Dva grafy, které vrhají na akcie jasnější světlo

Možná byste si mysleli, že se ceny akcií různých firem pohybují nezávisle na sobě podle specifických fundamentů. Může to platit v dlouhodobém horizontu, ale jen zřídkakdy v krátkém období, zejména během finanční paniky nebo krize.
Během záchvatů paniky a strachu na trzích stoupá korelace aktiv (míra, do jaké se ceny dvou odlišných investic pohybují stejným směrem - pozn. red.).
Když růst korelace doprovází propad cen akcií, znamená to, že investoři vyprodávají vše, co jim přijde pod ruku, nehledě na fundamenty jednotlivých společností. Tento fenomén bylo možné sledovat opakovaně během posledních finančních krizí a jeho svědky jsme i nyní.
Přesně tento typ prostředí je noční můrou pro profesionální stock-pickery, jejichž úspěchy se odvíjejí od schopnosti rozlišit mezi vítězi a poraženými na trhu.
"Minulý měsíc akciové korelace vystřelily vlivem makroekonomických tlaků. Podepsalo se to na vývoji indexu S&P 500 i úspěšnosti stock-pickingu," tvrdí David Kostin z Goldman Sachs. "Současné akciové turbulence nepřežily téměř žádné akcie bez úhony, korelace v rámci S&P 500 se zvedla z 30 % na 56 %, což je nejvyšší hodnota od evropské dluhové krize v roce 2011."
"Když korelace roste, rozptyl mezi akciovými výnosy - měřený jako průřezová směrodatná odchylka akciových výnosů - analogicky klesá. Portfoliomanažeři vyhledávající jednotlivé zajímavé tituly tak mají jen omezenou možnost generovat nadprůměrný výnos," pokračuje stratég.
Nejde jen o S&P 500, korelace narostla globálně
"Regionální akciové korelace významně vzrostly po poklesu na svá minima koncem roku 2014," píše Andrew Sheets z Morgan Stanley. "Japonské akcie, historicky dobrý nástroj diverzifikace, se svými pohyby výrazně přiblížily světovým akciím."
A není to jen případ akciového trhu. Děje se to i u ostatních tříd aktiv. "Regionální korelace v rámci tříd investic dosáhly nových maxim během srpnové paniky, i když korelace mezi aktivy ještě nedosáhly extrému," pozoruje Sheets.
Zdroj: Goldman Sachs, Morgan Stanley