, ceny dalších komodit stoupají v důsledku růstu rozvíjejících se trhů, který se pravděpodobně udrží a potáhne ceny zlata vzhůru.

Jak se bude letos dařit dluhopisům?

MR: V poměru k akciovým fondům se v roce 2011 mohou dluhopisové fondy trochu potýkat s problémy s tím, jak poroste inflační hrozba, která bude tlačit výnosy vzhůru. Výrazné riziko fiskálního deficitu v USA je také záležitost, kterou by měli investoři do dluhopisů vzít v úvahu, protože by mohla vést k zvýšenému vydávání nových dluhopisů, což by negativně tlačilo na jejich cenu.

ECB minulý čtvrtek zvedla poprvé za dlouhou dobu úrokové sazby. Jak to podle vás ovlivní akciové trhy?

MR: Rané fáze cyklu zvyšování úrokových sazeb jsou většinou znakem zvyšujícího se ekonomického růstu. S růstem výdělků se proto typicky dobře daří akciím. V tomto cyklu jsou však další dva faktory, které situaci činí nejistou. Prvním faktorem je, že země evropské periferie jsou pod výrazným tlakem snižovat fiskální deficity, což je věc, kterou mají vyšší úrokové sazby tendenci spíše zhoršit. Akcie v těchto zemích a rizikové typy investic to musí zohlednit. Druhým faktorem je, že zvýšení cen komodit v posledních měsících přineslo inflační tlaky. Taková inflace, pokud nebude přenesena na spotřebitele, by mohla jednoduše spolknout výnosy firem.

Jak mají v současném inflačním prostředí obstát drobní investoři. Co by měli podle vás kupovat, a co prodávat?

MR: Drobní investoři by měli hledat opatření proti vysoké inflaci. V předchozích cyklech se jednalo o reality, dluhopisy vázané na inflaci a zlato. Některé akcie nabízejí investorovi v každém cyklu ochranu, zejména ty, které jsou ovlivněny komoditami. Akcie s vysoko udržitelným růstem výdělků během cyklu a cenovým potenciálem (vzhledem k velkému tržnímu podílu), například akcie maloobchodních prodejců potravin, také stojí ke zvážení. Prodat by se naopak měly cyklické akcie a akcie průmyslových společností, které nemají cenový potenciál.

Jak se díváte na evropskou dluhovou krizi? Jsou podle vás evropské banky z nejhoršího venku?

MR: Evropské banky stále čelí dvěma složitým situacím. První se váže k tomu, že svoje bilance mají vystaveny periferním zemím. Periferní dluhopisy mohou čelit dalšímu cenovému poklesu a zhoršení stavu v jakémkoli z periferních států snižuje ochranu těch dalších. Konkrétně kroky, ke kterým přistoupilo Španělsko, aby stabilizovalo tamní bankovní sektor, ovlivnily rizikový profil dvou největších evropských bank BBVA a Santander. Zvyšující se úrokové sazby pravděpodobně budou tlačit na banky eurozóny, protože jejich stávající přístup k půjčování je opatrný, což znamená, že se budou snažit snížit objem půjček a úvěrů, nikoli jej zvětšovat.

Jaký je váš výhled pro rozvíjející se trhy pro zbytek roku 2011?

MR: Inflační hrozba a růst cen ropy staví rozvíjející se Evropu do dobrého světla až do konce roku 2011. Zhruba polovina tržní kapitalizace regionu je tvořena společnostmi navázanými na komodity. Výhled cyklického růstu je rovněž slibný (částečně vzhledem k momentálně silnému růstu v centru Evropy), výnos akcií v regionu je také celkově příznivý. Vzhledem k tomu, že se v roce 2010 regionu nedařilo, startovní čára pro zhodnocení je poměrně nízko.

Nárůst v domácí poptávce se teprve začíná projevovat (po poklesu, který dosáhl maxima v letech 2008-09), protože region tradičně recese opouští se zpožděním. Vzhledem k velkým populacím v Turecku a v Rusku dynamika růstu může být výrazná (turecké HDP vzrostlo o 9,2 % ve čtvrtém kvartálu 2010). Většina firem v regionu navíc není příliš zadlužená, a tedy nejsou tak zranitelné v prostředí, ve kterém se zvyšují úrokové sazby. Očekáváme další, mírný vrchol během zbývajících devíti měsíců roku 2011. Mezi rizika patří pokles trhu na evropské periferii a výrazné zpomalení růstu čínské/asijské ekonomiky, jakkoli způsobené.

Světové akcieWOOD & Company
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika