Akcie v USA: Legendární stratég vysvětluje, jak může vypadat příští tržní noční můra
|

Akcie v USA: Legendární stratég vysvětluje, jak může vypadat příští tržní noční můra

Investoři ignorují mnoho latentních rizik na akciovém trhu, varuje populární tržní pesimista Albert Edwards ze Société Générale. Scénář, který by podle něj byl pro současný býčí trend doslova noční můrou, zahrnuje zrychlující růst cen platů a rychlejší zvyšování sazeb Fedu.

Americké akcie Rizika Fed Úrokové sazby

Albert Edwards je přesvědčený, že růst cen akcií od března 2009 řadu investorů ukolébal, a ti tak přestali být ostražití. Podle stratéga by pro americký akciový trh bylo zásadním problémem rychlejší zvyšování úroků ze strany centrální banky. To by přitom mělo svůj důvod.

"Noční můrou pro akcie by bylo, pokud by začaly mzdy v USA růst rychleji a investoři by zjistili, že jsou takzvaně za Fedem v úrokových očekáváních, a navíc že Fed samotný je daleko za výnosovou křivkou," napsal Edwards klientům. Ano, řeč je o tom, že by se ekonomika vzchopila z ospalého růstového tempa pro akcie až příliš důrazně.

Logika je jednoduchá – případný výrazně rychlejší růst platů v USA (Edwards využívá ECI, employment cost index) by donutil Fed reagovat svižnějším zpřísňováním měnové politiky, což by pro růst cen akcií mohlo být smrtící, obzvlášť při současném vysokém ocenění trhu.

Očekávání rychlejšího růstu sazeb by mělo nepochybně vliv také na hodnotu amerického dolaru. Ten letos zatím navzdory oživení v posledních týdnech celkem citelně ztrácí, jestřábí výhled měnové politiky by mu nepochybně pomohl. A pro velké americké nadnárodní společnosti s velkým podílem tržeb v zahraničí by vyvstal známý problém s účetně nižšími příjmy počítanými v dolarech.

Edwards netvrdí, že uvedený scénář musí nastat. Pozastavuje se pouze nad tím, že v cenách akcií toto riziko (vzhledem k rekordním úrovním) zkrátka není zahrnuto, ačkoli o něm musejí vědět nejen drobní, ale především velcí profesionální investoři. Nelámat si hlavu s riziky trh umí, ale mívá to zdrcující následky. "Mimochodem, 10 ze 13 poválečných cyklů zpřísňování měnové politiky Fedu vyústilo v nečekanou recesi," uzavírá Edwards.

Jako již mnohokrát během léta trvajícího býčího trendu, Edwards varuje před propadem cen akcií a má pro to celkem logický argument. Sám uznává, že jde o mimořádně kontrariánský pohled na věc, názor většiny svítí zeleně z burzovních grafů. Když ale budete s akciovým džbánkem chodit pro zisky příliš dlouho, ucho se utrhne. A pak nemůžete říci, že vás Edwards a jeho kumpáni z medvědího tábora nevarovali.

Zdroj: Société Générale